Let na Měsíc v ohrožení. NASA kvůli koronaviru mění plány

Kvůli pandemii koronaviru se ekonomiky po celém světě ocitají v ohrožení. Situace kolem vývoje nákazy už zasáhla i vesmírný program Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA, který byl nucen pozastavit práce ve dvou ze svých výzkumných center. Tento odklad by mohl narušit plány NASA vyslat astronauty na Měsíc v roce 2024. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA)
doporučujeme

O pozastavení prací a testů na raketě Space Launch System (SLS) a kosmické lodi Orion informoval správce NASA, Jim Bridenstine. Konstrukce a testování pomocných raket probíhá ve výrobním komplexu Michoud Assembly Facility (MAF) v New Orleans ve státě Louisiana a ve výzkumném středisku John C. Stennis Space Center ve státě Mississippi, kde jeden ze zaměstnanců byl pozitivně testován na přítomnost koronaviru. U zaměstnanců MAF se pozitivní nález zatím nepotvrdil, počet nakažených ale v tomto městě rapidně narůstá.

Dle nařízení Bridenstina mají zaměstnanci pouze vzdálený přístup, což jim znemožňuje pokračovat v testech. Vývojový program SLS byl odložen na neurčito, zkušební let se ale podle odhadů prodlouží o několik roků. Pevný termín prvního testovacího letu nebyl dosud stanoven. Dle předpokladů se měl uskutečnit nejdříve v roce 2021, nyní se výrazně posune. Tato skutečnost se promítne i na ceně programu, který už teď stoupl o několik miliard dolarů. Bridenstine k této situaci dodal: ,,Uvědomujeme si, že to bude mít jisté dopady na plánované mise NASA, ale vzhledem k analýzám celé situace a snaze našich týmů minimalizovat jakákoli rizika je zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců naší prioritou.“

Kromě jednoho potvrzeného případu nakaženého zaměstnance koronavirem ve výzkumném středisku Stennis se další případy potvrdily i v dalších dvou střediscích NASA, a to v Kalifornii a Alabamě. Většině zaměstnanců je tak doporučeno pracovat převážně z domova. Z této situace je tak zřejmé, že let na Měsíc by nemusel být jediným projektem NASA, který bude muset být odložen.

V ohrožení je i mise NASA na vyslání Vesmírného dalekohledu Jamese Webba do soustavy Země-Slunce, který měl nahradit dosluhující Hubbleův teleskop a který měl být mimo jiné využit na pátrání po životě mimo Sluneční soustavu. Vyslání dalekohledu bylo plánováno již na rok 2014, později 2018, ale kvůli technickým problémům bylo přesunuto na březen 2020. Odklad potvrdil pro deník The New York Times i šéf vědeckých misí NASA Thomas H. Zurbuchen: ,,Hodně lidí se na to ptá a ano, samozřejmě, že se tato situace dotkne i Jamese Webba, i když je tento projekt jednou z našich předních priorit.“ 

Jisté komplikace by mohly potkat i vyslání průzkumného vozítka na Mars, které se momentálně nachází v Kennedyho výzkumném centru na Floridě, to je ale zatím v provozu. Jeho vyslání je zatím stanoveno na červenec tohoto roku.

Odklad byl již potvrzen u jiné mise na Mars, a to konkrétně u mise ExoMars, která je výsledkem spolupráce Ruska a Evropské vesmírné agentury. Mise byla odložena již dříve bez návaznosti na koronavirus, a to z letošního července na rok 2022, především kvůli technickým problémům.

Projekt, který ale NASA hodlá uskutečnit, je vyslání astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici na palubě lodi Crew Dragon, a to do konce května.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NASA dala zelenou startu lodi Crew Dragon s americkými astronauty

22.05.2020 21:14 Americká vesmírná agentura NASA dnes dala zelenou napjatě očekávanému startu dvou amerických…

Cukrovka a covid-19: Který typ představuje větší problém? Studie má…

20.05.2020 22:42 Aktualizováno Mezi rizikové faktory při nemoci covid-19 patří přidružené choroby, mj. také cukrovka, u které…

Rezignoval jeden z šéfů NASA, týden před ostře sledovaným startem Crew…

20.05.2020 15:02 Vedoucí pro vesmírné lety s lidskou posádkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA…

Kde dopadly zbytky čínské rakety? Nejspíš v Africe

14.05.2020 17:10 Zbytky čínské rakety vyslané začátkem května k testovacímu letu do vesmíru se nejspíše v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy