V USA bují debata ohledně otevírání škol po prázdninách

Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních škol na konci letních prázdnin vzhledem k současnému stavu pandemie covidu-19 v USA. Prezident Donald Trump dnes pohrozil pozastavením financování pro ty státy, které se rozhodnou svoje školy nechat zavřené, řada místních činitelů však zřejmě ve věci rozhodne až v následujících týdnech.

Školství
doporučujeme

"Demokraté si myslí, že by to pro ně bylo špatné politicky, pokud by se školy v USA otevřely před listopadovými volbami, je to ale důležité pro děti a rodiny. Možná přeruším financování, pokud neotevřou," napsal Trump na twitteru. Agentura Reuters však poznamenává, že provoz škol spadá do kompetencí jednotlivých států a místních samospráv a federální vláda poskytuje pouze doplňkové financování, které navíc putuje především školám v nejchudších oblastech. Trump navíc ani neupřesnil, jaké fondy by chtěl přestat státům vyplácet.

Prezident rovněž kritizoval doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pro znovuotevření škol jako příliš tvrdé a drahé. O několik hodin později pak viceprezident Mike Pence prohlásil, že CDC příští týden uveřejní nová doporučení. Společně s šéfem CDC Robertem Redfield pak řekli, že by se na doporučení nemělo nahlížet jako na překážku pro návrat dětí do učeben.

Pence ale také mírnil prezidentova slova, když poznamenal, že Bílý dům bude respektovat rozhodnutí státních a místních úřadů v této věci. Řekl také, že se administrativa bude především snažit úřady pobídnout k otevření škol dodatečným financováním, jež by mělo být součástí dalšího federálního pomocného rozpočtového balíčku.

Trump od začátku pandemie prosazoval co nejrychlejší otevírání americké ekonomiky. Řada států, které se jeho radami řídily, však nyní registruje rekordní denní počty nově nakažených. V případě škol nyní Trump, který v listopadu usiluje o znovuzvolení, bez jakýchkoliv důkazů tvrdí, že demokraté chtějí zabránit otevření škol z politických důvodů a sebe pak pasuje do role toho, kdo jim v tom svým tvrdým přístupem zabrání, poznamenává server televize CNN.

Demokratický starosta města New York, jež spravuje největší systém veřejných škol v USA, dnes oznámil, že chce tamní školy otevřít ve střídavém režimu. Polovina žáků bude dva dny přítomna ve třídě a tři dny se bude vzdělávat dálkově, následující týden se tyto skupiny prohodí. Poslední slovo ohledně otevření učeben však bude mít guvernér státu Andrew Cuomo, který dnes řekl, že v prvním srpnovém týdnu zhodnotí plány jednotlivých samospráv vzhledem k postupu pandemie.

Podobné rozhodnutí nyní stojí v podstatě před všemi americkými guvernéry. V některých jižanských státech, které nyní zažívají značný rozmach nákazy a hlásí rekordní denní přírůstky případů, přitom začíná školní rok již za několik týdnů.

Spojené státy jsou v absolutních číslech nejhůře zasaženou zemí na světě, od začátku pandemie registrují přes 3 miliony nakažených, tedy asi čtvrtinu světového počtu. Evidují rovněž přes 131.000 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19. Tempo pandemie se v zemi po týdnech zpomalování opět zrychluje, v úterý zaznamenaly dosud nejvyšší denní počet potvrzených infekcí, a to přes 60.000. Aktualizovaný model washingtonské univerzity, který se v minulosti prokázal jako relativně přesný, nyní předpovídá, že by v USA mohlo být začátkem listopadu až 208.000 obětí nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

07.08.2020 18:42 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který…

USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně Lamové

07.08.2020 18:02 Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z…

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama