"Už nejsi moje matka." Hojení Ameriky v postrumpovské éře nebude snadné, píše Reuters

Mayra Gomezová celý život volila demokraty. Když svému 21letému synovi před pěti měsíci oznámila, že v úterních prezidentských volbách dá svůj hlas Donaldu Trumpovi, přerušil s ní veškerý kontakt, píše agentura Reuters.

"Výslovně mi řekl: 'Už nejsi má matka, protože volíš Trumpa'," uvedla 41letá pečovatelka žijící v Milwaukee ve Wisconsinu. Poslední rozhovor se synem byl podle ní tak ostrý, že si není jistá, zda by se byli schopni usmířit, i pokud by Trump prohrál. "Škody už jsou napáchány. V myslích lidí je Trump monstrum. Je to smutné. Jsou lidé, kteří se mnou přestali mluvit a nejsem si jistá, že se to změní," uvedla Gomezová, která na stávajícím prezidentovi vyzdvihuje potírání nelegální migrace a zvládání ekonomiky.

Není však jediná, kdo si myslí, že spory v rodinách a mezi přáteli ohledně Trumpa bude těžké zahladit, až opustí Bílý dům, ať už to bude kdykoliv.

Agentura Reuters mluvila s americkými voliči z řad republikánů i demokratů. Jen malá část z nich se domnívá, že osobní vztahy, které narušily rozdílné pohledy na Trumpa, bude možné urovnat. Většina si myslí, že není cesty zpět.

Trump za čtyři roky v úřadu prezidenta vyvolal silné emoce u svých zastánců i odpůrců. Mnoho fanoušků chválí jeho imigrační politiku, jmenování konzervativních soudců do nejvyššího soudu, nedodržování zažitých zvyklostí či ostrou rétoriku, kterou označují za upřímnost.

Demokraté a další kritici naopak bývalého realitního developera a hvězdu reality show považují za ohrožení americké demokracie, notorického lháře a rasistu, který nezvládl pandemii covidu-19, jež si jen ve Spojených státech vyžádala na 230.000 mrtvých. Trump takovou charakteristiku své osoby označuje za lživou.

V celonárodních předvolebních průzkumech mínění Trump za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem zaostává a lidé si začínají pokládat otázku, zda spory zapříčiněné jedním z nejvíce polarizujících prezidentů v amerických dějinách půjde narovnat, pokud by Trump prohrál.

"Bohužel, nemyslím si, že zahojení společnosti bude tak snadné, jako změnit prezidenta," domnívá se Jaime Saalová, psychoterapeutka působící v Rochester Hill v Michiganu. "Vyžaduje to čas a snahu na obou stranách," uvedla. Napětí v osobních vztazích ve Spojených státech podle Saalové vzrostlo vlivem politických, zdravotních a společenských problémů, se kterými se země aktuálně potýká. U svých klientů pozoruje, že spory o politice bývají častěji důvodem sváru se sourozenci, rodiči, tchány a tchýněmi, než mezi partnery.

Podle zářijového průzkumu Pew Research Center skoro 80 procent zastánců Trumpa a Bidena uvedlo, že má málo či žádné přátele, kteří by podporovali jiného kandidáta než oni sami. V lednu průzkum společnosti Gallup dospěl k závěru, že polarizace mezi voliči demokratů a republikánů je rekordní. Zatímco 89 respondentů z řad republikánských voličů hodnotilo působení Trumpa kladně, pouze sedm procent demokratických voličů si myslelo, že prezident odvádí dobrou práci.

"Myslím, že z odkazu Trumpa se budeme vzpamatovávat dlouho," uvedla 77letá Gayle McCormicková, která se od svého 81letého manžela Williama odloučila poté, co v roce 2016 volil Trumpa. Stále se vídají, ona však žije ve Vancouveru, on na Aljašce. Dvě z jejích vnoučat s ní nemluví, protože před čtyřmi lety volila Hillary Clintonovou. Odcizila se také svým dalším příbuzným a přátelům, kteří podporují Trumpa. Není si jistá, zda se se tyto sváry s rodinou a přáteli někdy napraví, oběma stranám je totiž hodnotový systém toho druhého zcela cizí.

Devětačtyřicetiletá demokratická volička Rosanna Guadagnová uvedla, že ji zavrhl bratr, když odmítla před čtyřmi lety podpořit Trumpa. Její bratr žil ve stejném kalifornském městě jako jejich matka. Ta loni prodělala mrtvici a zemřela o šest měsíců později. Bratr jí o tom neřekl. O smrti své matky se tak dozvěděla s třídenním zpožděním poté, co dostala e-mail od své švagrové. "Byla jsem vyloučena ze všeho, co mělo co dočinění s jejím úmrtím, bylo to zdrcující," uvedla psycholožka Guadagnová, která pracuje na Stanfordově univerzitě. Ať už volby dopadnou jakkoliv, neví, zda se s bratrem dokáže usmířit. Stále ho však prý má ráda.

Devětatřicetiletá Sarah Guthová, která je tlumočnicí ze španělštiny a žije v Denveru v Coloradu, přerušila kontakt s řadou svých přátel, kteří podporují Trumpa. Nedokázala se například smířit s tím, že hájí oddělování dětí imigrantů od jejich rodičů na hranici s Mexikem. Vadí jí také, že podporovali Trumpa i po zveřejnění nahrávek, na nichž se chlubil osaháváním žen. Guthová se svým otcem, který je příznivcem stávajícího prezidenta, po posledních prezidentských volbách nemluvila několik měsíců. Nyní jsou schopni vést rozhovor, ale vyhýbají se politickým tématům. Někteří její přátelé nedokážou akceptovat, že podporuje Bidena, podle něhož by ženy měly mít právo na potrat. "Měli jsme zásadní neshody ohledně tak základních věcí. Oběma stranám to ukázalo, že vlastně nemáme nic společného. Nevěřím, že se to v posttrumpovské éře změní," dodala.

Pětašedesátiletý Dave Wallace, který Trumpovi fandí, má optimističtější pohled na vývoj rodinných vztahů v posttrumpovské době. Bývalý obchodník s ropou, který je nyní už v důchodu a žije v Pensylvánii, uvedl, že se kvůli podpoře Trumpa dostal do sporu se svým synem a snachou. "Nenávist vůči Trumpovi mezi demokraty mě zcela udivuje," uvedl Wallace. "Myslím, že to je prostě Trump, vzbuzuje v lidech emoce. Věřím, že se míra nervozity se sníží, až budeme zase mít normálního politika, který lidi tak nevytáčí," řekl.

Profesor psychologie na Newyorské univerzitě Jay J. Van Bavel uvedl, že "politické sektářství" se stalo nejen kmenovým, ale i morálním. "Lidé nejsou ochotni dělat kompromisy, vzhledem k tomu, že Trump je jednou z nejvíce polarizujících postav v americké historii, pokud jde o základní hodnoty," uvedl.

Sedmačtyřicetiletá barmanka Jacquelyn Hammondová z Ashevillu v Severní Karolíně se svou matkou Carol, která podporuje Trumpa, přestala mluvit a snaží se svého syna od hovorů s babičkou odradit. Říká, že by ráda vztah urovnala, ale domnívá se, že to bude těžké, i pokud by Trump prohrál. Poprvé dospěla k názoru, že má narušený vztah s matkou krátce po volbách v roce 2016, když s ní jela v autě a hájila Clintonovou. Matka zastavila a řekla jí, ať si vystoupí, pokud nebude respektovat její politický názor.

Pětašedesátiletá Bonnie Coughlinová většinu svého života volila republikány, v roce 2016 se rozhodla podpořit kandidáta třetí strany. Tentokrát bude volit Bidena a dokonce uspořádala menší akci na jeho podporu u dálnice nedaleko Gilbertsville v Pensylvánii. Vyrostla v republikánské nábožensky konzervativní rodině v Missouri. Její vztahy se sestrou, otcem a některými bratranci, kteří všichni podporují Trumpa, se zhoršily. Coughlinová uvedla, že je má stále všechny moc ráda. "Koukám ale na ně jinak, protože dobrovolně podporují někoho, kdo je bezcitný a za žádných okolností nikomu neprojevuje empatii," řekla. Pokud by vyhrál Biden, nedokázali by se tím podle ní smířit.

Související

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.
Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) Volby USA

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Palestina

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze

Více než sto humanitárních organizací, včetně Save the Children a Lékařů bez hranic (Médecins Sans Frontières), vydalo společné prohlášení, v němž varují před "masovým hladověním", které podle nich zachvátilo celou Gazu. Vyzývají k okamžitému příměří a otevření hranic pod dohledem OSN, které by umožnilo nepřetržitý přísun potravin a základní pomoci pro dva miliony obyvatel.

před 2 hodinami

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.

před 3 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno včera

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

včera

včera

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

včera

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

včera

včera

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

včera

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

včera

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

včera

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

včera

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

včera

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

včera

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy