V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké hodnoty země registrovala naposledy na začátku letošního března, uvádí s odkazem na svoje statistiky list The New York Times (NYT).
Skoro třetina nových úmrtí je hlášena ze dvou momentálně nejzasaženějších států, Texasu a Floridy. Celková bilance covidu-19 v USA je nyní zhruba stejná jako odhadovaný počet amerických obětí tzv. španělské chřipky, napsala agentura AP.
Nárůst denních počtů zemřelých zaznamenaly především některé oblasti s nejnižší proočkovaností proti covidu-19, značné zvýšení v minulém týdnu nicméně oznámil například také Vermont, který je jedním ze států USA s největší mírou imunizace. Vermont nicméně nadále registruje nejnižší počet nově nakažených na počet obyvatel ze všech amerických států.
Ostrovní teritorium Guam a stát Idaho v posledním týdnu zaznamenaly svůj dosud největší počet zemřelých za sedmidenní období od začátku pandemie. Na Guamu je plně naočkovaných 64 procent obyvatel, v Idahu je to necelých 41 procent.
V USA mezitím v posledních dnech stagnují nebo dokonce pomalu klesají počty nových případů nákazy a lidí hospitalizovaných s covidem-19. Nadále však zůstávají na úrovni, která znepokojuje většinu odborníků. V amerických nemocnicích o víkendu podle NYT stále leželo kolem 90.000 lidí s koronavirem.
Zdravotnictví se i za aktuální vlny epidemie v různých koutech země dostalo na limity svých možností a například stát Idaho ve čtvrtek rozšířil na celé území platnost tzv. krizových standardů péče. To znamená, že místní nemocnice mohou přidělovat prostředky určitým pacientům na úkor jiných, vysvětluje deník The Washington Post. Ten v článku také popisuje, že "přídělový systém péče" se stává skutečností i v nemocnicích na Aljašce a ve Wyomingu.
Americká bilance úmrtí spojených s covidem-19 se mezitím blížila k číslu 675.000. To je zároveň odhadovaný počet lidí, které v letech 1918 a 1919 v USA zabila epidemie "španělské chřipky", připomíná AP. Země tehdy měla asi třetinovou populaci, ovšem skutečný počet úmrtí způsobených covidem-19 může být výrazně vyšší než součet oficiálních statistik z amerických států a teritorií. Podle modelu vědců z Washingtonské univerzity už počet obětí překročil jeden milion.
V USA se aktuálně vedou intenzivní diskuse o posilovacích dávkách covidových vakcín, především v souvislosti s nakažlivější variantou delta, jíž se mnohdy infikují i plně naočkovaní lidé. Panel nezávislých odborných poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek doporučil aplikaci třetí dávky vakcíny firem Pfizer/BioNTech jen pro osoby starší 65 let nebo ty, kterým hrozí těžký průběh nemoci. Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se v příštích týdnech agentura vyjádří rovněž k potřebě dalších dávek u vakcín od firem Moderna a Johnson & Johnson.
Do New Yorku se tento týden chystá více než stovka světových vůdců, kteří se zúčastní Valného shromáždění OSN. Organizace požaduje od všech účastníků, aby byli plně naočkovaní a nevstupovali do jejího sídla, pokud pociťují symptomy onemocnění. Očkovací průkazy lídrů však nebude kontrolovat a bude se spoléhat na zodpovědnost jednotlivých účastníků.
Tento systém podle amerických médií otestuje zejména brazilský prezident Jair Bolsonaro, který v úterý svým projevem zahájí všeobecnou rozpravu. Dlouhodobě přitom prohlašuje, že odmítá očkování vzhledem k tomu, že již covid-19 prodělal, což mu podle jeho slov poskytuje lepší ochranu než vakcíny. Nejmenovaný činitel OSN však listu The Washington Post sdělil, že organizace nebude nenaočkovaným lídrům zakazovat vstup do své budovy a účast na naplánovaných akcích, protože na to nemá pravomoci.
Zahraniční delegace se nicméně budou muset přizpůsobit rovněž místním nařízením města New York, které požaduje důkaz o obdržení alespoň jedné dávky vakcíny pro vstup do barů, restaurací, muzeí a řady dalších veřejných vnitřních prostor.
Související
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
před 2 hodinami
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
před 2 hodinami
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
před 3 hodinami
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
před 4 hodinami
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
před 5 hodinami
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
před 5 hodinami
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
před 6 hodinami
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
před 6 hodinami
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
před 7 hodinami
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
před 8 hodinami
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
před 8 hodinami
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
před 9 hodinami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 9 hodinami
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 10 hodinami
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 10 hodinami
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 11 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 11 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 11 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 12 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo.
Zdroj: Libor Novák