U ostrovního státu Kuba v Karibském moři začíná jít do tuhého. Nedaleko od sebe se zde nacházejí ruské a americké ponorky – a nejen tak ledajaké. Obě jsou schopné nést jaderné zbraně a velice účinně bojovat i proti cílům na souši.
Jen krátce poté, co se na Kubě objevila ruská ponorka, připlula rychlá útočná ponorka amerického námořnictva, uvádí server Business Insider.
Jde o ponorku USS Helena kategorie Los Angeles, která se momentálně pohybuje v okolí zátoky Guantánamo. Ruská ponorka Kazan je zase nedaleko kubánské metropole Havany.
Podle jižního velitelství námořnictva USA se USS Helena v současné době nachází v zátoce Guantánamo v rámci „rutinní návštěvy přístavu při plnění globální mise námořní bezpečnosti a národní obrany“. „Umístění plavidla a jeho průjezd byly předem naplánovány,“ zaznělo z americké armády.
USS Helena je ponorka s jaderným pohonem a tvoří páteř ponorkových sil amerického námořnictva. V provozu je od konce 80. let, do její výzbroje patří například torpéda, rakety Tomahawk pro útoky na pevninu a protilodní střely Harpoon, jak píše server Insider.
Rusko podle téhož serveru vzkazuje, že příchod silných námořních prostředků do kubánských vod by neměl vyvolat poplach. „Je to běžná praxe všech států, včetně tak velké námořní mocnosti, jakou je Rusko. Takže v tomto případě nevidíme žádný důvod k obavám,“ vylíčil vlivný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Ponorka Kazaň je jedním z nových plavidel třídy Severodvinsk. Ponorky této třídy jsou těžko zjistitelné a mají nebezpečnou kombinaci utajení a úderné síly. Jako takové „už léta trápí USA a NATO,“ uvádí Insider. Tato ponorka může také nést hypersonické střely Zirkon, které jsou velice rychlé, dobře ovladatelné a je extrémně těžké se proti nim bránit.
Jaderná ponorka Kazaň představuje vrchol technologického pokroku v ruském námořnictvu. Její stavba byla zahájena v roce 2009 a dokončena v roce 2017. Kazaň je součástí třídy jaderných ponorek projektu 885M Jaseň-M a Granit (NATO označení Oscar), která je považována za jednu z nejmodernějších a nejvýkonnějších podvodních lodí na světě. Třída Jaseň-M je schopna nést jak konvenční, tak jaderné střely a jejich hlavním úkolem je průzkum a útoky na moři, včetně cílů na souši.
Kuba tvrdí, že jaderná ponorka Kazaň nenese jaderné zbraně. Doprovází ji fregata Admirál Gorškov, ropný tanker a záchranný remorkér. Kazaň a Admirál Gorškov jsou jedny z nejmodernějších ruských válečných lodí, a nyní byly k vidění jen kousek od Havany, která je asi 90 mil (144 kilometrů) od jižního pobřeží Floridy.
Kubánská komunistická vláda oznámila, že ministr zahraničí Bruno Rodriguez se ve středu setkal v Moskvě se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Tento diplomatický krok následoval po nedávném setkání kubánského prezidenta Miguela Díaz-Canela s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během každoroční vojenské přehlídky 9. května na Rudém náměstí před Kremlem.
Kuba byla během studené války klíčovým klientským státem Sovětského svazu. Umístění sovětských jaderných raketových základen na ostrově vyvolalo kubánskou raketovou krizi v roce 1962, která přivedla Washington a Moskvu na pokraj války. Od setkání Díaz-Canela s Putinem v roce 2022 se vztahy mezi Ruskem a Kubou zdánlivě zlepšily, naznačujíc novou éru v jejich bilaterálních vazbách.
Související

Přízrak Kubánské krize je tady. Ruská jaderná ponorka Kazaň a další bojová plavidla připlouvají na Kubu

Zemřela Juanita Castrová, sestra a kritička bývalých kubánských lídrů Fidela a Raúla
Kuba , Americká armáda (U.S. Navy) , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 46 minutami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 2 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 3 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera
Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
Smrt papeže Františka znamená konec jedné výjimečné etapy moderního katolicismu. V čele církve stál více než deset let a jeho přístup byl od začátku jiný. Ne, že by měnil samotné základy víry nebo církevní zákony, ale měnil způsob, jakým se o nich mluvilo – a v tom byl průlomový.
Zdroj: Jakub Jurek