Miliony mrtvých, vymazaná ekonomika, zničená země. Čeho se bojí mocnosti?

NÁZOR - Papež František ve svém srdceryvném poselství z 24. listopadu vzkázal, že čím dříve se svět zbaví jaderných zbraní, tím lépe pro lidstvo. Situaci rozebral Daniel R. DePetris, analytik z think tanku Defense Priorities, v komentáři pro server National Interest.

Na pozadí památníku atomového útoku v japonském Nagasaki papež apeloval na světové jaderné mocnosti, aby splnily své závazky vyplývající ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1968 a zredukovaly své nukleární arzenály na nulu, připomíná DePetris. Dodává, že František nemohl mluvit jasněji.

"Mír a mezinárodní stabilita jsou nekompatibilní se snahami stavět na strachu ze vzájemného zničení či hrozby totálním vyhlazením," cituje analytik papežova slova. Vysvětluje, že podle hlavy katolické církve již nestačí, že se státy zavazují nenasadit nejničivější zbraně světa, ale musejí se vzdát jejich vlastnictví.

Podle Františka je třeba přemýšlet o katastrofálních dopadech nasazení jaderných zbraní, především z humanitárního a environmentálního hlediska, a odmítnout stupňující se atmosféru strachu, nedůvěry a nepřátelství podněcovanou jadernými doktrínami, nastiňuje DePetris.

Nejde o první případ, kdy papež využil své morální autority k výzvě ke zničení atomových arzenálů, poukazuje analytik. Připomíná, že se výrazně zasadil o smlouvu o zákazu jaderných zbraní, kterou dosud podepsalo na 80 zemí, a tématu se dotkl i během svého vystoupení na Valném shromáždění OSN v roce 2015.

"Úsilí Vatikánu o planetu bez jaderných zbraní je vznešené, jak to jen jde," přiznává DePetris. Deklaruje ovšem, že do otázku promlouvá také politický kalkul a reálpolitka, a proto z následujících důvodů na světě stále existuje téměř 14 tisíc atomových náloží.

Odstrašení

Žádný jiný koncept není v mezinárodních vztazích zakořeněn tak jako jaderné odstrašení, upozorňuje analytik. Vysvětluje, že u zemí s jaderným arzenálem existuje menší pravděpodobnost, že se dostanou do velkého konfliktu s podobně vyzbrojenými státy, což je spíše fakt než teorie.   

"Od úsvitu atomového věku  se jaderné mocnosti vyhýbají vzájemným velkým válkám, protože žádný stát se nechce stát obětí jaderného útoku, který může zabít miliony lidí, vymazat národní ekonomiku a zničit celou zemi," píše DePetris.

Státy tak musí dlouze a složitě přemýšlet, než se pustí do vojenských akcí proti další zemi s jaderným arzenálem, i kdyby tato země byla slabý a chudý psanec, což může potvrdit severokorejský vůdce Kim Čong-un, nastiňuje analytik. Deklaruje, že jaderné zbraně tedy udržují otevřenost a tlačí politiky ke zdrženlivosti, kterou by možná jinak neprojevovali.

Probíhající modernizace

Papežova výzva k jadernému odzbrojení zaspala dobu o nejméně 10 let, tvrdí analytik. Připomíná, že Spojené státy a Rusko, tedy země vlastnící přes 90 % jaderné munice na světě, jsou uprostřed nákladného procesu zkvalitnění svých nukleárních arzenálů.

Washington předpokládá, že na americkou jadernou zbrojní infrastrukturu vyčlení v letech 2017-2026 na 1 - 1,3 bilionu dolarů, uvádí DePetris. Připomíná, že současná americká administrativa ve své zprávě stavu jaderných zbraní zmiňuje jako prioritu vývoj a rozmístění z ponorek odpalovaných střel W76-2 schopných nést atomovou hlavici.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ruský prezident Vladimir Putin zase mluví o hypersonickém dronu s jaderným pohonem schopným provést atomový úder, zatímco pákistánská vojenská doktrína zůstává mimořádně závislá na jaderných zbraních k odražení potenciální invaze konvenčně mnohem silnější Indie, upozorňuje analytik. Dodává, že zastavení těchto investic v dané fázi by vyžadovalo společnou vůli, která neexistuje.

Nikdo nikomu nevěří

"I za předpokladu, že devět států světa s jadernými zbraněmi nalezne vůli ke společné likvidaci svých arzenálů, bude se mezi nimi vždy vznášet pochybnost, zda každý hraje podle pravidel," obává se DePetris. Pokládá otázku, zda může Indii skutečně věřit Pákistánu, že se bude řídit bezjadernou politikou s ohledem na extrémní antagonismus, který mezi oběma státy panuje již od roku 1947, kdy získaly nezávislost.

Stejně tak je otázkou, zda by Pákistán v tomto směru věřil vojensky silnějšímu sousedovi a historickému nepříteli, zdůrazňuje analytik. Dále se táže, kdo by pak s ohledem na frustrující zkušenosti z posledních 25 let věřil Severní Koreji, že se dobrovolně vzdá svého zbrojního jaderného programu.

Vatikán může doufat, že státy budou postupovat správně, ale pokud celý koncept jaderného odzbrojení závisí na důvěře a schopnosti Mezinárodní agentury pro atomovou energii získat přístup do všech koutů a úkrytů všech jaderných programů na světě, pak realita zkropí deštěm papežovu přehlídku, konstatuje DePetris.   

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Jaderné zbraně Papež František

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy