Tempo očkování v USA kleslo na nejnižší úroveň od ledna

Týdenní průměr vykázaných očkování proti covidu-19 ve Spojených státech klesl pod milion dávek na den a je tak nejnižší od začátku úřadování prezidenta Joea Bidena, ukazují databáze amerických médií. Podle televize CNN země nesměřuje ke splnění vakcinačního cíle, který Biden na začátku května spojil s červencovým Dnem nezávislosti.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Sedmidenní průměr v počtech nahlášených očkování v USA až na drobné výjimky neustále klesá od poloviny dubna. Tehdy Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vykazovalo přes 3,3 milionu provedených vakcinací na den. Na rekordní hodnotu nad 3,35 milionu se klouzavý průměr dostal 13. dubna, tedy v den, kdy CDC a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučily zastavit používání vakcíny od firmy Johnson & Johnson kvůli vzácným případům krevních sraženin u naočkovaných.

Podle listu The New York Times po čtvrteční aktualizaci dat CDC evidovaly Spojené státy za posledních sedm dní 999.474 vakcinací na den, což je v grafu deníku nejnižší hodnota od 22. ledna. Agentura Bloomberg pak odhaduje, že dnes průměr nových očkování klesne pod 920.000.

Pád tempa imunizace pod milion aplikovaných vakcín denně přichází těsně poté, co USA dosáhly alespoň částečného naočkování poloviny populace. Na 41 procent z více než 330 milionů místních obyvatel má nyní očkování ukončené, včetně 75 procent seniorů.

Prezident Biden v květnu stanovil cíl dosáhnout do 4. července 70procentní proočkovanosti alespoň jednou dávkou u dospělého obyvatelstva. Dnes má minimálně jednu dávku covidové vakcíny za sebou asi 63 procent dospělých, přičemž podle CNN tato skupina v posledním týdnu průměrně každý den narůstala o přibližně 371.000 lidí. "Ovšem asi 564.000 dospělých by muselo každý den zahájit vakcinaci, aby byl do 4. července dosažen Bidenův cíl," dodává televize.

Ve snaze podpořit zpomalující očkovací kampaň Bílý dům ve středu představil několik iniciativ, které mají šířit osvětu o vakcínách a učinit očkování pohodlnější například pro rodiče s malými dětmi. Biden kromě toho oznámil nové motivační programy s odměnami a vyzýval zejména mladší Američany, aby se také nechali naočkovat a odvedli "svůj díl práce".

Podle někdejšího ředitele CDC Toma Friedena musí vláda pokračovat ve snaze očkování zjednodušit a zároveň reagovat na obavy části populace. "Děláme velké pokroky, ale upřímně, vstupujeme do takové úmorné fáze vakcinační kampaně, v níž ti, kdo mají největší zájem a nejlepší možnosti opatřit si ji, už vakcínu dostali," řekl v rozhovoru se CNN. Dodal, že vyvinuté vakcíny proti covidu-19 považuje za "úžasně účinné a velmi, velmi bezpečné".

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama