Obama ujistil Američany, že je nepožene do války v Libyi

Washington - Americký prezident Barack Obama v pátek v prohlášení k situaci v Libyi ujistil Američany, že jejich vojáci po Iráku a Afghánistánu nebudou bojovat na libyjské půdě. Informuje o tom agentura Reuters.

"Muammar Kaddáfí zahájil vojenskou kampaň proti vlastnímu lidu, nebral ohledy na vlastní lid ani mezinárodní společenství," řekl Obama. "Všechny útoky na civilisty musí přestat," pokračoval. Neřekl však, zda a jak se Američané zapojí do případných náletů v Libyi, pouze ujistil, že v severoafrické zemi nerozmístí vojenské jednotky."Spojené státy se nechystají rozmístit v Libyi vojenské jednotky. Budeme prosazovat pouze cíle, které zmiňuje rezoluce Rady bezpečnosti, zejména ty, které se týkají ochrany civilních obyvatel," pravil prezident v projevu z Bílého domu.Pentagon krátce před Obamovým projevem oznámil, že u břehů Libye rozmístí flotilu válečných lodí.Bylo to vůbec první prohlášení amerického prezidenta poté, co Rada bezpečnosti přijala rezoluci, která povoluje použít "všechny nezbytné prostředky" kromě "okupace území" k "ochraně civilních obyvatel a oblastí obývaných civilisty".Rezoluce počítá nejen s bezletovou zónou - "no-fly zone" - nad Libyí, která má uzemnit Kaddáfího stíhačky, ale také s "no-drive zone", tedy s oblastí bez pohybu vojsk a ofenzivy.To znamená, že spojenecké bitevníky mohou nejen sestřelovat Kaddáfího letouny a vrtulníky a bombardovat protileteckou obranu, ale také útočit na pozemní jednotky. Mohou je ničit nálety stíhaček i raketami z lodí.Západní spojenci už dali najevo, že případné první údery na Libyi povede Francie, Británie a Katar. Francouzský diplomatický zdroj agentuře Reuters sdělil, že první francouzské a britské stíhačky by se měly nad Libyí objevit v sobotu ráno nebo během dopoledne. Měl by to však být jen hlídkový let, demonstrace síly a odhodlání prosadit rezoluci Rady bezpečnosti o Libyi.Američané se do úderů na Kaddáfího jednotky nehrnou. Především proto, že jsou vytíženi vojenskými operacemi v Afghánistánu, část armády mají dosud vázanou v Iráku a další humanitárními operacemi na japonském ostrově Honšú.Není jasné, kdy a zda spojenci budou Kaddáfího jednotky bombardovat. Kaddáfího režim v pátek ucouvl a vyhlásil příměří.

Související

Donald Trump

PŘEHLEDNĚ: Kdo podpořil americké kandidáty na prezidenta?

Kandidáti na prezidenta Spojených států, demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, už obdrželi podporu od mnoha osobností. Zatímco současné viceprezidentce ohlašují podporu hlavně politici, exprezidentovi slíbil velké finanční injekce miliardář Elon Musk. 

Více souvisejících

Barack Obama Libye

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Britské a americké stíhačky pomohly sestřelovat rakety z Íránu

Britská a americká letadla pomohla se sestřelováním íránských raket, které v úterý večer mířily proti Izraeli. Nasazení potvrdili nezávisle na sobě lídři obou zemí s tím, že budou Izraelce podporovat proti případné další íránské agresi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy