Velkou část uplynulých dvou desetiletí se Venezuelané snaží prostřednictvím masových demonstrací, stávek, volební mobilizace a vyjednávání osvobodit od "katastrofálního režimu" založeného Hugem Chávezem, deklaruje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm připomíná, že nic z toho zatím nezafungovalo, a tak je venezuelská vláda stále více autoritářská a zkorumpovaná a vystavuje zemi s 32 miliony obyvatel humanitární krizi.
Povzbudivé signály
V tomto týdnu vyšly do ulic metropole Caracasu a dalších venezuelských měst desetitisíce lidí v dalším výbuchu nespokojnosti a velkou otázkou zůstává, zda konečně uspějí, uvádí renomovaný deník. Dodává, že odpověď zatím neznáme, ale existují jisté povzbudivé signály.
Stávající nepokoje spustila snaha prezidenta Nicoláse Madura nárokovat si další šestiletý mandát na základě voleb, které vnější svět odsoudil jako zmanipulované, nastiňuje washingtonský server. Poukazuje, že pár dní předtím si venezuelské Národní shromáždění, které ovládá opozice, zvolilo nového, mladého, dynamického lídra Juana Guaidóa, který se okamžitě Madurovi postavil.
"Jelikož prezidentské volby byly shledány jako nelegitimní, shromáždění považovalo post za uprázdněný a Guaidó se prohlásil dočasným prezidentem," vysvětluje prestižní deník. Doplňuje, že takový krok je sice zakotven ve venezuelské ústavě, ale na skutečné relevanci mu dodal středeční krok Spojených států, které Guaidóa uznaly za prezidenta.
Jako důležitý editorial označuje fakt, že k americkému kroku se přidala také Kanada a množství jihoamerických zemí, včetně Brazílie, Kolumbie, Argentiny, Chile a Peru, což ukázalo absurditu tvrzení Ruska a části levice v USA, že Trumpova administrativa se zapojila do "imperialistické intervence".
Pošetilý vojenský zásah
Maduro dělá ovšem vše pro to, aby situace takto vypadala, teatrálně přerušil diplomatické vztahy se Spojenými státy a nařídil americkým diplomatům odpustit do soboty zemi, konstatuje Washington Post. Připomíná, že americké ministerstvo zahraničí však s odkazem na Guaidóvo stanovisko rozhodlo zachovat diplomatickou přítomnost ve Venezuele.
To, že se Národní shromáždění pasovalo do role alternativní vlády, spolu s mnohostrannou podporou, které se mu dostalo, vytváří potenciál, aby se aktuální venezuelská krize ubírala odlišným směrem, soudí americký deník. Zdůrazňuje, že bude potřeba šikovné diplomacie Spojených států a Trumpova administrativa nesmí v konfrontaci s Madurovým režimem - například ohledně vyklizení americké ambasády - zůstat osamocena za pouhého přihlížení svých regionálních spojenců a Juana Guaidóa.
"Pokud nebudou v ohrožení životy Američanů a nedojde k žádnému dalšímu zvratu, vojenský zásah (USA) byl pošetilý," varuje editorial. Dodává, že americký bojkot venezuelské ropy by zase ohrozil běžné Venezuelany, kteří se již nyní potýkají s kritickým nedostatkem potravin, elektřiny a léků, a masový exodus zoufalých uprchlíků má potenciál destabilizovat mnohé z venezuelských sousedních států.
Zároveň je třeba odmítnout výzvy Madurových sympatizantů z Evropy i jižní Ameriky k dialogu, protože venezuelský režim ukázal, že rozhovory si pouze kupuje čas, během kterého se snaží rozdělit opozici, míní washingtonský deník. Trumpově administrativě doporučuje, aby spolupracovala se spojenci na iniciativách, které zároveň pomohou Venezuelanům a posílí pozici Guaidóa.
Jednou z možností je mezinárodní operace ve spolupráci s Národním shromážděním s cílem doručit do Venezuely nebo na její hranice humanitární pomoc, naznačuje editorial. Zdůrazňuje, že konec venezuelské "noční můry" musí ovšem přijít zevnitř. Guaidó ostatně nabádá armádu, aby odmítla poslušnost a přidala se na jeho stranu, přičemž USA a jejich spojenci musejí doufat, že venezuelští vojáci poslechnou, konstatuje Washington Post.
Související
Venezuela po výhře Madura pátrá po šéfce opozice. Ta se po dvou měsících ozvala
OSN: Během voleb ve Venezuele došlo k vážnému porušování lidských práv
Venezuela , USA (Spojené státy americké) , Juan Guaidó , Nicolas Maduro
Aktuálně se děje
před 12 minutami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 1 hodinou
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 1 hodinou
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
včera
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
včera
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
Leden sice ukrojil z roku 2025 teprve prvních pár dní, ale lidé už mají k dispozici výhled počasí na celý zbytek měsíce. Meteorologové slibují typické lednové počasí a nevylučují sněžení i v těch nejnižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě