NASA připravuje další misi na Mars. Vydá se pod jeho povrch

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil další etapu příprav nové mise pod názvem InSight, jejíž výzkum bude zaměřen hlouběji pod povrch Marsu. Stejnojmenný modul, jehož start k rudé planetě se plánuje za dva roky, by měl být vybaven mimo jiné zařízením schopným proniknout až do hloubky čtyř a půl metru, informuje NASA na svém webu.

Insight by se podle předběžného plánu měl k sousedovi Země vydat v březnu roku 2016. Modul bude podle NASA po přistání s pomocí své pestré výbavy zjišťovat, jak planety podobné Zemi utvářely a rozvíjely vnitřní vrstvené struktury svého jádra, pláště a kůry.

Na misi InSight (celým názvem Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, volně přeloženo vnitřní průzkum s využitím seizmického zkoumání, geodézie a přenosu tepla) se podílí řada partnerů NASA z 11 zemí. Ti by měli americkému úřadu dodat svá zařízení do letošního listopadu, kdy má začít sestavování celého systému.

"Nyní přecházíme od návrhů a analýz ke stavbě a testování hardwaru a softwaru, jež nás dostanou na Mars a shromáždí informace, které potřebujeme k úspěchu mise," uvedl ředitel projektu InSight Tom Hoffman.

Insight má přistát blízko rovníku Marsu. Po nasnímání a zanalyzování okolí umístí robotické rameno na povrch seizmometr a zakryje ho ochranným obalem, aby se minimalizovaly účinky větru a teploty na citlivý přístroj. Rameno na vhodné místo položí i tepelnou sondu, která se může dostat až do hloubky 4,5 metru. Další přístroj bude například sloužit k přesnému měření výkyvů v rotaci Marsu, což by mohlo pomoci odhalit, jestli rudá planeta má roztavené nebo pevné jádro.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

Více souvisejících

NASA vesmír, Mars

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy