Ohlášení volebních výsledků z Iowy brzdí technické problémy, Trumpům manažer obvinil demokraty z manipulace

Technické problémy a blíže neurčené "nesrovnalosti" způsobily odklad v ohlášení bedlivě očekávaných výsledků volebních shromáždění v americké Iowě, kde se jako v prvním státě USA rozhoduje o demokratickém protikandidátovi Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. Podle informací serveru Politico ze štábů dvou kandidátů budou výsledky zveřejněny zřejmě nejdříve ráno místního času (po poledni SEČ), oficiální zdroje však přesný čas zatím neuvedly.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

„Joe“ Biden
doporučujeme

Mluvčí Demokratické strany ve vyjádření uvedl, že se nejedná o útok hackerů či jiný nepřátelský čin. Podle některých zdrojů, na které se odvolává agentura AP, je příčinou potíží mobilní aplikace, která má organizátorům výsledky ze zhruba 1700 volebních shromáždění pomoci shromažďovat. Z jednotlivých míst volební komisaři místo toho dodávají do centra výsledky telefonicky. Linky jsou ale zahlceny.

Straničtí činitelé rovněž uvedli, že ověřují správnost zaslaných výsledků a chtějí se ujistit, že nebudou napadnutelné. Letos se totiž budou poprvé zveřejňovat i průběžné výsledky a strana má dát k dispozici celkem tři sady údajů. Většina amerických médií však určuje vítěze podle počtu získaných takzvaných státních delegátů.

Reakce favoritů nominačního souboje jsou rozdílné. Senátor Bernie Sanders zveřejnil vlastní dílčí výsledky z asi 40 procent okrsků, jež podle něj naznačují, že v Iowě vyhrál. Za vítěze klání se prohlásil rovněž bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg: "Podle všech ukazatelů pojedeme do New Hampshire jako vítězové," prohlásil 38letý kandidát s odkazem na stát v Nové Anglii, kde se příští týden odehraje další část nominačního souboje.

Senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová prohlásila, že výsledky z Iowy jsou příliš těsné na to, aby již mohly být oznámeny. Její soupeř Joe Biden, bývalý viceprezident, označil své výsledky za dobré. Nepředpokládá prý nutně vítězství, ale nechtěl připustit propad. "Jednu věc víme: Jsme nečekaně silní," prohlásila senátorka Amy Klobucharová a ujistila svoje stoupence, že se chystá ve volebním klání pokračovat.

Několik kandidátů, včetně Bidena, Klobucharové a Warrenové, hned po hlasování odletělo do státu New Hampshire, aby tam mohli ihned zahájit další část kampaně. Sanders se k nim má připojit v následujících hodinách.

Volební tým prezidenta Donalda Trumpa, který bude v listopadových volbách mandát obhajovat, reagoval zpochybněním legitimity volebního klání demokratů. "Zmanipulované?" napsal na twitteru manažer prezidentova volebního štábu Brad Parscale. "Demokraté se dusí ve zmatku, který si sami způsobili. Je to nejvíce odfláknuté selhání v historii," prohlásil Parscale. "Bylo by přirozené, kdyby lidé pochybovali o spravedlivosti toho procesu. A tihle lidé chtějí řídit celý náš systém zdravotnictví?" dodal.

Svoje volební shromáždění pořádali v noci na dnešek také republikáni. Vítězem spíše formálního klání se stal přesvědčivě s asi 97 procenty hlasů stávající prezident Trump a získal tak za stát Iowa všech 38 republikánských delegátů pro letní nominační sjezd strany.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama