Koronavirus odhaluje rasový problém Spojených států. Profesor nabádá k akci

NÁZOR - Úvodní data naznačují, že pandemie nemoci covid-19 ve Spojených státech tvrdě dopadá především černošské komunity, upozorňuje Spencer Overton v komentáři pro server Washington Post. Profesor práva z Univerzity George Washingtona tvrdí, že to je zřejmě dáno mnohými predispozicemi.

Ohrožená skupina

Overton uvádí čísla z počátku tohoto týdne: zatímco Afroameričané tvoří 27 % obyvatel Milwaukee, připadá na ně 70 % úmrtí na covid-19 v oblasti. V Chicagu je tento nepoměr 30 % a 69 %, v Louisianě 32 % a 70 % a v Michiganu 14 % a 40 %.      

K uvedenému stavu mohou přispívat predispozice - vysoký krevní tlak, srdeční choroby, diabetes a nedostatečný přístup k lékařské péči -, které činí Afroameričany ohroženější skupinou, připouští právník. Pokládá otázku, zda uvedená čísla platí pro celou černošskou populaci ve Spojených státech.

"Naneštěstí neexistuje způsob, aby to veřejnost zjistila," kritizuje profesor. Poukazuje, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neposkytuje data o dopadu covid-19 na jednotlivé rasové a etnické skupiny, ačkoliv v případě jiných nemocí je podává.

To samé platí i o mnoha státech a okresech, konstatuje Overton. Dodává, že CDC v úterý odmítlo odpovědět na dotaz, zda demografická data o obětech covid-19 jen nezveřejňuje, či zkrátka nezaznamenává.  

Profesor nabádá americkou vládu i jednotlivé státy, aby v tento kritický moment data o rasovém složení testovaných, nakažených a zemřelých na covid-19 sbíraly a zveřejňovaly. Vysvětluje, že krok může pomoci zachránit životy, jelikož informace o tom, která část populace je nejzranitelnější, umožní zdravotníkům zaměřit se na specifické komunity, poskytovat jim aktuální informace o karanténě, místech pomoci a dalších preventivních opatřeních.  

Informace mohou umožnit zdravotníkům efektivněji testovat na přítomnost nemoci v konkrétních oblastech, trasovat virus přes sociální sítě a bránit jeho šíření, míní právník. Dodává, že takový postup pomůže nejen nejohroženějším komunitám, ale všem Američanům.

"Taková transparentnost také posiluje spravedlivost v lékařské péči," pokračuje Overton. Konstatuje, že demografická data o covid-19 mohou ukázat, jaký mají nejohroženější obyvatelé přístup k testování a zdravotnickým službám a stejně tak umožnit federálním úřadům, Kongresu, jednotlivým státům, novinářům, akademikům či občanským aktivistům posoudit kvalitu zdravotní péče, které se dostává Afroameričanům, hispáncům a dalším rasovým a etnickým skupinám.

Legitimní obavy     

Americké zdravotnictví by mohlo informace využít k cílené léčbě, i když existuje možnost jejich zneužití, přiznává profesor. Obává se, že publicita disproporční úmrtnosti na covid-19 může posílit rasovou diskriminaci, jak ukázaly nedávné útoky na Američany asijského původu vyvolané zprávami, že koronavirus pochází z Číny.

Dalším rizikem je možnost, že život zachraňující přístroje, kterých je v některých amerických nemocnicích nedostatek, mohou být zdravotníky odpírány právě Afroameričanům, u kterých bude předpoklad, že mají nižší šanci přežít, naznačuje Overton. Soudí, že politici by zase tváří v tvář vyšší smrtnosti ve zdravotnických zařízeních využívaných převážně černošským obyvatelstvem mohli tato zařízení označit za neefektivní a omezit jejich financování, ačkoliv by žádoucí reakcí bylo naopak navýšení prostředků.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle profesora jde o legitimní obavy, ale i tak je klíčové odhalit pravdu, především za situace, kdy sílí dezinformace, politická polarizace a nedůvěra. "Pandemie covid-19 přišla v době, kdy nedůvěra ohledně rasové zaujatosti při alokaci omezených zdravotních zdrojů je již tak vysoká," pokračuje Overton. Poukazuje, že mnohé výzkumy ukazují, že při léčbě jiných nemocí, například osteoporózy, kardiovaskulárních potíží a rakoviny, bělošští lékaři upřednostňují bílé pacienty.

Ve chvílích hluboké nedůvěry by demografická data o covid-19 mohla poskytnout jasný důkaz, že tato praxe je během pandemie rozšiřována, míní právník. Dodává, že právě z tohoto důvodu několik občanskoprávních skupin i členů Kongresu tlačí federální vládu ke shromažďování a zveřejňování těchto dat, k čemuž již některé státy a místní úřady přistoupily a mohly by se stát příkladem pro federální postup.

Milwaukee například provozuje online tracker, který v reálném čase aktualizuje data o obětech covid-19 dle rasy, pohlaví a věku a na mapě zobrazuje nejpostiženější oblasti, upozorňuje profesor. Deklaruje, že taková data pro celé Spojené státy jsou nyní klíčová, protože by umožnila nejpostiženějším komunitám dosáhnout na potřebnou pomoc, zpomalit šíření viru a zachránit životy.

Související

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) černoši Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 7 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy