Havana - Berta Solerová, šéfka kubánské aktivistické skupiny Dámy v bílém (Damas de blanco), ostře kritizuje komunistický režim v Havaně. K politickým na ostrově podle ní nedochází, vláda výměnou za uvolňování americké blokády naopak přitvrdila vůči opozici. Podobně hovoří i další členové a příznivci protestní skupiny.
"Ano změny tu jsou, a sice v tom, že policie přitvrdila. Jak tajná, tak uniformovaná policie nás častěji zatýká, jsou tu i případy násilí, zlomenin po policejním zákroku," řekla Solerová v rozhovoru pro ČTK.
Situace se podle ní zhoršila nejen kvůli tomu, že je komunistický režim sebejistější proto, že americký prezident Barack Obama usiluje o zrušení přes půlstoletí trvajícího obchodního embarga. Další ránu pro opozici prý znamenala návštěva papeže. "Zatímco před ní bylo na Kubě 74 politických vězňů, dnes jich je stovka," vypočítala.
Skupina by podle Solerové ocenila podporu ze světa, která však v souvislosti se zmíněným americko-kubánským sbližováním klesá. Rovněž Česko, které patřilo k nejaktivnějším zastáncům opozičních organizací na Kubě, při nedávné politicko-podnikatelské misi dalo najevo, že podpora opozice není na rozdíl od minulosti na prvním místě.
Pozvolné ekonomické změny, které jsou v Havaně viditelné například díky desítkám malých soukromých podniků, prý nemohou ke zlepšení života řadových Kubánců stačit. "Domy nám padají na hlavu, je tu hlad. Jíst rýži s fazolemi každý den nejde, toho se nenajíte. A když už máte peníze, abyste si koupil něco k jídlu, v obchodech stejně nic není," líčí Solerová s tím, že nejčastější výše platu se na Kubě pohybuje 12 do 20 dolarů za měsíc (zhruba 300 až 500 korun) a ceny nejsou tak nízké, aby tato suma stačila k důstojnému životu.
Soukromé podnikání je prý navíc šancí jen pro pár stovek lidí, kteří mají příbuzné v exilu zejména v USA a mohou jim pomoci s financemi na investici. Zvyšující se životní úroveň, která je patrná například při pohledu na stovky mladých Kubánců, kteří s mobilem a sklenkou piva či rumu v ruce po večerech zaplavují okolí havanských barů, je podle ní jen Castrův krycí manévr.
Psali jsme: Česko se chce sblížit s Kubou. Ostrov se vydal na cestu transformace, říká Tlapa"Neexistuje tu ani náznak svobody projevu. Vláda do světa vypouští jen lži a předstírá, že se Kuba mění," říká jedna z bíle oděných aktivistek María Machadová, jejíž syn Danilo Machado (33) seděl ještě nedávno téměř měsíc v cele za to, že na zeď nasprejoval karikatury vůdce komunistické revoluce Fidela Castra.
Dostat se na protestní pochod Dam v bílém je problém, tajná policie může účastníky cestou ke shromaždišti v kostele a přilehlém parku může naložit do auta a za hodinu vyložit deset kilometrů daleko. To je vzdálenost, která se při nevyzpytatelném provozu havanské městské dopravy překonává jen velmi pomalu. "Zadrží vás třeba na hodinu, dvě. Ale účel to splní, na demonstraci se nedostanete," říká někdejší politický vězeň Ángel Moya.
"Lidé mají strach. Bojí se o práci, že když nahlas projeví odlišný názor, přijdou o ní a nebudou mít už vůbec z čeho žít," vysvětluje Moya, proč na protestní akce nechodí navzdory bídným podmínkám a v soukromí často slyšitelnému "reptání" na vládu více lidí. "Vláda lidi zastrašuje. Je to psychologický i fyzický nátlak. Když překročíš určitou hranici, vědí o tobě a můžou tě pro výstrahu třeba zbít. Snaží se zabránit tomu, aby lidé překročili tu hranici a stali se veřejně aktivními," dodal.
Umírněnější část kubánské opozice ale zastává názor, že například pozvolné rozšiřování přístupu k internetu či nezasahování režimu do práce některých opozičních skupin může být signálem naznačujícím změny k lepšímu.
Související

Napětí v Karibiku: Nejlepší ponorky USA a Ruska se nacházejí jen kousek od sebe. Obě mohou nést jaderné zbraně

Přízrak Kubánské krize je tady. Ruská jaderná ponorka Kazaň a další bojová plavidla připlouvají na Kubu
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála