Trump vypustil nebezpečné tvrzení o covidu. Twitter zakročil, Facebook neudělal nic

Americký prezident Donald Trump opět porušil pravidla sociální sítě Twitter týkající se "zavádějících a potenciálně nebezpečných" vyjádření o covidu-19. Platforma v neděli zakročila proti jeho příspěvku, ve kterém tvrdí, že je po prodělání nemoci imunní vůči koronaviru.

Donald Trump
doporučujeme

Facebook identické vyjádření ponechával bez reakce, ačkoli podle televize CNN Trump i zde porušil pravidla.

Odborníci zatím nemají jasno v tom, zda jsou lidé, kteří se vyléčili z covidu-19 a mají protilátky, skutečně chráněni před další infekcí, a jak dlouho může imunita trvat. Zdokumentováno už je vícero případů, kdy měli pacienti dlouho po překonání nemoci znovu pozitivní test na virus SARS-CoV-2. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nedávno specifikovalo, že i když někdo po infekci přestane být nakažlivý, neznamená to nutně, že je imunní.

Právě takovýto závěr ale ve svých příspěvcích na sociálních sítích prezentoval americký prezident. Jeho lékař Sean Conley předtím uvedl, že Trump může ukončit svoji izolaci, protože u něj už pominulo riziko nákazy dalších lidí. Zároveň nebylo jasné, zda měla hlava státu negativní test na koronavirus.

"Lékaři Bílého domu včera (v sobotu; pozn. ČTK) naprosto jednoznačně dali zelenou. To znamená, že to nemůžu dostat (imunní) a nemůžu přenášet. Velmi dobré vědět!!!" reagoval šéf Bílého domu.

Twitter jeho příspěvek nesmazal, asi tři hodiny po nahrání jej ale skryl za varovný štítek. "Tento tweet porušuje pravidla Twitteru o šíření zavádějících a potenciálně nebezpečných informací spojených s covidem-19," uvádí platforma. Stejně reagovala minulý týden, když Trump po třídenní hospitalizaci s covidem-19 znovu naznačoval, že nemoc z koronaviru nepředstavuje větší hrozbu než běžná chřipka.

Facebook, který si rovněž klade za cíl bojovat proti dezinformacím o pandemii, minulý týden zakročil ještě razantněji než Twitter a prezidentův příspěvek smazal. Nové vyjádření o imunitě bylo i 17 hodin po zveřejnění stále na Trumpově oficiálním profilu, a to bez jakéhokoli doplňujícího popisku od správců sociální sítě.

Zejména Facebook je s blížícími se americkými volbami často terčem kritiky kvůli údajně laxnímu přístupu k dezinformacím. Řada západních celebrit se nedávno ve snaze upozornit na toto téma zapojila do 24hodinového bojkotu platforem provozovaných společností Marka Zuckerberga.

"Facebook zkrátka musí v případě dezinformací odvádět lepší práci. Obzvlášť, pokud jde o covid, kde to doslova může být otázka života a smrti," řekl CNN v reakci na nejnovější incident neurobiolog působící na Utažské univerzitě Jason Shepherd. On a další vědci podporovaní nadací Chan Zuckerberg Initiative v červnu šéfovi Facebooku zaslali dopis, v němž vyjadřují výhrady vůči přístupu firmy k příspěvkům od prezidenta Trumpa.

Twitter se zdá být v tomto směru tvrdší a v posledních měsících opakovaně koriguje obsah na profilu hlavy státu. Tento týden také zavádí nová opatření namířená proti nejrůznějším manipulacím, přičemž mezi nimi je i zákaz prostého sdílení příspěvků, které pocházejí od amerických politiků a zároveň byly označeny jako zavádějící.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Ve světě se koronavirem nakazilo již 43,5 milionu lidí. Dál roste počet…

27.10.2020 09:11 Už přes 43,5 milionu lidí se ve světě od začátku pandemie nakazilo koronavirem. Vyplývá to z…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

USA zrušily plán přednostně očkovat Santa Clause, jejich šéf je velmi…

27.10.2020 08:52 Spojené státy zrušily plán přednostně očkovat proti koronaviru umělce ztvárňující Santa Clause…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama