V USA dál prudce klesají denní počty nově potvrzených nákaz

Ve Spojených státech nadále prudce klesají denní počty nově potvrzených nákaz koronavirem, které se nyní nachází asi na čtvrtině rekordů z poloviny ledna. Infekce se nicméně stále potvrzuje u více než 200.000 lidí denně. V podstatě všechny nové nákazy má na svědomí varianta omikron, která podle řady studií způsobuje mírnější průběh nemoci než předchozí verze viru.

Školy v USA se tak chystají rušit řadu restrikcí, které postupně zaváděly v posledních dvou letech a vyhlíží návrat k normálnímu výukovému režimu, píše list The Wall Street Journal.

V důsledku šíření nakažlivějšího omikronu začaly ke konci loňského roku v USA strmě růst počty nových případů, které pak v polovině ledna více než trojnásobně překonaly dosavadní rekordy z předchozích vln. Velký počet infikovaných osob vytvořil i přes obecně menší vážnost onemocnění rekordní tlak na americké nemocnice. Počty hospitalizovaných osob za poslední tři týdny sice klesly o více než 50 procent, stále se však nachází na podobné úrovni jako při vrcholu vlny způsobené variantou delta z přelomu loňského léta a podzimu.

Školy napříč USA nicméně pomalu ruší distanční výuku, zbavují se povinností nosit roušky či uvolňují pravidelné testovaní žáků a učitelů. V některých případech pak nahrazují tato opatření zpřísňováním požadavků na očkování.

Provozovatelé škol jsou podle předsedy asociace školních komisařů Dana Domenecha "unavení celou tou covidovou zkušeností a snaží se nejlépe, jak mohou, vrátit k životu, v němž děti chodí osobně do školy". Učitelé a ředitelé se pak místo boje se samotným virem začínají soustředit na další výzvy, které pandemie přinesla do vzdělávání jako například na nedostatek pracovníků, zhoršené chování dětí po měsících distanční výuky nebo zhoršené studijní výsledky žáků.

Úřady ve státech New Jersey, Connecticut, Delaware, Nevada, Kalifornie a Oregon plánují v příštích týdnech zrušit povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech. Podobná opatření zvažuje také New York a Massachusetts. Ke kroku se uchýlily i přesto, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) stále zakrývaní nosu a úst ve školách doporučuje. Na svém středečním brífinku nicméně naznačilo, že s klesajícím počtem nových infekcí možná svůj postoj přehodnotí.

V USA je nemocných stále méně žáků i učitelů a počet škol, které se kvůli pandemii musely dočasně uzavřít, proto výrazně klesá. Začátkem ledna mělo přerušený provoz téměř 7500 škol, ke konci měsíce to bylo již jen asi 540, uvádí data firmy Burbio. Nyní má zavřeno nejméně škol od loňského listopadu, kdy se omikron v zemi ještě nešířil.

Některá velká města nyní namísto testování a roušek ve školách zavádí povinné očkování. Je mezi nimi například New Orleans, kde platí od začátku února. Rodiče však mohou svoje děti z povinnosti prozatím vyvázat. K podobnému kroku se již dříve uchýlila kalifornská města San Diego a Los Angeles. V San Diegu je nicméně příkaz předmětem soudních sporů a Los Angeles odložilo jeho platnost až na letošní podzim kvůli velkému počtu dosud neočkovaných dětí. V USA se smí očkovat vakcínou firem Pfizer a BioNTech děti již od pěti let.

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie po nákaze koronavirem přes 915.000 lidí. Země nyní registruje kolem 2500 úmrtí s covidem-19 denně, přičemž tento údaj v posledních dnech stagnuje. Vyšší počty úmrtí USA zaznamenaly dosud jen při vlně z minulé zimy, kdy sedmidenní průměr počtu zemřelých přesáhl i hranici 3400 za den.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe zemřel před 175 lety. Zabily ho drogy a alkohol

Před 175 lety, sedmého říjnového dne roku 1849, zemřel teprve čtyřicetiletý americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Ten se zapsal do historie nejenom svými specifickými hororovými a mystickými díly, ale také skandálním způsobem života pod vlivem drog a alkoholu. Právě závislost na omamných látkách byla příčinou jeho předčasného skonu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izrael varuje Írán: Skončíte jako Pásmo Gazy nebo Bejrút

Izraelský ministr obrany Joav Galant varoval Írán, že pokud se pokusí ublížit Izraeli, může čelit podobnému osudu jako Pásmo Gazy nebo Bejrút. Uvedl to server ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy