Bělorusko se může brzy zapojit do války na Ukrajině, tvrdí USA a NATO

Spojené státy a NATO se domnívají, že Bělorusko by se mohlo brzy na straně Ruska zapojit do války na Ukrajině a běloruský režim už podniká kroky k útoku na svého souseda, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že ke vpádu na ukrajinské území je připravených 5000 běloruských vojáků.

Alexandr Lukašenko

Video: Záběry ruského ministerstva obrany popisují “taktické přistání” jednoho z ruských bojových vrtulníků na ukrajinském vojenském letišti. Podle ministerstva zničili raketové systémy pozemní obrany i obrněné vozidla.

Ukrainie War - Russian KA-52 Emergency Landing During Combat Sortie At Hostomel Airport • POV (3:00) | zdroj: YouTube

"(Ruský prezident Vladimir) Putin potřebuje podporu, a to jakoukoliv," cituje CNN nejmenovaného činitele. Nejmenovaný zdroj z běloruské opozice řekl, že bojové jednotky jsou připraveny už za několik dnů vstoupit na ukrajinské území. Podle něho by to ale mělo hlavně geopolitický význam vzhledem k tomu, že do konfliktu by se zapojila další země.

Podle nejmenovaného činitele ze zpravodajských služeb NATO se aliance domnívá, že vláda v Minsku "připravuje okolnosti, které by ospravedlnily útok proti Ukrajině".

Rusko invazi na Ukrajinu podniklo částečně z běloruského území, kde před jejím zahájením mělo rozmístěné tisíce vojáků. Bělorusko následně změnilo svoji ústavu tak, aby na jeho území mohly trvale přebývat ruské jednotky a směly tam být rozmístěny jaderné zbraně.

Zástupce NATO řekl, že konečné rozhodnutí o běloruské účasti na válce padne v Moskvě a že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by běloruští vojáci na Ukrajině bojovali. "Nejde o to, co chce (běloruský prezident Alexandr) Lukašenko. Otázkou je: chce Putin další nestabilní zemi v regionu?", uvedl tento činitel zpravodajských služeb s tím, že zapojení do války by Bělorusko destabilizovalo. K tomu, jak by jeho vojenské angažmá vypadalo, řekl jen, že by smysl dávalo, kdyby se Rusko snažilo Ukrajinu odříznout od vojenské pomoci přicházející od její západní hranice.

Podle ukrajinské kontrarozvědky SBU by se cílem útoku běloruské armády na Ukrajině mohla stát města poblíž hranice s Polskem, mezi nimi Luck a Kovel. "Právě tudy se převáží většina zbraní a vojenského vybavení ze Západu," řekl Viktor Jahun z SBU podle ukrajinské agentury Unian.

Moldavsko monitoruje svůj odštěpenecký proruský region Podněstří, jestli zde nepozorují znaky eskalace napětí po ruské invazi na sousední Ukrajinu, uvedl v úterý moldavský ministr zahraničí Nicu Popescu.

Podněstří je úzký pás území v držení proruských separatistů, který se táhne podél východu Moldavska a od ukrajinského přístavu Oděsa je vzdálen přibližně 40 kilometrů. V Podněstří jsou rozmístěni ruští vojáci, i když moldavská prezidentka Maia Sanduová opakovaně vyzývá k jejich stažení.

Tato výzva je o to naléhavější, že Ukrajina se obává, že Podněstří by mohlo být použito jako nová fronta v konfliktu s Rusem, čímž by se vytvořil další tlak na Oděsu. Popescu však na půdě Evropského parlamentu ujistil, že „zatím je situace klidná“. "Nezaznamenali jsme žádný pohyb směrem k eskalaci," oznámil. Dodal však, že vzhledem k dosavadnímu dění v regionu nemůže vláda vyloučit žádné možnosti a musí zvážit „celou škálu scénářů vývoje událostí včetně negativních“.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Vesmírná loď Starliner od Boeingu se připojila k ISS

21.05.2022 04:35 Kosmická loď CST-100 Starliner společnosti Boeing úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice …

Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem, oznámila…

20.05.2022 21:25 Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110.000 dolarů (2,57 milionu Kč), která se…

Čtyři další země mají první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Aktualizováno Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Podpora Bidena klesla na nejnižší úroveň od začátku mandátu

20.05.2022 17:47 Aktualizováno Výkon demokrata Joea Bidena v roli šéfa Bílého domu schvaluje 39 procent Američanů, což je nejméně…

Vzácné opičí neštovice se po Evropě objevily i v USA

19.05.2022 21:45 Aktualizováno V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Senát USA schválil mnohamiliardovou pomoc Ukrajině, návrh poslal Bidenovi

19.05.2022 20:50 Aktualizováno Americký Senát dnes jasnou většinou schválil masivní balík vojenské a humanitární podpory pro…

Ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu přes milion…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

V Mexiku se ztratilo už sto tisíc lidí. Naprostá většina od roku 2006

18.05.2022 10:29 Mexiko eviduje už přes sto tisíc pohřešovaných osob od začátku evidence takových případů v roce…

V primárkách uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý prezident…

18.05.2022 04:47 V úterních primárkách Republikánské strany uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý…

Biden ve čtvrtek přivítá lídry Finska a Švédska, oznámil Bílý dům

17.05.2022 15:39 Švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Sauli Niinistö ve čtvrtek zavítají do…

Související:

Právě se děje

reklama