Nobelovu cenu za mír dostal Barack Obama

Oslo - Letošní Nobelovu cenu za mír získal Barack Obama. Informuje o tom v pátek agentura Reuters.

Americký prezident dostal nejprestižnější z Nobelových cen, nazývanou "cenou cen", za to, že "dal lidem naději na lepší svět bez jaderných zbraní" a "za mimořádné úspěchy ve snaze posílit mezinárodní diplomacii a spolupráci". Udělil mu ji Nobelův výbor norského parlamentu.

Výbor ve svém verdiktu, který zveřejnil v pátek, připomněl Obamovy návrhy na jaderné odzbrojení a jeho vizi bezjaderného světa.

Klíčový projev o jaderném odzbrojení pronesl Obama, první americký prezident černé pleti, během své dubnové návštěvy Prahy.

"Jen málo lidí upoutalo pozornost světa tak, jako Obama. Jen málo lidí dalo lidem naději na lepší budoucnost, jak to udělal on," píše se v prohlášení výboru.

Obama je druhým americkým prezidentem, který cenu získal. Prvním byl Jimmy Carter, který ji dostal v roce 2002 - to však už byl "prezidentem ve výslužbě".

Nobelova cena za mír je jednou z pěti Nobelových cen, udělovanou těm, kteří se nejvíce zasloužili "o bratrství mezi národy". Loni ji výbor udělil mírovému vyjednavači a bývalému finskému prezidentovi Marttimu Ahtisaarimu, předloni někdejšímu americkému viceprezidentovi a bojovníkovi proti skleníkovým plynům Alu Goreovi.

Ocenění se skládá z medaile, diplomu a také z certifikátu potvrzujícího finanční odměnu. Letos je odměnou 10 milionů švédských korun, to je 25 milionů českých korun.

Tuto cenu dosud žádný z Čechů nezískal. Nejblíže k ní měl Václav Havel, který patřil v roce 1989 mezi favority. Nakonec ale cenu dostal dalajláma, duchovní vůdce Tibeťanů.

Letošní Nobelova cena pro Obamu je pro většinu expertů překvapením. Za favority byli nejčastěji označováni čínští disidenti, protože svět si letos připomínal dvacáté výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu a 60. výročí nástupu čínských komunistů k moci.

Cena za mír patří mezi nejspornější z rodiny Nobelových cen. Její udělení již několikrát vyvolalo poprask. Největší patrně v roce 1994, kdy cenu získal Jásir Arafat, vůdce Palestinců, který v minulosti organizoval teroristické útoku na Izrael.

Letos bylo na cenu navrženo 172 jednotlivců a 33 organizací.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy