Koronavirus se celosvětově prokázal už u více než 80 milionů lidí

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie prokázala po celém světě již u více než 80 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nemoci monitoruje. Zemřelých s covidem-19 evidují státy dohromady přes 1,75 milionu.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Řada míst na světě nyní zažívá dosud nejhorší fázi pandemie a experti varují, že především severní polokouli čeká ještě několik těžkých měsíců. Nadějí jsou nové vakcíny, jejichž nouzové nasazení nyní postupně schvalují jednotlivé státy. Některé země už očkování odstartovaly.

Největší celkový počet pozitivních testů i zemřelých na covid-19 nadále podle JHU evidují Spojené státy, kde se koronavirus prokázal již u téměř 18,8 milionů lidí a 330.500 osob tam zemřelo v souvislosti s koronavirem.

Následuje Indie s bezmála 10,2 miliony infekcí a Brazílie, která dosud eviduje 7,45 milionu nakažených. V Brazílii však úřady evidují větší počet zemřelých než v Indii, a to 190.000 oproti 147.000.

Odborníci však upozorňují, že celkové počty nakažených a zemřelých jsou ve skutečnosti výrazně vyšší, řadu případů infekce a úmrtí se totiž nepodaří úřadům zaznamenat.

Řada evropských zemí dnes ohlásila nižší denní přírůstky nakažených i zemřelých, než je jejich klouzavý sedmidenní průměr. Pokles by však mohl být způsoben omezenou činností laboratoří a úřadů přes vánoční svátky.

Francie například zaznamenala jen lehce přes 3000 nově nakažených, ačkoliv v týdnu měla i přes 20.000. V zemi však poprvé po šesti dnech znovu stoupl počet hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu-19 a po pěti dnech je na vzestupu také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Francie je podle JHU zemí s pátým největším počtem celkově prokázaných infekcí na světě, dosud jich ohlásila 2,6 milionu. S covidem-19 tam zemřelo celkem 62.500 osob.

Itálie rovněž zaznamenala výrazný pokles nových případů, podle tamních úřadů tam však také v posledním dni laboratoře zpracovaly téměř dvakrát méně vzorků, než je obvyklé. Mírně však klesl počet hospitalizovaných osob, lidí na JIP je v podstatě stejně. Itálie byla první zasaženou zemí v Evropě, k dnešnímu dni eviduje stále nejvíce zemřelých s covidem-19 na kontinentu, a to 71.600.

Turecko ohlásilo dalších 254 úmrtí s covidem-19 za posledních 24 hodin, což je podobně jako v posledních několika dnech. Již třetí den tam však klesá denní počet nově infikovaných, který v pátek činil 15.118 případů. Ještě před týdnem přitom úřady hlásily přes 22.000 nakažených denně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama