Nákaz koronavirem v USA ubývá, průměr počtu úmrtí se drží nad 1000 denně

Ve Spojených státech v úterý pokračoval pokles denních statistik o nákazách koronavirem, které už podle deníku The New York Times (NYT) v průměru přibývají tempem nižším než 50.000 denně.

Policie USA, autor: Julian Wan
doporučujeme

The New York Times eviduje za uplynulý den 43.226 nových případů infekce, zatímco Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) hlásí součet asi o 1500 vyšší. Podle obou zdrojů bylo v USA v úterý nahlášeno více než 1300 úmrtí.

Bilance obětí nemoci covid-19 v zemi s 330 miliony obyvatel stále roste rychleji než v kterémkoli jiném státě světa. Deník NYT dnes eviduje 1349 nových úmrtí, což zároveň znamená mírný pokles týdenního průměru na 1047 úmrtí denně. To je stále více než dvojnásobná hodnota oproti stavu z počátku července, byť v dubnu a první polovině května USA registrovaly výrazně horší čísla.

Za celou dobu šíření koronaviru zde bylo nahlášeno skoro 172.000 spojených s nemocí covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje. Bilance nakažených se zase blíží 5,5 milionu.

Její denní přírůstky se na konci července pohybovaly i kolem 70.000 případů, od té doby ale výrazně poklesly. Podle NYT se po započítání úterního součtu průměrný přírůstek z uplynulých sedmi dní poprvé od 6. července dostal pod 50.000 nových nákaz za den. Při dubnovém vrcholu epidemie se týdenní průměr nikdy nedostal nad 35.000. V posledních týdnech zároveň výrazně klesl počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích, kterých bylo v úterý 43.747, uvádí iniciativa The COVID Tracking Project.

Po celých USA se kvůli červencové explozi nákazy přijímala nová karanténní opatření a i přes pozitivní signály z posledních dní je jasné, že epidemie covidu-19 se i na podzim bude výrazně promítat do společenského života v zemi. V mnoha státech se například letos už nebudou hrát univerzitní ligy amerického fotbalu, zatímco nejrůznější vzdělávací instituce zahajují nový školní rok v krizovém režimu s dálkovou výukou.

Koronavirus také proměnil kampaň před listopadovými volbami včetně tradičních nominačních sjezdů dvou hlavních politických stran. Pokud jde o průběh samotných voleb, očekává se rekordní počet korespondenčních hlasů, které podle NBC News budou volební komise v některých státech při včasném odeslání přijímat i dva týdny po termínu voleb. Není proto vyloučen scénář, že na oficiální vyhlášení vítězů se bude několik dní čekat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 11:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů.…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovanému násilí.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama