V USA klesá zájem o testování na koronavirus

V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci projevovat optimismus k vývoji epidemie. Mnozí si slibují hodně od očkování, ale Clemens Hong, který je odpovědný za testování v USA, řekl, že je stále nutné mít se na pozoru. Podle amerických médií panuje v armádě značná nedůvěra k vakcínám, až třetina zejména mladších vojáků se odmítá nechat naočkovat.

V USA podlehlo koronaviru přes půl milionu lidí. V polovině ledna se tam testovaly dva miliony lidí denně, ale od té doby zájem opadl o 28 procent. V Los Angeles a okolí se před pěti týdny provádělo za týden 350.000 testů, přičemž zájemci mohli k místu přijet autem a zůstat při testování v něm. Nyní podle agentury AP v této oblasti testování téměř zkolabovalo, více než 180 vládních testovacích míst pracuje na třetinu svých kapacit. Ve státě Delaware se denní počet provedených testů snížil od ledna o 40 procent.

"Šokuje mne, jak rychle jsme zpomalili z rychlosti 100 na 25 mil za hodinu. Všichni doufají v rychlé a všeobecné očkování, ale já si myslím, že ještě není čas přestat být obezřetný. Ještě nemáme dostatek imunizovaných lidí, abychom mohli vyloučit novou vlnu případů," řekl Hong.

Pokles zájmu o testování podle AP souvisí s tím, že od ledna začal klesat počet nově nakažených, hospitalizací i úmrtí.

Úřady se ale snaží přimět lidi k tomu, aby na testy chodili dál - v okrese Los Angeles se otevřela testovací místa poblíž zastávek hromadné dopravy, škol a úřadů, v Santa Claře za lidmi jezdí autobusy s testovacím vybavením.

Prezident Joe Biden slíbil zlepšení testovacího systému, takže v USA by měli být schopni do června provádět každý měsíc miliardu testů, tedy 25krát víc než se provádí nyní. Při současném nezájmu budou ale testy mnohde nadbytečné a nepoužité.

Problém také souvisí s dostupností zdravotníků, protože s rychlejším zásobováním vakcínami se musí přesouvat lidé z testovacích do očkovacích center.

Přetrvává ale strach z rychle se šířících variant viru a experti chtějí, aby se proto testovalo více než dosud. V Minnesotě například úřady vyzvaly rodiny, aby se nechávaly do konce školního roku testovat po čtrnácti dnech.

List The New York Times upozornil na to, že třetina vojáků v aktivní službě a členů Národní gardy se nechce nechat očkovat. V některých složkách, například na severokarolínské základně Fort Bragg, vakcínu odmítá i polovina vojáků.

Zástupci Pentagonu tvrdí, že nezjišťují údaje o "odmítačích", ale podle tisku je jich mnoho mezi mladými příslušníky armády a mužstvem, nikoli mezi důstojníky. Mezi vojáky panuje obava z bezpečnosti očkovacích látek a argumentem je i příliš rychlý vývoj vakcín.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy