Írán má zaplatit za agenta Levinsona přes miliardu dolarů, nařídil soudce v USA

Americký soudce nařídil Íránu zaplatit rodině někdejšího agenta Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Levinsona 1,45 miliardy dolarů (33 miliard korun). Levinson byl podle amerických úřadů v Íránu unesen a jeho rodina je přesvědčená, že je nyní po smrti. Naposledy byl viděn na íránském ostrově Kíš v roce 2007.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jak dnes informovala agentura AP, soudce rozhodoval s ohledem na březnové vyjádření příbuzných, podle kterých Levinson zemřel ve vazbě v Íránu. Teherán o Levinsonovi neposkytl jasné informace, objevila se ale protichůdná tvrzení o jeho přítomnosti a působení na ostrově Kíš.

Soudce ve Washingtonu nyní dospěl k závěru, že Levinsonova rodina má dostat 1,35 miliardy dolarů za způsobenou škodu a 107 milionů dolarů jako o odškodné za únos. Soudce při svém rozhodování citoval případ amerického studenta Otto Warmbiera, který zemřel v roce 2017 krátce po propuštění ze zajetí v Severní Koreji. V roce 2018 americký soud nařídil KLDR zaplatit za Warmbierovo mučení a smrt jeho rodičům 501 milionů dolarů.

"Počínání Íránu je ojedinělé, uvážíme-li, že byl někdejší agent FBI a DEA (amerického protidrogového úřadu) vymazán z povrchu zemského bez varování, byl mučen a zadržován po 13 let. Írán dodnes odmítá přiznat svou odpovědnost," prohlásil soudce Timothy Kelly.

Teherán na jeho rozhodnutí nereagoval, Levinsonova rodina označila verdikt za první krok k prosazení práva. "Írán dosud za své činy nečelil žádný důsledkům. Rozhodnutí soudce Kellyho nám Boba nevrátí, ale doufáme, že to odradí od únosů dalších lidí," sdělila rodina v prohlášení.

USA k Levinsonovi několik let uváděly, že byl vyšetřovatelem FBI a při cestě do Íránu pracoval pro soukromou firmu. V roce 2013 agentura AP informovala, že Levinsona cestou pověřili analytici Ústřední zpravodajské služby (CIA), kteří ale neměli právo provádět tajné operace. CIA se ubránila soudnímu stíhání vyplacením 2,5 milionu dolarů rodině, tři agenty spojované s případem propustila a sedm dalších potrestala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

23.10.2020 14:52 Aktualizováno Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti…

Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají…

23.10.2020 07:44 Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama