USA oznámily, že zabavily náklad íránské ropy mířící do Venezuely

Spojené státy dnes oznámily, že zabavily náklad íránského benzinu ze čtyř tankerů, které mířily do Venezuely. Konkrétně má jít o 1,1 milionu barelů paliva, které nyní směřují nebo už jsou v texaském Houstonu.

Lodní doprava, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury Reuters jde o dosud největší náklad íránského paliva zkonfiskovaný Američany. Dovoz íránské benzinu do Venezuely podle Washingtonu obcházel americké sankce.

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Írán by neměl do Venezuely posílat palivo a doplnil, že zabavený náklad směřuje do Houstonu nebo už tam je."Míří do Houstonu a jsou tam," řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. "Přesouváme je a přesunuli jsme je do Houstonu," doplnil.

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zabavený náklad nyní drží Spojené státy s pomocí zahraničních partnerů. Podle něj bylo zkonfiskováno 1,116 milionu barelů, což agentura Reuters označuje za dosud největší Američany zabavený náklad íránského paliva. Kdy a kde ke konfiskaci došlo, americké ministerstvo spravedlnosti ani ministerstvo zahraniční neuvedla. Podle zdroje agentury AP ale při operaci nebyla použita vojenská síla a samotné tankery také nebyly zabaveny.

Íránský velvyslanec ve Venezuele Hodžat Soltání zprávu označil za "lživou propagandu" a uvedl, že tankery ani jejich posádky nebyly íránské. "Jde o další lež a akt psychologické války, který spáchala propagandistická mašinérie Spojených států," napsal na twitteru.

Spojené státy zavedly proti Íránu i Venezuele sankce s cílem změnit chování íránského vedení a zbavit moci autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Zároveň Washington pohrozil, že sankce uplatní vůči majitelům tankerů zapojených do ropného obchodu mezi Teheránem a Caracasem. Loni mezi Washingtonem a Teheránem napětí zesílilo po několika incidentech v Perském zálivu.

Soudce příkaz k zabavení paliva ze čtyř tankerů vydal na základě červencového žaloby amerických prokurátorů. Právní zdroje Reuters tehdy sdělily, že ke konfiskaci nemůže dojít, pokud nebude náklad v amerických vodách.

Americký vládní zdroj uvedl, že majitelé čtyř plavidel souhlasili s předáním paliva, aby mohlo být přepraveno do Spojených států. Příkaz se vztahoval pouze na náklad, nikoliv na tankery. Ty podle Reuters pluly pod liberijskou vlajkou a vlastnily je dvě firmy se sídlem v Řecku.

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se po zabavení nákladu příslušníci íránského námořnictva pokusili nalodit na jiné plavidlo, patrně ve snaze získat náklad zpět. Výtěžek z nákladu by podle mluvčí amerického ministerstva zahraniční mohl být věnován na pomoc obětem terorismu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o…

24.09.2020 20:12 Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa…

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 12:28 Aktualizováno Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama