Koronavirus: Podle JHU se nakazilo přes 35 milionů lidí, WHO uvádí mnohem vyšší čísla

Koronavirus se celosvětově prokázal už u více než 35 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Hranice 34 milionů nakažených byla podle JHU překročena 1. října. Odhad WHO je výrazně vyšší než počet potvrzených případů nemoci covid-19.

Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie.

Co do celkového počtu nakažených se podle JHU na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy, které v celkovém počtu překonávají Indii o asi 900.000 potvrzených infekcí. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady více než 4,9 milionu pozitivních testů na koronavirus.

Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280.000 denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.

S výrazným nárůstem nových případů se v posledních týdnech potýká řada evropských zemí, včetně ČR.

Svět rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 210.000. Za nimi se nachází Brazílie s téměř 146.000 zemřelými. Třetí Indie překonala hranici 100.000 úmrtí spojovaných s covidem-19.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že koronavirem se od začátku pandemie nakazilo až deset procent populace na Zemi. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. To by znamenalo, že koronavirem se ve světě nakazilo zhruba 760 milionů osob, tedy více než dvacetinásobek dosud potvrzených případů.

"Nemoc se nadále šíří a v mnoha částech světa je na vzestupu," uvedl výkonný ředitel krizových programů WHO Michael Ryan. Podle něj ale existují v šíření covidu-19 významné regionální rozdíly. Nemoc se šíří jiným tempem ve městech a na venkově a v různých společenských vrstvách. Riziko nákazy hrozí "většině světa", uvedl Ryan.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Brazílie Indie WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy