AFP: Na Kubě je rasismus zakázán, přesto tu však je přítomen

Na Kubě jsou předseda parlamentu, viceprezident a vicepremiérka černoši. Avšak v běžném životě ostrova zůstává rasismus přítomen, ačkoli socialistická revoluce veškerou diskriminaci odmítla. Píše o tom agentura AFP.

"Tady o sobě nikdo neřekne, že je rasista, i když jím je," konstatuje devětasedmdesátiletý vědec Tomás Fernández, autor několika knih s tímto tématem. Mnozí se také neoznačují za černochy. Podle výzkumu z roku 2012 se tak označovalo jen 9,3 procenta z 11,2 milionu obyvatel. Za míšence se prohlašovalo 26,6 procenta a za bělochy 64,1 procenta obyvatel. Informuje o tom France24 s odvoláním na agenturu AFP.

Země byla dlouho španělskou kolonií a byly sem přivezeny tisíce afrických otroků. Otroctví bylo zrušeno až v roce 1886. Aby byly napraveny nerovnosti zděděné z minulosti, zákony stanovily kvóty pro přístup černochů na univerzity a do státních úřadů.

Dnes tvoří v parlamentu 40,5 procenta z 605 poslanců černoši nebo míšenci, včetně jeho předsedy Estebana Laza. Polovinu členů státní rady rovněž tvoří černoši, včetně viceprezidenta Salvadora Valdése a vicepremiérky Inés Maríe Chapmanové.

Student historie Alexander Holl, který bojuje za práva černochů, varuje před tím, aby se na základě počtu černochů a míšenců v parlamentu a ve vládě dokazovalo, že rasismus neexistuje. "Pravý rasismus je v ulicích," zdůrazňuje.

"Například se často stává, že mnoho bělošských rodin říká dětem, aby nekamarádily s tou či onou černou osobou," říká. Naopak když se chce černoch sblížit s bělošskou dívkou, zjistí, že to je někdy nemožné.

Podle místního mínění žena, která má černošského snoubence, "snížila svou rasu", zatímco černoch si "polepšil". Kudrnaté vlasy se tu považují za "ošklivé".

Přetrvávají předsudky, že jsou černoši násilničtí, líní a že jdou jen po sexu, zdůrazňuje jednasedmdesátiletý malíř Salvador González, který v Havaně vytvořil v jedné uličce díla oslavující africké dědictví. Disident tmavé pleti Manuel Cuesta Morua pranýřuje rasismus jako pozůstatek minulosti, který se usídlil v ekonomice, v institucích a v politice.

Fidel Castro ovšem v roce 1962 jakoukoli rasovou diskriminaci zakázal. "Byli jsme snílci a neuvědomili jsme si, že je tento problém mnohem hlubší, že jej zákon neodstraní," připouští Tomás Fernández. Týž Castro v roce 2003 přiznal, že přetrvává skrytý rasismus, spojený s bídou a historickým monopolem bělochů na vzdělání.

Vloni v listopadu prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil program, jehož cílem je definitivně vymýtit pozůstatky rasismu. Pranýřoval přetrvávající rasistické vtipy a inzeráty, kde se při nabídce zaměstnání dává přednost bílé pleti.

Diskuse zesílily po usmrcení černocha George Floyda v USA z 25. května a poté, co 24. června policie zabila mladého černošského Kubánce Hansela Hernándeze. Na sociálních sítích byl Kubánec prezentován jako "kubánský Floyd".

Nerovnosti na Kubě jsou reálné: podle studie německého institutu Giga z loňského roku polovina bílých Kubánců uvádí, že má účet v bance, zatímco jej vlastní jen 11 procent černošských Kubánců. Do zahraničí podle studie vycestovalo 31 procent bělochů a jen tři procenta černochů. Soukromé firmy řídí z 98 procent běloši.

"I když mi zaručíš právo zákonem, neznamená to ještě, že mám všechny ekonomické a sociální podmínky k tomu, abych tohoto práva mohl využívat," zdůrazňuje student Alexander Holl.

Související

Více souvisejících

Kuba rasismus Miguel Diaz-Canel Fidel Castro

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 3 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy