Koronavirus odhaluje rasový problém Spojených států. Profesor nabádá k akci

NÁZOR - Úvodní data naznačují, že pandemie nemoci covid-19 ve Spojených státech tvrdě dopadá především černošské komunity, upozorňuje Spencer Overton v komentáři pro server Washington Post. Profesor práva z Univerzity George Washingtona tvrdí, že to je zřejmě dáno mnohými predispozicemi.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ohrožená skupina

Overton uvádí čísla z počátku tohoto týdne: zatímco Afroameričané tvoří 27 % obyvatel Milwaukee, připadá na ně 70 % úmrtí na covid-19 v oblasti. V Chicagu je tento nepoměr 30 % a 69 %, v Louisianě 32 % a 70 % a v Michiganu 14 % a 40 %.      

K uvedenému stavu mohou přispívat predispozice - vysoký krevní tlak, srdeční choroby, diabetes a nedostatečný přístup k lékařské péči -, které činí Afroameričany ohroženější skupinou, připouští právník. Pokládá otázku, zda uvedená čísla platí pro celou černošskou populaci ve Spojených státech.

"Naneštěstí neexistuje způsob, aby to veřejnost zjistila," kritizuje profesor. Poukazuje, že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neposkytuje data o dopadu covid-19 na jednotlivé rasové a etnické skupiny, ačkoliv v případě jiných nemocí je podává.

To samé platí i o mnoha státech a okresech, konstatuje Overton. Dodává, že CDC v úterý odmítlo odpovědět na dotaz, zda demografická data o obětech covid-19 jen nezveřejňuje, či zkrátka nezaznamenává.  

Profesor nabádá americkou vládu i jednotlivé státy, aby v tento kritický moment data o rasovém složení testovaných, nakažených a zemřelých na covid-19 sbíraly a zveřejňovaly. Vysvětluje, že krok může pomoci zachránit životy, jelikož informace o tom, která část populace je nejzranitelnější, umožní zdravotníkům zaměřit se na specifické komunity, poskytovat jim aktuální informace o karanténě, místech pomoci a dalších preventivních opatřeních.  

Informace mohou umožnit zdravotníkům efektivněji testovat na přítomnost nemoci v konkrétních oblastech, trasovat virus přes sociální sítě a bránit jeho šíření, míní právník. Dodává, že takový postup pomůže nejen nejohroženějším komunitám, ale všem Američanům.

"Taková transparentnost také posiluje spravedlivost v lékařské péči," pokračuje Overton. Konstatuje, že demografická data o covid-19 mohou ukázat, jaký mají nejohroženější obyvatelé přístup k testování a zdravotnickým službám a stejně tak umožnit federálním úřadům, Kongresu, jednotlivým státům, novinářům, akademikům či občanským aktivistům posoudit kvalitu zdravotní péče, které se dostává Afroameričanům, hispáncům a dalším rasovým a etnickým skupinám.

Legitimní obavy     

Americké zdravotnictví by mohlo informace využít k cílené léčbě, i když existuje možnost jejich zneužití, přiznává profesor. Obává se, že publicita disproporční úmrtnosti na covid-19 může posílit rasovou diskriminaci, jak ukázaly nedávné útoky na Američany asijského původu vyvolané zprávami, že koronavirus pochází z Číny.

Dalším rizikem je možnost, že život zachraňující přístroje, kterých je v některých amerických nemocnicích nedostatek, mohou být zdravotníky odpírány právě Afroameričanům, u kterých bude předpoklad, že mají nižší šanci přežít, naznačuje Overton. Soudí, že politici by zase tváří v tvář vyšší smrtnosti ve zdravotnických zařízeních využívaných převážně černošským obyvatelstvem mohli tato zařízení označit za neefektivní a omezit jejich financování, ačkoliv by žádoucí reakcí bylo naopak navýšení prostředků.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle profesora jde o legitimní obavy, ale i tak je klíčové odhalit pravdu, především za situace, kdy sílí dezinformace, politická polarizace a nedůvěra. "Pandemie covid-19 přišla v době, kdy nedůvěra ohledně rasové zaujatosti při alokaci omezených zdravotních zdrojů je již tak vysoká," pokračuje Overton. Poukazuje, že mnohé výzkumy ukazují, že při léčbě jiných nemocí, například osteoporózy, kardiovaskulárních potíží a rakoviny, bělošští lékaři upřednostňují bílé pacienty.

Ve chvílích hluboké nedůvěry by demografická data o covid-19 mohla poskytnout jasný důkaz, že tato praxe je během pandemie rozšiřována, míní právník. Dodává, že právě z tohoto důvodu několik občanskoprávních skupin i členů Kongresu tlačí federální vládu ke shromažďování a zveřejňování těchto dat, k čemuž již některé státy a místní úřady přistoupily a mohly by se stát příkladem pro federální postup.

Milwaukee například provozuje online tracker, který v reálném čase aktualizuje data o obětech covid-19 dle rasy, pohlaví a věku a na mapě zobrazuje nejpostiženější oblasti, upozorňuje profesor. Deklaruje, že taková data pro celé Spojené státy jsou nyní klíčová, protože by umožnila nejpostiženějším komunitám dosáhnout na potřebnou pomoc, zpomalit šíření viru a zachránit životy.

Loading...
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon zvýšil stupeň ochrany svých objektů na druhý nejvyšší

02.06.2020 22:06 Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda,…

6,3 milionu nakažených. Brazílii to nejhorší prý čeká

02.06.2020 21:08 Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí s covidem-19 za den opět mírně vzrostl ve…

USA vyšetřují plány Česka a dalších zemí na zavedení digitální daně

02.06.2020 20:53 Aktualizováno Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí,…

Trump hrozí použitím vojenské síly pro potlačení protestů

02.06.2020 20:42 Americký prezident Donald Trump v souvislosti s nepokoji po úmrtí černocha George Floyda pohrozil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy