Čínské restaurace v USA téměř zejí prázdnotou. Hosty odrazuje virus Covid-19

V restauraci Shabu House v čínské čtvrti amerického města Houston se podávají tradiční asijská jídla včetně horkých kotlíků kouřící polévky plné masa a zeleniny podle výběru hosta. Ale od doby, co titulky světových médií opanoval koronavirus, je tato restaurace stále přinejmenším poloprázdná.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Restaurace, ilustrační foto
doporučujeme

A není sama, napsal píše USA Today. "Prakticky všechny restaurace v okolí zaznamenaly propad obratu o 50 až 75 procent, podle toho, jaký je den," řekla spolumajitelka Shabu House Debbie Chenová. "Pro všechny je to dost náročné."

Nový koronavirus nakazil desítky tisíc lidí, převážně v Číně, a počet obětí už přesáhl 2000. Strach z epidemie se odrazil i v podnikání - a restaurace v čínských čtvrtích amerických měst nejsou výjimkou.

V podniku Yin Ji Chang Fen na Manhattanu poklesl obrat o 30-40 procent od doby, co se na začátku roku objevily zprávy o prvních případech nákazy koronavirem.

zdroj: YouTube

Tento propad je citelný především v době obědů, řekl manažer Steve Ip. Restauraci poznamenalo jednak to, že do USA nyní létá méně čínských turistů, tak skutečnost, že se nevrátil značný počet čínských studentů navštěvujících americké univerzity.

"Aerolinky zrušily všechny lety," dodal Ip. "Během čínského Nového roku studenti odletěli domů do Číny, a teď se nemohou vrátit zpátky do školy."

Ve Spojených státech byly potvrzeny případy nákazy v sedmi státech a stovky lidí byly umístěny do karantény. Americká Střediska pro kontrolu a předcházení nemocí oznámila, že všichni nakažení se dostali do styku s virem při pobytu v zahraničí nebo kontaktem s někým, kdo se nakazil v cizině, a virus se "nyní v amerických komunitách nešíří".

Přesto strach z nákazy rezonuje napříč různými odvětvími. Letecké společnosti Delta, United a American Airlines zrušily lety do Číny ve snaze zastavit šíření viru. Pronájmy Airbnb umožňují některým hostům zrušit bez poplatku rezervaci, pokud se chystali jet do oblastí zasažených epidemií. Řetězce McDonald's a Starbucks zavřely v Číně stovky provozoven.

V Houstonu zákazníky z některých podniků vyhnaly nepravdivé zprávy. "Na sociálních sítích kolují falešné zvěsti," řekla Chenová. "O jednom z místních obchodů s potravinami se začalo povídat, že se tam našel ten virus - a prakticky okamžitě jim klesl prodej skoro o 80 procent."

Podobné reakce připisuje strachu z neznámého - a v některých případech možná také předsudkům. "Když posloucháte všechny ty různé zprávy, není divu, že mají lidi strach. Možná v tom je trocha xenofobie, ale zároveň si myslím, že u některých lidí to je jenom nevědomost, strach... Pak můžou někteří lidé na internetu zveřejňovat různé věci, aniž by přemýšleli o tom, jaký to bude mít dopad na jiné."

Pokles počtu zákazníků v restauraci Shabu House je podle Chenové horší než to, co zažila po hurikánu Harvey, který zdevastoval Houston v roce 2017. Zatím dělá, co může, aby udržela místa pro všechny své zaměstnance.

"V zásadě platím z vlastní kapsy, aby všichni moji zaměstnanci měli na účty. Ale vím, že ne každá restaurace je schopná udělat totéž," řekla. "Snažím se udržet, aniž bych musela kohokoli propustit."

V restauraci Yin Ji Chang Fen v čínské čtvrti na Manhattanu musel manažer Steve Ip začít zkracovat směny zaměstnanců - a začal poskytovat rozvážkovou službu, kterou dosud dělat nemohl, protože měli neustále plné ruce práce. Bývalo tu tolik hostů, že zákazníci stáli ve frontě, dokud se neuvolnil stůl. "A teď jim jídlo rozvážíme," dodal Ip.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Denně onemocní sto tisíc lidí. Celkem 600 000 nakažených a 28 000 mrtvých

28.03.2020 13:27 Počet případů nákazy koronavirem překročil celosvětově hranici 600.000, na 28.000 z nich zemřelo.…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 12:57 Aktualizováno NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

USA uvedou na trh test, který odhalí koronavirus za pár minut

28.03.2020 10:15 Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojených státech povolení uvést na…

USA vyrobí podle Trumpa 100 000 plicních ventilátorů

28.03.2020 09:15 Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama