U ostrovního státu Kuba v Karibském moři začíná jít do tuhého. Nedaleko od sebe se zde nacházejí ruské a americké ponorky – a nejen tak ledajaké. Obě jsou schopné nést jaderné zbraně a velice účinně bojovat i proti cílům na souši.
Jen krátce poté, co se na Kubě objevila ruská ponorka, připlula rychlá útočná ponorka amerického námořnictva, uvádí server Business Insider.
Jde o ponorku USS Helena kategorie Los Angeles, která se momentálně pohybuje v okolí zátoky Guantánamo. Ruská ponorka Kazan je zase nedaleko kubánské metropole Havany.
Podle jižního velitelství námořnictva USA se USS Helena v současné době nachází v zátoce Guantánamo v rámci „rutinní návštěvy přístavu při plnění globální mise námořní bezpečnosti a národní obrany“. „Umístění plavidla a jeho průjezd byly předem naplánovány,“ zaznělo z americké armády.
USS Helena je ponorka s jaderným pohonem a tvoří páteř ponorkových sil amerického námořnictva. V provozu je od konce 80. let, do její výzbroje patří například torpéda, rakety Tomahawk pro útoky na pevninu a protilodní střely Harpoon, jak píše server Insider.
Rusko podle téhož serveru vzkazuje, že příchod silných námořních prostředků do kubánských vod by neměl vyvolat poplach. „Je to běžná praxe všech států, včetně tak velké námořní mocnosti, jakou je Rusko. Takže v tomto případě nevidíme žádný důvod k obavám,“ vylíčil vlivný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Ponorka Kazaň je jedním z nových plavidel třídy Severodvinsk. Ponorky této třídy jsou těžko zjistitelné a mají nebezpečnou kombinaci utajení a úderné síly. Jako takové „už léta trápí USA a NATO,“ uvádí Insider. Tato ponorka může také nést hypersonické střely Zirkon, které jsou velice rychlé, dobře ovladatelné a je extrémně těžké se proti nim bránit.
Jaderná ponorka Kazaň představuje vrchol technologického pokroku v ruském námořnictvu. Její stavba byla zahájena v roce 2009 a dokončena v roce 2017. Kazaň je součástí třídy jaderných ponorek projektu 885M Jaseň-M a Granit (NATO označení Oscar), která je považována za jednu z nejmodernějších a nejvýkonnějších podvodních lodí na světě. Třída Jaseň-M je schopna nést jak konvenční, tak jaderné střely a jejich hlavním úkolem je průzkum a útoky na moři, včetně cílů na souši.
Kuba tvrdí, že jaderná ponorka Kazaň nenese jaderné zbraně. Doprovází ji fregata Admirál Gorškov, ropný tanker a záchranný remorkér. Kazaň a Admirál Gorškov jsou jedny z nejmodernějších ruských válečných lodí, a nyní byly k vidění jen kousek od Havany, která je asi 90 mil (144 kilometrů) od jižního pobřeží Floridy.
Kubánská komunistická vláda oznámila, že ministr zahraničí Bruno Rodriguez se ve středu setkal v Moskvě se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Tento diplomatický krok následoval po nedávném setkání kubánského prezidenta Miguela Díaz-Canela s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během každoroční vojenské přehlídky 9. května na Rudém náměstí před Kremlem.
Kuba byla během studené války klíčovým klientským státem Sovětského svazu. Umístění sovětských jaderných raketových základen na ostrově vyvolalo kubánskou raketovou krizi v roce 1962, která přivedla Washington a Moskvu na pokraj války. Od setkání Díaz-Canela s Putinem v roce 2022 se vztahy mezi Ruskem a Kubou zdánlivě zlepšily, naznačujíc novou éru v jejich bilaterálních vazbách.
Související
Přízrak Kubánské krize je tady. Ruská jaderná ponorka Kazaň a další bojová plavidla připlouvají na Kubu
Zemřela Juanita Castrová, sestra a kritička bývalých kubánských lídrů Fidela a Raúla
Kuba , Americká armáda (U.S. Navy) , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 5 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě