Mstí se Leyenová za poníka? Evropská komise povolila odstřel chráněné zvěře

Německo sehrálo klíčovou roli v hlasování EU o snížení ochranného statutu vlka obecného. Zvířeti byl snížen status z „přísně chráněného“ na „chráněné“. Toto umožňuje povolit jeho odstřel v případě ohrožení hospodářských zvířat.

Německá vláda byla k návrhu zpočátku skeptická, její rozhodnutí však přišlo s přísnými podmínkami. Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemke, která návrh předložila, tvrdila, že „toto rozhodnutí je ospravedlnitelné z hlediska ochrany přírody a nezbytné z pohledu chovatelů hospodářských zvířat,“, také že „je úspěchem ochrany přírody, že dnes můžeme učinit toto rozhodnutí“ a opatření byla „pragmatickou“ reakcí na potřeby zemědělců. Lemke ovšem také uklidňuje: „Vlk je a zůstává chráněným druhem a jeho dobrý stav ochrany je cílem.“

„Zjednodušení nebo urychlení odstraňování takzvaných ‚problémových vlků‘ je pragmatickým krokem, jak se pokusit uklidnit mysl dotčených majitelů hospodářských zvířat a řešit obavy venkovského obyvatelstva, zejména v oblastech s vysokým počtem útoků hospodářských zvířat,“ řekl Niko Balkenhol, ekolog z univerzity v německém Göttingenu. „Je možné, že místo ‚problémových vlků‘ jsou vybíjeni nenápadní vlci (neútočili na hospodářská zvířata, pozn. red.). Zda může opatření skutečně zmírnit konfliktní situaci s vlky, je třeba objektivně zhodnotit z vědeckého hlediska,“ dodal.

Podle odhadu Evropské komise žije v Evropě asi 20 000 vlků. Ti jsou každý rok zodpovědní za zabití nejméně 65 000 kusů hospodářské zvěře, zejména ovcí a koz. Toto číslo ovšem představuje pouze 0,065% evropské ovčí populace.

Proti návrhu se postavily také nevládní organizace a vědci. Poukazují, že navzdory statutu přísně chráněného zvířete, se vlčí populaci na mnohých místech Evropy nedaří a v šesti ze sedmi evropských biogeografických oblastí zůstává v nepříznivém stavu ochrany.

Nyní se navíc obávají, že snížení ochrany vlků může vést k většímu uvolnění pravidel jejich odstřelu, a tedy k dalšímu úpadku jejich populace. Jediný útok vlka dle návrhu ospravedlní jeho odstřel v okruhu jednoho kilometru od místa útoku po dobu 21 dní.

"Vlci jsou součástí evoluční historie evropské krajiny. Jednou jsme je téměř vymýtili, takže musíme chránit jejich místo v našich ekosystémech," řekl serveru DW Fabien Quetier, odborník na ochranu přírody z neziskové organizace Rewilding Europe.

Zemědělská lobby EU naopak uvedla, že je návrhem potěšena. Je ráda, že instituce EU „naslouchají potřebám farmářů a venkovských obyvatel navzdory mnoha tlakům ze strany těch, kteří se často nemusí vyrovnávat s následky útoků“. V podobném duchu se vyjádřila i evropská asociace lovců. Rozhodnutí podle ní „otevírá dveře nástrojům koexistence ke zmírnění napětí“.

Proti rozhodnutí se vyjádřil i slovenský europoslanec Michal Wiezik, který na svém profilu na síti X napsal, že jde o „špatný krok špatným směrem“. K Wiezikovi se přidali europoslanci Zelených, Levice a středolevých socialistů a demokratů, kteří po hlasování napsali předsedkyni evropské komise Ursule von der Leyenové, aby přehodnotila svůj návrh a místo toho podpořila humánnější opatření na ochranu hospodářských zvířat.

Leyenová ale návrh vřele podporuje. Její poník Dolly byl v roce 2022 také zabit vlkem. Přijetí návrhu je pro ni tedy osobním vítězstvím.

Lidstvu se v roce 1800 podařilo téměř dohnat vlky k vyhynutí díky hromadnému lovu. Asi o sto let později se vlci vrátili. Věda naznačuje, že vlci jsou prospěšní pro ekosystémy jako celek. Studie v USA a Kanadě naznačují, že vlci mají obnovující účinek na ekosystémy, když jsou znovu vysazeni do svých stanovišť.

Související

Více souvisejících

Německo Ursula von der Leyenová Vlci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy