Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč

Americký politolog Yascha Mounk v rozhovoru pro belgickou stanici RTBF popsal hlubokou polarizaci mezi demokratickými a republikánskými voliči ve Spojených státech, kde obě strany pohlíží na vítězství protistrany jako na ohrožení demokracie.

Tento stav podle něj vyplývá z extrémně rozděleného politického systému, kdy obě skupiny vnímají svého protivníka nejen jako oponenta, ale jako přímou hrozbu.

Mounk uvedl, že nenávist mezi tábory je podpořena krizí důvěry v americké instituce, což se netýká jen politiky, ale také soudnictví, velkých podniků a univerzit. Tuto nedůvěru v systém podle Mounka posílily i kontroverzní kroky exprezidenta Donalda Trumpa, který veřejně napadal volební proces a vzbuzoval pochyby o výsledcích voleb.

Přestože Trump čelí mnoha kontroverzím a dokonce odsouzení, získal si stále silnou podporu mezi americkými voliči. Podle Mounka to ukazuje na krizi důvěry, která zasáhla i tradičně uznávané americké instituce.

Polarizaci podle něj podporují i kulturní a společenské otázky. Republikáni považují demokratickou agendu za příliš extrémní, zejména ve vztahu k imigraci a sociálním otázkám. Mnozí Američané vnímají, že demokraté prosazují progresivní postoje, které ztratily kontakt s realitou běžných Američanů, například začlenění trans žen do ženských sportovních soutěží, což část populace vnímá jako kontroverzní.

Na otázku, jak by volby ovlivnilo Trumpovo vítězství, Mounk přiznal, že by pro něj osobně znamenalo šok. Obává se, že druhé funkční období Trumpa by mohlo narušit demokratické instituce v USA, jelikož Trump má nyní více zkušeností a hlubší kontrolu nad republikánskou stranou, než tomu bylo při jeho prvním zvolení. Mounk se domnívá, že Trump je nyní připravenější na „odvetu“ proti těm, kteří ho v roce 2020 politicky oslabili.

Přesto však Mounk věří, že americké instituce jsou schopny zvládnout potenciální krizi lépe než před čtyřmi lety. Instituce se podle něj poučily a jsou připraveny čelit i nejhoršímu scénáři. 

Související

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Volby USA

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy