NÁZOR – Čerstvě inaugurovaný americký prezident Donald Trump učinil při večeři se svými poradci v lednu 2017 jedno ze svých prvních významných rozhodnutí v úřadě a posvětil vojenskou akci v jemenském Bajdá, připomínají profesorka práva Sarah Knuckeyová a expert na terorismus Alex Moorehead. Akademici z Columbia Law School v komentáři pro server Washington Post poukazují, že Trumpovo následné tvrzení o enormním úspěchu operace bylo zcela liché – o život přišel příslušník amerického námořního komanda, stejně jako 9 dětí mladších 13 let, včetně šestileté dívky.
Civilní ztráty rostou
Trumpovi se jen po pár dnech v úřadu podařilo rozpoutat masakr, kritizují akademici. Dodávají, že od nástupu nového prezidenta Spojené státy podle nezávislých organizací dramaticky zvýšily vražedné operace v Jemenu a Somálku a způsobily rekordní civilní ztráty v Iráku a Sýrii.
Odhady počtu civilních obětí, které si americké akce vyžádaly, však vláda Spojených států prozradit nechce, připomínají Knuckeyová s Mooreheadem. Poukazují, že se Bílý dům začátkem května odhodlal ke kroku, který by měl vzburcovat americkou veřejnost, a odmítl plnit exekutivní výnos Obamovy administrativy nařizující zveřejňovat počty civilistů, kteří zahynuli při amerických protiteroristických úderech.
Americká vláda si přitom vede detailní záznamy o počtech civilistů, kteří byli zřejmě zabiti při jednotlivých náletech či vojenských zásazích, zdůrazňují odborníci. Exekutivní výnos z roku 2016 považují za malý, ale důležitý krok, který pouze žádá, aby tato data byla zveřejňována.
„Tento exekutivní výnos vznikl po dlouhém boji obětí a občanských organizací za větší transparentnost a odpovědnost v amerických protiteroristických operacích,“ pokračují Moorehead a Knuckeyová. Vysvětlují, že Bushova a Obamova administrativa dlouho držela tyto operace v téměř naprostém utajení a teprve v reakci na trvalý tlak novinářů, občanských společností a OSN začala zveřejňovat některé podrobnosti.
I takový malý ústupek byl podle expertů cenný, jelikož v některých případech se rodinám zabitých civilistů dostalo zadostiučinění a veřejnost získala více informací o pravidlech, kterými se americká vláda údajně řídí, a vládních statistikách o zabitých civilistech. Rozsáhlé utajování skutečných dopadů amerických zahraničních operací bylo dlouho škodlivé, jak ostatně joba akademici dříve ukázali ve zprávě zveřejněné jemenským think-tankem Sana’a Center for Strategic Studies.
Trump nicméně stav věcí ještě zhoršil a odmítnutí Bílého domu zveřejnit i prostou zprávu o civilních obětech je poslední ukázkou náchylnosti stávající administrativy k utajování, konstatují Knuckeyová a Moorehead. Podotýkají, že od Trumpova nástupu do úřadu americká vláda změnila svou politiku protiteroristických úderů, civilisty v rozšířeném počtu zemí vystavuje většímu nebezpečí a zároveň odmítá potvrdit či vyvrátit, zda nějaké nové směrnice vůbec vznikly, ačkoliv předchozí administrativa vydala shrnutí i odtajněnou verzi své „rukověti“ pro smrtící údery.
Právo na informace
Zároveň je Trumpova administrativa méně sdílná v tom, zda věří, že jsou její údery legální, a o jednotlivých úderech v zemích jako Somálsko a Jemen zveřejňuje méně informací, uvádějí akademici. Domnívají se, že takové utajování jde proti právu americké veřejnosti znát skutečnou úlohu a cenu amerických vojenských zásahů v zahraničí, jelikož takové informace umožňují veřejnosti debatovat o akcích vlády a vést volené zástupce k zodpovědnosti.
„Utajování poškozuje vztahy s americkými spojenci, kteří ho považují jako porušování vlády práva a obávají se politických a právních rizik spolupráce se Spojenými státy,“ pokračují odborníci. Dodávají, že utajování též ovlivňuje zraněné a rodiny obětí, jejichž bolest zůstává nepřiznána a nelze požadovat kompenzaci.
Lidskoprávní organizace působící v Jemenu například neustále hlásí, jak americké utajování vytváří odpor proti vládě Spojených států a podrývá boj proti terorismu, konstatují Knuckeyová s Mooreheadem. Zmiňují vlastní zkušenost z Pákistánu a Jemenu, kde místní kritizují to, co vnímají jako americké pokrytectví, jelikož Američané v jejich očích kážou o demokracii a vládě práva, ale přitom bombardují lidi, aniž by to vůbec přiználi či vysvětlili.
Závažnost uvedených obav by měla vést americký Kongres k převzetí zodpovědnosti, které se často vyhýbá, a pečlivému prověření jednání současné vlády, nabádají experti. Připomínají, že pro to existují nástroje – loni Kongres schválil důležitý zákon vyžadující od Pentagonu každoroční zprávu o civilních obětech, avšak ta za letošní rok, která měla být předložena k 1. květnu, má zpoždění, a byť novináři naznačují, že je v přípravě, není jasné, zda bude zveřejněna.
S ohledem na demokratickou odpovědnost by měl Kongres využít své dozorčí pravomoci, klást Trumpově administrativě tvrdé otázky a požadovat zveřejnění vládních záznamů o civilních obětech, deklaruje Moorehead s Knuckeyovou. Soudí, že uvolnění těchto záznamů pomůže postiženým civilistům, americkým voličům i mezinárodnímu společenství posoudit, pochopit a přezkoumat skutečnou cenu amerických vojenských zásahů v zahraničí.
Související
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , Donald Trump , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 1 hodinou
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 2 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 3 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 5 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák