U ostrovního státu Kuba v Karibském moři začíná jít do tuhého. Nedaleko od sebe se zde nacházejí ruské a americké ponorky – a nejen tak ledajaké. Obě jsou schopné nést jaderné zbraně a velice účinně bojovat i proti cílům na souši.
Jen krátce poté, co se na Kubě objevila ruská ponorka, připlula rychlá útočná ponorka amerického námořnictva, uvádí server Business Insider.
Jde o ponorku USS Helena kategorie Los Angeles, která se momentálně pohybuje v okolí zátoky Guantánamo. Ruská ponorka Kazan je zase nedaleko kubánské metropole Havany.
Podle jižního velitelství námořnictva USA se USS Helena v současné době nachází v zátoce Guantánamo v rámci „rutinní návštěvy přístavu při plnění globální mise námořní bezpečnosti a národní obrany“. „Umístění plavidla a jeho průjezd byly předem naplánovány,“ zaznělo z americké armády.
USS Helena je ponorka s jaderným pohonem a tvoří páteř ponorkových sil amerického námořnictva. V provozu je od konce 80. let, do její výzbroje patří například torpéda, rakety Tomahawk pro útoky na pevninu a protilodní střely Harpoon, jak píše server Insider.
Rusko podle téhož serveru vzkazuje, že příchod silných námořních prostředků do kubánských vod by neměl vyvolat poplach. „Je to běžná praxe všech států, včetně tak velké námořní mocnosti, jakou je Rusko. Takže v tomto případě nevidíme žádný důvod k obavám,“ vylíčil vlivný mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Ponorka Kazaň je jedním z nových plavidel třídy Severodvinsk. Ponorky této třídy jsou těžko zjistitelné a mají nebezpečnou kombinaci utajení a úderné síly. Jako takové „už léta trápí USA a NATO,“ uvádí Insider. Tato ponorka může také nést hypersonické střely Zirkon, které jsou velice rychlé, dobře ovladatelné a je extrémně těžké se proti nim bránit.
Jaderná ponorka Kazaň představuje vrchol technologického pokroku v ruském námořnictvu. Její stavba byla zahájena v roce 2009 a dokončena v roce 2017. Kazaň je součástí třídy jaderných ponorek projektu 885M Jaseň-M a Granit (NATO označení Oscar), která je považována za jednu z nejmodernějších a nejvýkonnějších podvodních lodí na světě. Třída Jaseň-M je schopna nést jak konvenční, tak jaderné střely a jejich hlavním úkolem je průzkum a útoky na moři, včetně cílů na souši.
Kuba tvrdí, že jaderná ponorka Kazaň nenese jaderné zbraně. Doprovází ji fregata Admirál Gorškov, ropný tanker a záchranný remorkér. Kazaň a Admirál Gorškov jsou jedny z nejmodernějších ruských válečných lodí, a nyní byly k vidění jen kousek od Havany, která je asi 90 mil (144 kilometrů) od jižního pobřeží Floridy.
Kubánská komunistická vláda oznámila, že ministr zahraničí Bruno Rodriguez se ve středu setkal v Moskvě se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Tento diplomatický krok následoval po nedávném setkání kubánského prezidenta Miguela Díaz-Canela s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během každoroční vojenské přehlídky 9. května na Rudém náměstí před Kremlem.
Kuba byla během studené války klíčovým klientským státem Sovětského svazu. Umístění sovětských jaderných raketových základen na ostrově vyvolalo kubánskou raketovou krizi v roce 1962, která přivedla Washington a Moskvu na pokraj války. Od setkání Díaz-Canela s Putinem v roce 2022 se vztahy mezi Ruskem a Kubou zdánlivě zlepšily, naznačujíc novou éru v jejich bilaterálních vazbách.
Související

Přízrak Kubánské krize je tady. Ruská jaderná ponorka Kazaň a další bojová plavidla připlouvají na Kubu

Zemřela Juanita Castrová, sestra a kritička bývalých kubánských lídrů Fidela a Raúla
Kuba , Americká armáda (U.S. Navy) , Ruská armáda
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
včera

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
včera

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
včera

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
včera

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
včera

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
včera

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
včera

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
včera

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
včera

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
včera

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
včera

Švédové se ve čtvrtfinále proti Čechům vytasí s posilou s NHL Nylanderem
včera

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa
včera

Afrika platí za změny počasí nejvyšší cenu. Za klimatickou krizi přitom vůbec nemůže
včera

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika
včera

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit
včera

Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
včera
Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem
Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.
Zdroj: Libor Novák