Nákaza COVID-19 dorazila mezi indiány v Amazonii, mohla by je zdecimovat

Brazilské úřady potvrdily první případ nákazy koronavirem u domorodé obyvatelky Amazonie, místní úřady proto nařídily karanténu dvou obcí v oblasti u hranic s Kolumbií. Brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta uvedl, že indiánské obyvatelstvo je v této pandemii velmi ohroženou skupinou, v níž se může nákaza kvůli jejímu komunitnímu způsobu života rozšířit rychleji než v jiných oblastech.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Dvacetiletá domorodá zdravotnice z kmene Kokamů, která je nyní v domácí karanténě, se zřejmě nakazila od lékaře, u něhož se koronavirus potvrdil poté, co se lékař vrátil z dovolené v jižní Brazílii. Asi tři desítky lidí, kteří s ním od té doby přišli do kontaktu, včetně dvacetileté zdravotnice, jsou od minulého týdne v domácí karanténě. Informoval ve středu server deníku O Globo

Koronavirus, který se loni začal do světa šířit z Číny, může být pro více než 800.000 indiánů v Amazonii obzvlášť nebezpečný. Podle expertů totiž mají slabou imunitu proti nemocem, které jsou běžné ve většinové populaci. Navíc jsou někteří oslabeni podvýživou či jinými nemocemi, jako je hepatitida typu B nebo cukrovka.

Domorodé obyvatelstvo Jižní Ameriky v předchozích staletích decimovala řada nemocí, které do regionu zavlekli Evropané, například neštovice, tuberkolóza či chřipka.

V Brazílii se podle ministerstva zdravotnictví dosud potvrdilo na 6900 případů nákazy koronavirem a 240 z nakažených zemřelo. Nejvíce případů (skoro tři tisíce) i obětí (164) hlásí stát Sao Paulo, druhým nejhůře postiženým je stát Rio de Janeiro s 832 potvrzenými případy nákazy a třemi desítkami obětí.

Opatření proti šíření koronaviru v Brazílii přijímají jednotlivé státy této federace s více než 210 miliony obyvatel, ústřední vláda vydává pouze doporučení. A zatímco ministr zdravotnictví alespoň vyzývá k dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti a omezení shlukování více lidí v ulicích, prezident Jair Bolsonaro pandemii koronaviru zlehčuje a chodí mezi pouliční prodejce. Podle Bolsonara by mělo omezení ekonomické aktivity v zemi horší důsledky než sama nemoc COVID-19.

Někteří experti ale s Bolsonarem souhlasí v tom, že pro velkou část obyvatel Latinské Americe je omezení volného pohybu existenčně více nebezpečné než například pro lidi v Evropě, kde velká část obyvatel může pracovat z domova prostřednictvím internetu, kde lidé nežijí tak často ze dne na den a kde lépe funguje systém sociálního zabezpečení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká policie stíhá muže, jež zakašlal a řekl, že má koronavirus

25.05.2020 18:27 Padesátiletý muž z amerického státu New Jersey čelí stíhání za teroristickou výhrůžku poté, co…

Trump hrozí, že nechá přesunout nominační sjezd republikánů

25.05.2020 17:49 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru pohrozil, že přesune letní nominační sjezd…

Krize ve Venezuele se dál zhoršuje. Uprchlo už přes pět milionů lidí,…

25.05.2020 16:58 Z Venezuely uprchlo kvůli ekonomické krizi a represím autoritářského režimu v posledních několika…

V Brazílii se mluví o „genocidě“ domorodců. Přispívá k ní koronavirus

25.05.2020 12:15 Virus SARS-CoV-2 udeřil mohutnou silou v Brazílii, která už je druhou nejvíce zasaženou zemí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy