Pompeův náměstek Biegun jede do Ruska, Litvy a na Ukrajinu

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun navštíví příští týden od 24. srpna Litvu, Rusko a Ukrajinu, kde bude jednat o regionálních i mezinárodních otázkách. Ve čtvrtek 27. srpna pak bude ve Vídni se svými protějšky z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jednat o regionální bezpečnosti a lidských právech. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí USA.

Stephen Biegun
doporučujeme

Ministerstvo neuvedlo více informací, ale agentura AP napsala, že evropské návštěvě druhého nejvyššího amerického diplomata bude dominovat situace v Bělorusku.

Podle AP se Biegun zřejmě v litevské metropoli setká i se Svjatlanou Cichanouskou, která se v běloruských prezidentských volbách 9. srpna místo svého uvězněného manžela utkala s autoritářským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ten vládne od roku 1994 a nynější volby podle ústřední volební komise opět vyhrál. Vzápětí ale v Bělorusku vypukly masové protivládní protesty, které stále trvají. Mnoho Bělorusů pokládá volby za zfalšované a za jejich vítězku má Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy.

Evropská unie tento týden při svém mimořádném summitu dospěla k závěru, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé; evropský blok proto jejich výsledek neuznává.

Za nesvobodné označilo běloruské volby i americké ministerstvo zahraničí a Bílý dům. Podle některých zdrojů ale nebyla reakce USA dost důrazná. Americký prezident Donald Trump tento týden prohlásil, že povolební situace v Bělorusku je "hrozná" a že USA ji bedlivě sledují. Ministr zahraničí Mike Pompeo během návštěvy ve střední Evropě minulý týden uvedl, že protestující v Bělorusku by "měli být chráněni, a ne zraňováni" a že mají právo na svobodu "stejně jako ostatní na celém světě."

Agentura AP dnes napsala, že Pompeo se letos v únoru stal prvním šéfem americké diplomacie za více než čtvrtstoletí, který navštívil Bělorusko. Setkal se s Lukašenkem či se svým protějškem Uladzimirem Makejem a propagoval mimo jiné americké energetické producenty. "Naši energetičtí producenti jsou připraveni dodat sto procent ropy za konkurenceschopné ceny," uvedl tehdy v Bělorusku Pompeo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

"My si přejeme demokracii." Celebrity oddluží floridské vězně, aby mohli…

23.09.2020 08:44 Miliardář a bývalý uchazeč o nominaci demokratů pro prezidentské volby Michael Bloomberg, zpěvák…

Británie otevřela cestu pro soud s teroristy "Beatles", do USA poslala…

23.09.2020 08:16 Británie dnes zaslala Spojeným státům důkazní materiály v kauze dvou Britů, kteří čelí v USA…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama