Nejrušnější letiště světa je na Aljašce. Alespoň během pandemie covidu-19

V současné době celosvětové pandemie zejí mezinárodní letiště až na pár výjimek prázdnotou. Z letiště v Anchorage na Aljašce se stalo nejrušnější letiště na světě, hlavně v sobotu.

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Letiště, které slouží pro osobní dopravu, bylo postaveno v roce 1951 a je považováno za čtvrtý hlavní nákladní uzel po Hongkongu, Memphisu a Šanghaji. Sobota je den, kdy přilétá chléb a máslo, říká manažer Jim Szczesniak a dodává, že ačkoliv je sobota nejslabší den pro osobní dopravu, například v sobotu 2. května měli v Anchorage 744 letových operací. Atlanta měla pouhých 529. Letiště také získalo 25. dubna titul nejrušnějšího letiště na světě.

„Vidíme zvýšenou poptávku po nákladní kapacitě,“ řekl Szczesniak pro CNN a připomněl, že právě díky pandemii covid-19 mohlo získat titul nejrušnějšího letiště světa, protože přes toto letiště se do Severní Ameriky dostávají ochranné pomůcky z Asie. Poloha letiště je příhodná, což mu dává výhodnou geografickou pozici. Letiště uvádí, že z 90 % průmyslového světa je doba letu na Anchorage 9,5 hodiny. „Letadla létají přes vrchol zeměkoule, protože si tím zkracují vzdálenost,“ uvádí Szczesniak.

Aby letiště zabránilo možnému šíření viru, posádky nákladních letadel posílají soukromou dopravou až do hotelu, aby zamezili kontaktu se zaměstnanci letiště Anchorage. Letiště se pomalu připravuje i na osobní dopravu. U terminálů přidali dezinfekční UV světla a posílili úklid, který se může vyrovnat kdejaké nemocnici.

Nejrušnější letiště na světě je jinak Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson v Atlantě, které v roce 2019 odbavilo 110,5 miliónů cestujících, ale začátkem roku 2020 už jich bylo pouze 20,7 miliónů. „Poptávka je skoro pryč. Je nižší o 90 %,“ řekla generální ředitelka ACI World pro CNN. Letecká doprava v tomto roce čelí ztrátě 97 miliard amerických dolarů.

Aljašské letiště se nachází ve městě Anchorage, které je zhruba se 300 000 obyvateli nejlidnatějším městem Aljašky, nachází se zde téměř 40 % populace celého státu. Mezi 50 státy USA má pouze New York vyšší procento obyvatel, kteří žijí v nejlidnatějším městě. Szczesniak v rozhovoru pro CNN uvedl, že je právě na obloze více letadel, které směřují na Anchorage než na letiště JFK.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA znovu padl denní rekord, hlásí přes 65.000 nakažených

10.07.2020 14:39 Aktualizováno Spojené státy znovu překonaly rekord v nárůstu počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, když do…

Bolsonaro má další starosti. Cenzura, stěžuje si syn po odhalení falešných…

10.07.2020 12:40 Desítky účtů, které měly zacílit na odpůrce krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira…

Scrabble se potýká s rasismem. Některá slova nejspíš ve hře skončí

10.07.2020 11:11 Po vlnách protestů proti rasové nerovnosti v USA i ve světě se severoamerické sdružení deskové hry…

V USA roste poptávka po testech na koronavirus, na výsledky se čeká i déle…

10.07.2020 09:32 Ve Spojených státech při sílící epidemii covidu-19 absolvují testy na koronavirus statisíce lidí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy