Prestižní vědecký panel s Trumpem nesouhlasí. Šíření viru teplé počasí nezastaví

„Víme, že v dubnu se virus teoreticky ohřeje a zázračně zmizí,“ řekl americký prezident Donald Trump pro Fox News. Svoje tvrzení ještě téhož třikrát zopakoval. Zvedl tím ze židle několik vědců z National Academy of Sciences (NAS), kteří zaslali Bílému domu dopis.

Vědci podle cnn.com v dopise uvedli, že údaje, jak snadno se virus SARS-CoV-2 šíří jsou smíšené. Podle vědců se virus může šířit stejně snadno v teplém počasí i v chladném. Neexistují žádné důkazy o tom, že by viru mělo vadit teplé počasí.

„Existuje jen několik málo důkazů, které naznačují, že virus SARS-CoV-2 se nemusí šířit tak rychle v prostředí s vyšší teplotou a vlhkostí. Vzhledem k tomu, že kolektivní imunita není v globálním měřítku k dispozici, nemůže počasí přispět k významnému snížení šíření viru bez zásahů lékařů a ochranných opatření“ uvádí dopis.

Vědci zmiňují i studii o vypuknutí pandemie v Číně. Studie ukázala, že i za podmínek maximální teploty a vlhkosti se virus SARS-CoV-2 šíří „exponenciálně“, to znamená, že každá infikovaná osoba přenese virus na další dva lidi. Výzkumník Chad Roy vystavil virus horkým a vlhkým teplotám v laboratoři a studoval ho 16 hodin. Roy uvedl, že byl velmi překvapený z výsledků. Zjistil, že nový virus SARS-CoV-2 vydrží déle než tuberkulóza nebo koronavirus, který způsobuje SARS (akutní respirační syndrom).

William Schaffner, specialista na infekční choroby z Vanderbilt University Medical Center, který není členem NAS poznamenal, že zpráva obsahuje „ověřenější informace“, než má Trump. „I když můžeme doufat, že počasí přispěje ke snížení přenosu, nemůžeme se na to spoléhat. Musíme nadále dodržovat ochranná opatření,“ řekl Schaffner.

Vědci poslali dopis řediteli úřadu pro vědu a techniku Bílého domu Kelvinu Droegemeierovi. Zdůrazňují, že virus SARS-CoV-2 se stále šíří i v zemích s teplým počasím. „Vzhledem k tomu, že země, které jsou v současné době v „letním klimatu“, jako Austrálie nebo Írán, zažívají stejně rychlé šíření viru, nemělo by se předpokládat, že vyšší teplota nebo vlhkost povede ke snížení šíření nákazy,“ uvádí dopis.

Upozornili také na to, že chřipka je obvykle sezónní záležitost. Ale toto neplatí v případě nového typu viru, jako je SARS-CoV-2. Nové typy virů vypukly za chladného i teplého počasí a obvykle po šesti měsících došlo k druhé vlně, stojí v dopise.

Specialista na infekční choroby Paul Offit poznamenal, že zatímco nám známé koronaviry způsobují nachlazení, tento typ koronaviru je velmi odlišný, protože pochází ze zvířat, nikoliv od lidí. „Pořád nám není jasné, jak se tento typ viru bude chovat,“ řekl Offit.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Donald Trump USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy