Jihovýchod USA hlásí další rekordní počty úmrtí s covidem-19

Americké státy Alabama, Florida a Severní Karolína dnes znovu ohlásily rekordní počty nových úmrtí připisovaných nemoci covid-19. S odvoláním na oficiální statistiky to uvedla agentura Reuters, podle níž na Floridě bilance obětí epidemie narostla o 133 případů. V tomto jihovýchodním státě USA aktuálně potvrzené případy infekce koronavirem přibývají tempem zhruba 10.000 denně, jedna expertka označila město Miami za nové "epicentrum pandemie".

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Floridské úřady dnes oznámily něco přes 9000 nových nákaz, tedy méně než v pondělí a v neděli, kdy denní součet dokonce překročil 15.000. Stát s přibližně 21 miliony obyvatel eviduje celkově přes 280.000 nakažených, tedy více než Itálie nebo Španělsko. Souhrnná bilance obětí ovšem činí asi 4500 mrtvých, zatímco jihoevropské země hlásí 35.000, resp. 28.400 úmrtí.

Florida je jedním ze skoro 40 amerických států, kde v posledních týdnech růst bilance nakažených zrychluje. Platí to i o Alabamě a Severní Karolíně, kde za poslední den přibylo 40, resp. 35 úmrtí spojovaných s covidem-19.

Významným ohniskem nákazy se podle všeho stalo Miami a jeho okolí, kde od začátku měsíce dramaticky narostla obsazenost nemocničních lůžek, zatímco podíl pozitivních mezi prováděnými testy na koronavirus se drží nad 20 procenty. Několik místních nemocnic na začátku týdne nedisponovalo volnými místy na svých jednotkách intenzivní péče.

"Miami je aktuálně epicentrem pandemie," uvedla na tiskové konferenci pořádané místní samosprávou odbornice na infekční choroby Lilian Abboová. "To, co jsme viděli ve Wu-chanu (v čínské provincii Chu-pej; pozn. ČTK) před pěti, šesti měsíci, tam jsme momentálně my," citovala z jejího vyjádření televize CNN.

Nejen na Floridě se v poslední době kvůli zhoršující se epidemické situaci obnovují karanténní opatření. Nové kroky v tomto směru v pondělí ohlásily Kalifornie, Nové Mexiko i Oregon a dnes ráno přišla zpráva ve stejném duchu z Filadelfie. Tamní starosta Jim Kenney podle prohlášení radnice zakázal konání velkých veřejných akcí až do konce února 2021. "Týká se to akcí, které město povoluje na veřejných prostranstvích (například průvodů a festivalů), nevztahuje se to na akce na soukromých pozemcích včetně sportovních stadionů a koncertních míst," uvedla Kenneyova mluvčí.

Sílící epidemie ovlivňuje také plány vzdělávacích institucí všech úrovní. Podle agentury Reuters nově některé školy z měst od Wisconsinu přes Texas až po Kalifornii ohlašují, že budou i po letních prázdninách pokračovat ve výuce prostřednictvím internetu. Jejich rozhodnutí je staví do konfliktu s prezidentem Donaldem Trumpem, který minulý týden naznačil, že se bude snažit zablokovat přísun peněz z federálního rozpočtu pro školy, které se na podzim nevrátí k běžnému režimu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U guvernéra Ohia se před setkáním s Trumpem prokázal koronavirus

06.08.2020 19:44 U guvernéra amerického státu Ohio Mikea De Winea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se…

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou zbrojní lobby NRA

06.08.2020 19:33 Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou…

Trump: USA by mohly mít vakcínu ještě před listopadovými volbami

06.08.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu…

USA mají 1262 dalších úmrtí a přes 53 tisíc nově nakažených. Dle Trumpa …

06.08.2020 16:17 Aktualizováno Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama