Německo sehrálo klíčovou roli v hlasování EU o snížení ochranného statutu vlka obecného. Zvířeti byl snížen status z „přísně chráněného“ na „chráněné“. Toto umožňuje povolit jeho odstřel v případě ohrožení hospodářských zvířat.
Německá vláda byla k návrhu zpočátku skeptická, její rozhodnutí však přišlo s přísnými podmínkami. Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemke, která návrh předložila, tvrdila, že „toto rozhodnutí je ospravedlnitelné z hlediska ochrany přírody a nezbytné z pohledu chovatelů hospodářských zvířat,“, také že „je úspěchem ochrany přírody, že dnes můžeme učinit toto rozhodnutí“ a opatření byla „pragmatickou“ reakcí na potřeby zemědělců. Lemke ovšem také uklidňuje: „Vlk je a zůstává chráněným druhem a jeho dobrý stav ochrany je cílem.“
„Zjednodušení nebo urychlení odstraňování takzvaných ‚problémových vlků‘ je pragmatickým krokem, jak se pokusit uklidnit mysl dotčených majitelů hospodářských zvířat a řešit obavy venkovského obyvatelstva, zejména v oblastech s vysokým počtem útoků hospodářských zvířat,“ řekl Niko Balkenhol, ekolog z univerzity v německém Göttingenu. „Je možné, že místo ‚problémových vlků‘ jsou vybíjeni nenápadní vlci (neútočili na hospodářská zvířata, pozn. red.). Zda může opatření skutečně zmírnit konfliktní situaci s vlky, je třeba objektivně zhodnotit z vědeckého hlediska,“ dodal.
Podle odhadu Evropské komise žije v Evropě asi 20 000 vlků. Ti jsou každý rok zodpovědní za zabití nejméně 65 000 kusů hospodářské zvěře, zejména ovcí a koz. Toto číslo ovšem představuje pouze 0,065% evropské ovčí populace.
Proti návrhu se postavily také nevládní organizace a vědci. Poukazují, že navzdory statutu přísně chráněného zvířete, se vlčí populaci na mnohých místech Evropy nedaří a v šesti ze sedmi evropských biogeografických oblastí zůstává v nepříznivém stavu ochrany.
Nyní se navíc obávají, že snížení ochrany vlků může vést k většímu uvolnění pravidel jejich odstřelu, a tedy k dalšímu úpadku jejich populace. Jediný útok vlka dle návrhu ospravedlní jeho odstřel v okruhu jednoho kilometru od místa útoku po dobu 21 dní.
"Vlci jsou součástí evoluční historie evropské krajiny. Jednou jsme je téměř vymýtili, takže musíme chránit jejich místo v našich ekosystémech," řekl serveru DW Fabien Quetier, odborník na ochranu přírody z neziskové organizace Rewilding Europe.
Zemědělská lobby EU naopak uvedla, že je návrhem potěšena. Je ráda, že instituce EU „naslouchají potřebám farmářů a venkovských obyvatel navzdory mnoha tlakům ze strany těch, kteří se často nemusí vyrovnávat s následky útoků“. V podobném duchu se vyjádřila i evropská asociace lovců. Rozhodnutí podle ní „otevírá dveře nástrojům koexistence ke zmírnění napětí“.
Proti rozhodnutí se vyjádřil i slovenský europoslanec Michal Wiezik, který na svém profilu na síti X napsal, že jde o „špatný krok špatným směrem“. K Wiezikovi se přidali europoslanci Zelených, Levice a středolevých socialistů a demokratů, kteří po hlasování napsali předsedkyni evropské komise Ursule von der Leyenové, aby přehodnotila svůj návrh a místo toho podpořila humánnější opatření na ochranu hospodářských zvířat.
Leyenová ale návrh vřele podporuje. Její poník Dolly byl v roce 2022 také zabit vlkem. Přijetí návrhu je pro ni tedy osobním vítězstvím.
Lidstvu se v roce 1800 podařilo téměř dohnat vlky k vyhynutí díky hromadnému lovu. Asi o sto let později se vlci vrátili. Věda naznačuje, že vlci jsou prospěšní pro ekosystémy jako celek. Studie v USA a Kanadě naznačují, že vlci mají obnovující účinek na ekosystémy, když jsou znovu vysazeni do svých stanovišť.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , Ursula von der Leyenová , Vlci
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě