Napětí v Karibiku: Nejlepší ponorky USA a Ruska se nacházejí jen kousek od sebe. Obě mohou nést jaderné zbraně

U ostrovního státu Kuba v Karibském moři začíná jít do tuhého. Nedaleko od sebe se zde nacházejí ruské a americké ponorky – a nejen tak ledajaké. Obě jsou schopné nést jaderné zbraně a velice účinně bojovat i proti cílům na souši. 

Jen krátce poté, co se na Kubě objevila ruská ponorka, připlula rychlá útočná ponorka amerického námořnictva, uvádí server Business Insider.

Jde o ponorku USS Helena kategorie Los Angeles, která se momentálně pohybuje v okolí zátoky Guantánamo. Ruská ponorka Kazan je zase nedaleko kubánské metropole Havany.

Podle jižního velitelství námořnictva USA se USS Helena v současné době nachází v zátoce Guantánamo v rámci „rutinní návštěvy přístavu při plnění globální mise námořní bezpečnosti a národní obrany“. „Umístění plavidla a jeho průjezd byly předem naplánovány,“ zaznělo z americké armády.

USS Helena je ponorka s jaderným pohonem a tvoří páteř ponorkových sil amerického námořnictva. V provozu je od konce 80. let, do její výzbroje patří například torpéda, rakety Tomahawk pro útoky na pevninu a protilodní střely Harpoon, jak píše server Insider.

Rusko podle téhož serveru vzkazuje, že příchod silných námořních prostředků do kubánských vod by neměl vyvolat poplach. „Je to běžná praxe všech států, včetně tak velké námořní mocnosti, jakou je Rusko. Takže v tomto případě nevidíme žádný důvod k obavám,“ vylíčil vlivný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ponorka Kazaň je jedním z nových plavidel třídy Severodvinsk. Ponorky této třídy jsou těžko zjistitelné a mají nebezpečnou kombinaci utajení a úderné síly. Jako takové „už léta trápí USA a NATO,“ uvádí Insider. Tato ponorka může také nést hypersonické střely Zirkon, které jsou velice rychlé, dobře ovladatelné a je extrémně těžké se proti nim bránit.

Jaderná ponorka Kazaň představuje vrchol technologického pokroku v ruském námořnictvu. Její stavba byla zahájena v roce 2009 a dokončena v roce 2017. Kazaň je součástí třídy jaderných ponorek projektu 885M Jaseň-M a Granit (NATO označení Oscar), která je považována za jednu z nejmodernějších a nejvýkonnějších podvodních lodí na světě. Třída Jaseň-M je schopna nést jak konvenční, tak jaderné střely a jejich hlavním úkolem je průzkum a útoky na moři, včetně cílů na souši.

Kuba tvrdí, že jaderná ponorka Kazaň nenese jaderné zbraně. Doprovází ji fregata Admirál Gorškov, ropný tanker a záchranný remorkér. Kazaň a Admirál Gorškov jsou jedny z nejmodernějších ruských válečných lodí, a nyní byly k vidění jen kousek od Havany, která je asi 90 mil (144 kilometrů) od jižního pobřeží Floridy.

Kubánská komunistická vláda oznámila, že ministr zahraničí Bruno Rodriguez se ve středu setkal v Moskvě se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Tento diplomatický krok následoval po nedávném setkání kubánského prezidenta Miguela Díaz-Canela s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během každoroční vojenské přehlídky 9. května na Rudém náměstí před Kremlem.

Kuba byla během studené války klíčovým klientským státem Sovětského svazu. Umístění sovětských jaderných raketových základen na ostrově vyvolalo kubánskou raketovou krizi v roce 1962, která přivedla Washington a Moskvu na pokraj války. Od setkání Díaz-Canela s Putinem v roce 2022 se vztahy mezi Ruskem a Kubou zdánlivě zlepšily, naznačujíc novou éru v jejich bilaterálních vazbách.

Související

Více souvisejících

Kuba Americká armáda (U.S. Navy) Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 31 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy