V USA se očkování proti covidu-19 zpřístupnilo všem dospělým

Ve všech státech USA, hlavním městě Washingtonu a v Portoriku se už mohou proti covidu-19 nechat naočkovat všichni dospělí Američané. Děje se tak poté, co poslední státy federace dnes rozšířily skupinu kandidátů na očkování na všechny obyvatele od věku 16 let.

Eurozpravy.cz

Informoval o tom list The New York Times (NYT). Cíl zpřístupnit očkování dospělým ve všech 50 státech USA do 19. dubna oznámil prezidenta Joe Biden před dvěma týdny.

Jako poslední dnes všem dospělým očkování proti covidu-19 zpřístupnily státy Havaj, Massachusetts, New Jersey, Oregon, Rhode Island a Vermont.

Ve Spojených státech, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, se nyní očkuje tempem 3,2 milionu dávek za den. Ještě před měsícem to bylo 2,5 milionu. Více než 131 milionů lidí, tedy polovina dospělých Američanů, k neděli podle údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) obdrželo nejméně jednu dávku vakcíny. Asi 84,3 milionu Američanů už dostalo obě dávky vakcíny.

Očkování proti covidu-19 se v USA v uplynulých měsících výrazně zrychlilo. Biden původně počítal s tím, že se očkování zpřístupní všem dospělým až 1. května, vzhledem k rychlosti očkování však stanovil dřívější termín. Dalším prezidentovým cílem je, aby bylo za jeho prvních 100 dnů ve funkci v USA podáno 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19, k čemuž teď země směřuje.

Rozšíření očkování přichází ve chvíli, kdy američtí odborníci zkoumají, zda existuje souvislost mezi jednodávkovou vakcínou proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson a případy vzácných krevních sraženin. Používání přípravku země pozastavila minulý týden.

Člen Bidenova poradního sboru a expert na infekční choroby Anthony Fauci v neděli uvedl, že federální regulátoři by se měli rozhodnout do pátku, zda bude v USA očkování touto vakcínou obnoveno. Řekl, že ačkoliv nechce předbíhat stanovisko CDC a Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), očekává, že experti doporučí "nějaké varování nebo omezení" ohledně vakcíny Johnson & Johnson.

Odborníci tvrdí, že i pokud by existovala souvislost mezi krevními sraženinami a vakcínou, riziko je velmi malé, píše NYT. Podle některých však pozastavení vakcíny Johnson & Johnson může zvýšit mezi některými Američany neochotu nechat se očkovat.

V uplynulém týdnu Spojené státy podle NYT průměrně zaznamenaly více než 67.000 nových případů koronavirové nákazy za den, zatímco před měsícem to bylo přes 54.000. Odborníci tak Američany varují, aby nepřestali být opatrní, nosili roušky a dodržovali rozestupy.

Při současném tempu vakcinace se Spojeným státům podaří do poloviny června naočkovat asi 70 procent populace. Cestu k dosažení takzvané kolektivní imunity však může zpomalit nedůvěra k očkování mezi některými občany. Naplnění tohoto cíle bude také záviset na tom, kdy se očkování proti covidu-19 zpřístupní dětem.

Společnost Pfizer tento měsíc oznámila, že v USA podala žádost o podmínečnou registraci své vakcíny pro děti od 12 do 15 let. Brzy by také měla zveřejnit svá data z klinických studií u náctiletých společnost Moderna. Očkovat proti covidu-19 tuto věkovou kategorii by Spojené státy podle NYT mohly začít už před začátkem školního roku.

Klinické studie vakcín u ještě mladších věkových skupin se už konají. Fauci odhaduje, že očkování by mohlo být v USA zpřístupněno dětem všech věkových kategorií v prvním čtvrtletí příštího roku.

Témata: EZ

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 19:40 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

Související:

Právě se děje

reklama