V Brazílii byl zavražděn další domorodý ochránce pralesa

V Brazílii byl v úterý zavražděn od listopadu pátý příslušník indiánského kmene Guajajara, jehož členové jsou známí svým odporem proti kácení pralesů. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor

kmen Guajajara: Laercio Guajajara, Paulo Paulino Guajajara a Olimpio Guajajara
doporučujeme

Tělo Zezica Guajajary, učitele, který opakovaně odsuzoval nepovolené kácení, bylo nalezeno na silnici nedaleko jeho vesnice ve státu Maranhao. Byl zastřelen.

"Ztratili jsme dalšího bojovníka, skvělého vůdce místních lidí," uvedla Sonia Guajajaraová, která koordinuje aktivity domorodých obyvatel Brazílie. "Na našem boji a na našich životech záleží," prohlásila s tím, že Zezicova smrt nepřijde vniveč, protože "po ní povstane mnoho dalších bojovníků".

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro se snaží podpořit ekonomický rozvoj oblasti Amazonie, pomoci domorodým obyvatelům dostat se z chudoby a zlepšit život 30 milionů Brazilců, kteří tam žijí, píše agentura Reuters. Nicméně od jeho nástupu do úřadu přibývá případů ničení pralesů, kdy se v nich i přes zákaz těží dříví a nerostné suroviny. To vede k násilným střetům.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20.000 příslušníků. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Loni v listopadu dřevorubci kácející ilegálně prales zabili dva Strážce lesa, dva další byli zastřeleni v prosinci a jeden mladík byl nalezený ubodaný.

Asociace APIB, která sdružuje mnoho z 900.000 původních obyvatel Brazílie, uvedla, že vražda Zezica Guajajary "je důkazem rostoucího násilí vůči domorodcům a jejich zranitelnosti". Podle APIB se to týká zejména "vůdců, kteří bojují ve snaze bránit svá území proti vetřelcům".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI, propukly…

28.05.2020 17:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump ve středu na sociální síti twitter potvrdil, že případ smrti…

Na koronavirus v USA už zemřelo přes 100 tisíc lidí. Smutný milník, uvedl…

28.05.2020 17:36 Počet zemřelých s covidem-19 ve Spojených státech přesáhl 100.000. Vyplývá to z propočtů Univerzity…

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy