Proč zemřel Solejmání? Existovaly prý důkazy o plánech bojovat s USA

Spojené státy měly jasné a jednoznačné zpravodajské informace o tom, že se íránský generál Kásem Solejmání chystal vést násilný boj proti USA. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley. Solejmání byl zabit při čtvrtečním americkém raketovém útoku v Bagdádu.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Milley dnes řekl, že když se Spojené státy rozhodly k úderu, měly důkaz, že íránský generál plánuje významnou násilnou kampaň proti USA. Milley zároveň varoval, že přes Solejmáního likvidaci by se jeho plány stále mohly uskutečnit. "Je tu hrozba? To je zatraceně pravda, hrozba tu je. Ale my pracujeme na tom, abychom ji zmírnili," řekl Milley ve své kanceláři v Pentagonu skupině novinářů.

Ujistil také, že Spojené státy plně chápou strategické důsledky vyplývající z úderu proti Solejmánímu. Riziko nečinnosti však podle něj bylo větší než riziko, že jeho zabití dramaticky vystupňuje napětí s Teheránem. Íránský generál chystal "bezprostřední a hrozivé útoky", řekl Milley s tím, že byl chycen při činu a zlikvidován.

Pentagon dnes potvrdil, že do oblasti Blízkého východu vysílá dodatečných zhruba 3000 vojáků z 82. výsadkové divize. Jde o preventivní opatření kvůli sílícím obavám, že by se americké síly v regionu mohly stát terčem odvetných akcí ze strany Íránu.

Část amerických vojáků už je ve stavu pohotovosti a připravena k nasazení na ochranu ambasády USA v Bejrútu.

Spojené státy dnes označily za teroristickou organizaci šíitské milice Liga spravedlivých (Asáib Ahl al-Hak) v Iráku a konkrétně zmínily dva z jejích vůdců. Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea jde o "násilnické zmocněnce" Íránu. Ligu spravedlivých podporují oddíly Kuds, jímž Solejmání velel.

Obavy z eskalace napětí v regionu dnes vyjádřila řada světových mocností. Také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zúčastněné aktéry a jejich partnery, aby prokázali co nejvíce zdrženlivosti. Další krize by podle něj mohla ohrozit roky úsilí o stabilizaci Iráku.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Impeachment se vyostřuje: Do akce jdou Trumpovi obhájci, padají silná slova

25.01.2020 19:41 Aktualizováno Tým obhajoby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v parlamentu čelí obvinění ze zneužití…

Nová zbraň proti ruským hypersonickým raketám? Pentagon zadal zakázku

25.01.2020 18:21 Aktualizováno Základy systému obrany proti raketám s hyperzvukovou rychlostí, jejichž zavedení do výzbroje koncem…

Neštěstí v Kanadě: Turisté se propadli do ledového jezera, nalezeno jedno…

25.01.2020 17:21 Aktualizováno Kanadští záchranáři pokračují v pátrání po francouzských turistech, kteří se vydali tento týden na…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama