Nový americký ministr zahraničí Blinken nevyloučil sankce proti KLDR

Americký ministr zahraničí Antony Blinken nevyloučil uvalení sankcí na Severní Koreu. V rozhovoru s televizní stanicí NBC News dnes řekl, že je to jedna z možností, která by mohla přinutit izolovanou zemi, aby se vzdala jaderných zbraní. Blinken také varoval, že Írán by mohl už do několika týdnů mít dostatek štěpného materiálu k výrobě jaderné zbraně, pokud bude nadále porušovat mezinárodní dohodu z roku 2015.

Antony Blinken
doporučujeme

Nový prezident Joe Biden podle Blinkena pověřil svůj bezpečnostní tým prověřením dosavadní americké politiky vůči Pchjongjangu a návrhem rozhodnutí o nejúčinnějším prostředku, který by zbavil Korejský poloostrov jaderných zbraní. Dalším krokem by podle Blinkena mohly být sankce, které by USA zavedly spolu se spojenci, ale také další diplomatické kroky.

Blinken zkritizoval Čínu za její nedostatečné informování o novém koronaviru, který byl poprvé zjištěn v čínském Wu-chanu, odkud se rozšířil do celého světa. Podle ministra jde o "hluboký problém", který je třeba řešit. Řekl, že i když je nyní v Číně tým Světové zdravotnické organizace (WHO), aby zjistil možný původ viru, Peking neposkytuje odborníkům potřebný přístup k místům, kde byl virus objeven.

Pokud se Írán nevrátí k dohodě o svém jaderném programu z roku 2015 a bude ji nadále porušovat, může mít podle Blinkena "do několika týdnů" štěpný materiál k výrobě jaderné bomby.

Írán dohodu přestal dodržovat, protože od ní v roce 2018 odstoupila minulá administrativa bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Začal kromě jiného obohacovat uran na 20 procent, což je v příkrém rozporu s povoleným limitem 3,67 procenta. Blinken zopakoval, že Bidenova administrativa je připravená se k dohodě vrátit, avšak jako první to musí učinit Írán. Pak by měla být za účasti spojenců vyjednávna "trvalejší a účinnější" dohoda, která zahrne i další problémy jako íránský balistický program a působení Íránu v regionu.

Odborníci soudí, že Írán má nyní uran, který by mu v případě, že by pokračoval ve vojenském rozvoji tohoto materiálu, mohl vystačit na výrobu dvou jaderných bomb. Írán dlouhodobě trvá na tom, že jeho jaderný program má výhradně mírový charakter a že o zbraň neusiluje. Pro výrobu jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

04.03.2021 14:40 Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly…

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama