Americká vláda poslala prostřednictvím šeků miliardy zesnulým lidem

Americká vláda ve snaze rychle nalít peníze do ekonomiky zasažené restrikcemi spojenými s koronavirem omylem poslala přes milion šeků v celkové hodnotě asi 1,4 miliardy dolarů (33,35 miliardy korun) zesnulým lidem. Podle agentury AP to dnes uvedl Vládní kontrolní úřad (GAO), který je nadstranickým vyšetřovacím orgánem Kongresu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vláda vyplatila přímou podporu dohromady asi 130 milionům Američanů jako součást záchranného balíčku v hodnotě 2,4 bilionu dolarů (57,14 bilionu korun), který Kongres schválil v březnu.

K chybě došlo zčásti kvůli neaktuálnosti vládní databáze zemřelých osob. List The New York Times však poznamenává, že k vysokému počtu špatně zaslaných šeků došlo také v důsledku špatných rozhodnutí uvnitř administrativy. Finanční úřad IRS totiž věděl, že pravděpodobně některé šeky zašle zesnulým lidem, protože dostal příkaz vyplatit částku všem, kteří ještě v letech 2018 či 2019 podali daňové přiznání. Řada z nich však od té doby zemřela.

Tento postup se týkal prvních třech sérií šeků. U dalších již začali úředníci zemřelé osoby ze seznamů vyškrtávat, protože nalezli náležité právní odůvodnění.

Ačkoliv úřady vyzvaly příbuzné zemřelých, aby nedopatřením zaslané šeky vrátili, není dosud jasné, kolik z nich tak učinilo. Podle některých expertů dokonce vláda nemá právo požadovat zaslané peníze zpět. I když je vyplacení šeku určenému zesnulému v USA nelegální, úřadům by se zřejmě nevyplatilo neprávem vyplacené částky ve výši 1200 dolarů (28.548 korun) vymáhat jednotlivě zpět.

Podle AP je tato kauza další z mnoha kontroverzí, jež mamutí vládní balíček doprovázejí již měsíce. Podle GAO totiž také není jasné, jakým způsobem byl využit až jeden bilion dolarů (23,79 bilionu korun) z vynaložených peněz. Již dříve přitom vyšlo najevo, že několik velkých restauračních řetězců a veřejně obchodovaných společností čerpalo prostředky, které měly být určeny malým podnikům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Koronavirus: Přes 130 tisíc obětí v USA. Stále jsme po kolena v první vlně…

07.07.2020 15:37 Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130.000 úmrtí. Bilance epidemie…

Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o…

07.07.2020 13:50 Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy