Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří byli před několika týdny evakuování ze své vlasti po nástupu hnutí Tálibán k moci. Čekají na vyřízení azylového řízení, aby se mohli trvale usídlit ve Spojených státech.

Imigrační proces však postupuje pomalu kvůli zdravotním prohlídkám a bezpečnostním prověrkám, napsal list The New York Times (NYT) s odkazem na vládní dokument, který se mu podařilo získat.

K 14. září přijelo na území USA 64.000 Afghánců. Velká většina z nich uvedla, že se cítí být v ohrožení kvůli nečekaně rychlému nástupu Tálibánu k moci v polovině srpna. Téměř 49.000 afghánských utečenců nyní žije na osmi vojenských základnách na území USA a čekají na to, až americké úřady vyřídí jejich imigrační žádosti. Zhruba 18.000 dalších lidí pak dočasně pobývá na základnách americké armády mimo území USA, zejména v Německu.

"Budeme tu měsíc nebo déle," řekl NYT jeden z Afghánců, který sloužil jako překladatel americké armády a v sobotu dorazil na základnu v New Jersey. Jemu a jeho rodině se údajně jen těsně podařilo uniknout Tálibánu při cestě na mezinárodní letiště v Kábulu. Následně strávil několik dní v Kataru s tisíci dalšími uprchlíky, poté byl přesunut do letištního hangáru v Itálii, než konečně dorazil do USA.

Tisíce Afghánců zůstávají v Německu, odkud jejich cestu do USA komplikuje nález spalniček u několika evakuovaných. Pentagon kvůli tomu v pondělí na týden zastavil další lety do USA.

Nevládní skupiny zaměřené na pomoc uprchlíkům se týdny horlivě připravovaly na příchod velkého množství Afghánců, zatím jich však podle nich imigračním procesem prošla jen hrstka.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price ve středu prohlásil, že se federální vláda snaží dostat evakuované Afghánce z vojenských základen "co nejrychleji a nejefektivněji". "Chtěli bychom, aby se (v USA) usídlili v komunitách. Takže není v našem zájmu, není v jejich zájmu, aby zůstávali na americké vojenské základně nebo v jiném oficiálním zařízení déle, než je nutné," dodal.

Administrativa prezidenta Joea Bidena čelí kritice kvůli chaotickému vyústění odchodu z Afghánistánu, k jehož konci se nečekaně rychle chopilo moci v zemi hnutí Tálibán. To vedlo k panickým scénám na mezinárodním letišti v Kábulu, jež muselo dočasně přerušit provoz, jelikož jeho odletovou plochu zaplavily tisíce Afghánců, kteří se zoufale snažili dostat ze země.

Ministr zahraničí Antony Blinken tento týden na slyšeních v Kongresu obhajoval masivní evakuační operaci, kterou USA spustily ve spolupráci s dalšími západními státy po nástupu Tálibánu. Řada zákonodárců přitom volala po Blinkenově rezignaci, protože podle nich vláda situaci nezvládla a špatně odhadla. Šéf americké diplomacie v pondělí prohlásil, že USA dokončily "jeden z největších leteckých mostů v historii, přičemž evakuovaly do bezpečí 124.000 lidí".

Související

Více souvisejících

Afghanistán Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy