Biden vyzval Trumpa, aby uznal porážku v prezidentských volbách

Zvolený americký prezident Joe Biden vyzval dosluhujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, aby uznal svou porážku v prezidentských volbách. Učinil tak v projevu ze svého domovského státu Delaware poté, co jej sbor volitelů v pondělí zvolil 46. prezidentem Spojených států. Biden získal 306 volitelských hlasů, Trump 232. Bidena uznalo za příštího prezidenta země několik předních republikánských senátorů.

Biden poukázal na to, že když před čtyřmi roky zvítězil stejným poměrem hlasů Trump, nynější prezident to neváhal označit za "drtivé vítězství". Výsledky letošního hlasování ale Trump bez hodnověrných důkazů označuje za zmanipulované a neúspěšně je napadá u různých soudů.

Američané prezidenta vybírají nepřímo. Téměř šest týdnů po volbách ze začátku listopadu toto pondělí hlasovalo 538 členů sboru volitelů, v němž má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje. Vítěz potřeboval získat 270 volitelských hlasů.

"V tomto boji o duši Ameriky zvítězila demokracie," řekl Biden. "Plamen demokracie byl v této zemi zažehnut před dlouhou dobou. Nyní víme, že nic - ani pandemie, ani zneužití moci - tento plamen nemůže uhasit," dodal. Útoky na pracovníky lokálních volebních týmů označil Biden za "nehorázné" a snahu republikánů přimět nejvyšší soud zvrátit volební výsledek "za extrémní a nikdy předtím nevídanou situaci". "Je třeba obrátit stránku," řekl zvolený prezident a ocenil volební pracovníky za to, že zajistili bezúhonnost celého systému. "Bylo to čestné, bylo to svobodné a bylo to spravedlivé. Oni to viděli na vlastní oči a neměli by být nuceni říkat cokoli jiného," řekl Biden.

Trump svou porážku z listopadových voleb stále neuznal a o víkendu trval na tom, že jeho snaha zvrátit pro něj nepříznivý výsledek ještě neskončila. V rozhovoru se stanicí Fox News prohlásil, že "má starost o zemi s nelegitimním prezidentem". "To mi dělá starosti, prezident, který prohrál, a o hodně," řekl Trump.

Končící prezident se prohlašuje za vítěze voleb a zároveň za oběť volebního podvodu; desítky žalob Trumpova právního týmu proti výsledkům hlasování však již soudy zamítly.

Podle agentury AP zůstal Trump v pondělí dlouho v Oválné pracovně Bílého domu a často odcházel do soukromých prostor sledovat volitele. Stěžoval si prý, že televizní stanice dění kryjí skoro tak, jako by šlo o volební noc, a neposkytují prostor jeho námitkám.

Trump před hlasováním volitelů avizoval mohutné protesty před státními parlamenty, takže některé americké státy posílily bezpečnostní opatření. List The New York Times napsal, že jediné menší drama se odehrálo v Michiganu. Tamní republikánský poslanec Gary Eisen naznačil, že on a další hodlají hlasování volitelů narušit. Prohlásil, že nemůže zaručit michiganské metropoli Lansingu klidný den. Předseda tamní dolní komory Lee Chatfield zamítl žádost o rozpuštění stávajících volitelů a jmenování nových, nakloněných Trumpovi. "Bojím se, že tak bychom svou zem navždy ztratili. Určitě by to v otázce volitelů narušilo všechny volby v budoucnu. To nestrpím," řekl Chatfield.

Oficiálně bude výsledek volebního procesu v USA vyhlášen 6. ledna na zasedání Kongresu. Schůzi obou komor bude předsedat viceprezident Mike Pence a v abecedním pořádku bude přečteno, jak hlasovali volitelé. Pence by pak měl vyhlásit výsledek, případně vyslechnout námitky. Biden by pak 20. ledna měl složit prezidentskou přísahu, čímž podle ústavy Trumpovi skončí funkční období bez ohledu na to, zda porážku přijme či nikoli.

V reakci na potvrzení vítězství demokratického kandidáta ve sboru volitelů veřejně uznalo Bidena jako příštího prezidenta několik republikánských senátorů, kteří se tak dosud zdráhali učinit. Někteří zároveň odmítli myšlenku, aby Bidenovo zvolení zvrátil v lednu Kongres.

Vysoce postavený republikán v horní komoře John Thune podle agentury Reuters uvedl, že "je načase jít dál" a po získání více než 270 hlasů ve sboru volitelů začít Bidena považovat za příštího prezidenta. Mezi republikánskými politiky uznávajícími Bidenovo vítězství je nově také Trumpův blízký spojenec a senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham, Rob Portman za Ohio, Roy Blunt za Missouri či senátorka ze Západní Virginie Shelley Mooreová Capitoová.

Veterán americké politiky senátor John Cornyn vyjádřil přesvědčení, že se v lednu odehraje pokojné předání moci. To na konci minulého měsíce naznačil i sám Trump, který uvedl, že pokud sbor volitelů Bidena podpoří, pak 20. ledna Bílý dům "samozřejmě" opustí.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy