Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který umožňuje uvalení ekonomických sankcí a cestovních omezení na členy Mezinárodního trestního soudu (ICC) zapojené do vyšetřování možných válečných zločinů USA spáchaných v Afghánistánu.
Postihy hrozí soudním pracovníkům, kteří by bez souhlasu Washingtonu vyšetřovali příslušníky armády či zpravodajských služeb Spojených států, napsala agentura AP.
Trumpovo nařízení se týká iniciativy prokurátorky ICC Fatou Bensoudaové, kterou soudci mezinárodního tribunálu schválili letos v březnu. Vyšetřit se mají údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Vyšetřování by se mohlo týkat členů radikálního hnutí Tálibán, afghánské a americké armády i příslušníků amerických tajných služeb.
Podle AP většina členů ICC slíbila Washingtonu, že nebudou požadovat stíhání amerických občanů, neboť by riskovali ztrátu americké vojenské pomoci a podpory v jiných oblastech. Prokurátoři ale údajně dávají najevo ochotu vydat se při vyšetřování i tímto směrem.
USA neratifikovaly smlouvu o zřízení ICC z roku 1998, mezinárodní tribunál ale může soudit Američany za zločiny spáchané na území členských zemí. Jednou z nich je i Afghánistán.
Americký ministr spravedlnosti William Barr dnes před novináři řekl, že rozhodování ICC ovlivňují cizí mocnosti, jako například Rusko, které se soud snaží využít pro sledování svých vlastních zájmů. Následně prohlásil, že Američané si nenechají vyhrožovat od samozvaného soudu. Národní bezpečnostní poradce Bílého domu Robert O'Brien řekl, že cílem zahraničních manipulací je pobídnout ICC právě k pronásledování amerických vojáků v Afghánistánu.
V podobném duchu se před novináři vyjádřila i mluvčí Bílého domu. Kayleigh McEnanyová navíc dodala, že USA mají "silný důvod se domnívat, že v nejvyšších patrech kanceláře prokurátora Mezinárodního trestního soudu dochází ke korupci a zneužití pravomocí, což vzbuzuje pochyby o integritě vyšetřování členů americké armády". Tribunál podle ní dosud nepřistoupil k potřebným reformám, které prosazují USA i některé další země.
Trumpovo rozhodnutí dnes ocenil izraelský premiér Benjamin Netanyahu. "Tento soud je zpolitizovaný. Jeho posedlostí je vést hon na čarodějnice proti Izraeli a Spojeným státům stejně jako proti jiným demokraciím, jež respektují lidská práva. Zavírá ale oči před nejhoršími hrobaři lidských práv na světě, mezi nimiž je teroristický režim v Íránu," řekl Netanyahu.
Šéf evropské diplomacie Josep Borrell naopak uvedl, že krok americké administrativy ho velmi znepokojuje, a vyjádřil ICC podporu, jelikož podle něj "sehrál klíčovou roli při zřizování mezinárodní spravedlnosti a při potlačování těch nejtěžších mezinárodních zločinů". O tématu mají podle agentury AFP jednat ministři zahraničí zemí EU při pondělní videokonferenci, špičky unijní diplomacie by rovněž měly o věci hovořit přímo s Pompeem.
Postoj americké administrativy odsoudila řada nevládních organizací usilujících o respektování lidských práv. Podle šéfky washingtonské kanceláře organizace Human Rights Watch Andrey Prasowé je krok USA "ukázkou pohrdání globální vládou práva". "Země, které podporují mezinárodní spravedlnost, by měly veřejně vystoupit proti tomuto nehoráznému pokusu o obstrukci," dodala Prasowá.
Česká republika Římský statut zřizující ICC podepsala v roce 1999 a ratifikační proces dokončila v roce 2009. Administrativa prezidenta Billa Clintona statut podepsala v roce 2000, Clintonův nástupce George Bush mladší však v roce 2002 uvedl, že USA se k soudu nepřidají. Vláda jeho nástupce Baracka Obamy pak znovu obnovila pracovní vztahy s tribunálem a vystupovala u něj jako pozorovatel.
Jurisdikci ICC neuznává ani Rusko či Izrael, jež rovněž stáhly svůj dřívější podpis statutu. Čína či Indie zřizovací smlouvu nikdy nepodepsaly.
Související

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
Donald Trump , ICC (Mezinárodní trestní soud) , válečné zločiny , Afghanistán , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější
včera

Tragický požár v Poděbradech nepřežil jeden člověk
včera

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety
včera

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze
včera

Policie odhalila muže, který zpochybňoval holokaust. Hrozí mu vězení
včera

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
včera

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
včera

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
včera

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
včera

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
včera

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
včera

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
včera

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
včera

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno včera

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
včera

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
včera

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
23. července 2025 21:47

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
23. července 2025 21:02

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
23. července 2025 20:41
Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).
Zdroj: Libor Novák