Trumpa volí historicky nejméně vysokoškolsky vzdělaných. Volby rozhodnou i Latinoameričané

Předvolební prognózy jen pár měsíců do voleb nejsou pro Trumpa příznivé. V souvislosti s pandemií koronaviru ho opouštějí i jeho nejvěrnější skupiny voličů. Demograficky navíc tvoří stoupenci Trumpovy politiky jen velmi malé procento populace. Pro Bidena bude rozhodující podpora vysokoškolsky vzdělaných bělochů a Latinoameričanů.

Ve svém rozhovoru pro jeden z dílů podcastové série s názvem „Republicans Defeating Trump“, kterou před pár měsíci odstartovalo hnutí The Lincoln Project, okomentoval volební analytik, Mike Madrid, aktuální vývoj preferencí různých segmentů voličů. Přitom zohledňuje jak demografické a ekonomické faktory, tak dopady koronavirové pandemie.

Mike Madrid se již přes dvacet let zabývá vývojem volebních trendů mezi voliči napříč Spojenými státy. Pozornost přitom věnuje především latino-americké komunitě, která dle Madrida v posledních letech dramaticky přispěla k pozměnění volební mapy v zemi.

V rámci hnutí The Lincoln Project podporujícího Bidenovu kandidaturu na základě předvolebních průzkumů vypracovává statistiky, které jeho členům napovídají, na jaké segmenty voličů je potřeba se v konkrétních státech zaměřit.    

Madrid tak v této souvislosti mluví o tzv. Lincolnově efektu. Lincolnův projekt se poprvé spustil v prosinci minulého roku v době Trumpova impeachmentu. Dle Madrida to bylo prokazatelně jedno z nejsilnějších období pro Republikánskou stranu a její voliče, neboť jejich loajalita vůči prezidentovi byla téměř neoblomná. Členy hnutí však zajímalo, zda v této silné vazbě dokážou najít mezeru. 

Madrid tehdy objevil skulinu mezi vysokoškolsky vzdělanými bělochy, kteří už v roce 2016 tvořili jen zhruba 34 % Trumpových voličů, což je dle Madrida ve vztahu k Republikánské straně historicky nejnižší číslo. Hnutí se tedy prostřednictvím sociálních sítí a reklamních sdělení zaměřilo specificky na tento segment voličů. 

Brzy poté, co byl Trump zproštěn viny, se ukázalo, že úroveň dosaženého vzdělání úzce souvisí s přízní voličů vůči hlavě státu a Republikánské straně samotné. Dle Madrida je to také dáno tím, že politické preference vysokoškolsky vzdělaných bělochů se orientují především na ekonomické a administrativní otázky.

,,V tu dobu bylo jasné, že vysokoškolsky vzdělaní běloši nesouhlasí s výsledkem ústavní žaloby. Podle nich měl být odsouzen, jednoduše proto, že v jejich očích je vinen. Stejně tak bylo jasné, že nebudou podporovat stranu, která zatajila důkazy,“ tvrdí Madrid.

Zároveň dodává, že důvodem, proč právě jejich hnutí u této skupiny uspělo, je fakt, že Lincolnův projekt je ryze republikánským politickým výborem, a proto má u nich větší váhu než výbory ostatní. ,,Nejsme jako ostatní hnutí, která jsou buď demokratická nebo obojí dohromady. V našem případě je to, jako když mluví Republikán k Republikánovi,“ komentuje Madrid.

Madrid zároveň naznačuje, že Trumpova pozice mezi voliči je ještě mnohem slabší, než řada prognóz udává. ,,Tady musíme rozlišovat mezi dvěma tábory – voliči, kteří schvalují jeho výkon ve funkci, a voliči, kteří podporují jeho znovuzvolení.“ Podíl těch, kteří podporují Trumpovu politiku, je vždy o nějaké to procento vyšší, avšak šance, že se zařadí mezi Trumpovy voliče, je dle jeho názoru mizivá. 

Čistě statisticky se dle CNN aktuálně mezi Republikány zhruba 20 % přiklání k Bidenovi, 2 % procenta jsou zatím bez názoru. Dle FOX News nesouhlasí s Trumpovou politikou zhruba 13 % Republikánů, zároveň přičítají 12 bodový náskok Bidenovi v rámci plošných volebních průzkumů. 

Z průzkumů zároveň vyplývá, že jistý otřes zaznamenala i Trumpova nejstabilnější volební základna bělošských evangelíků. Mezi nimi se aktuálně 28 % vyslovilo proti Trumpovi. Přízeň ztrácí prezident i mezi voliči v příměstských oblastech, kde se proti němu vyslovilo až 63 % voličů. Největší podíl zde tvoří ženy s 62 %. 

Madrid navíc dodává, že nepřízeň vůči Trumpovi panuje napříč sektory republikánských voličů. ,,Voliči napříč nejrůznějšími skupinami dávají najevo, že Trump nemá dostatečné schopnosti k tomu, aby čelil krizovým situacím. A to není otázka určitých hodnot jako víra, která motivuje evangelíky nebo ekonomických faktorů, které jsou klíčové pro vysokoškolsky vzdělané. Je to situace, která se dotýká všech, ať už ve vztahu k pandemii, sociálním nepokojům nebo k aktuálnímu vývoji naší ekonomiky.“ 

Zásadní zlom vidí Madrid v souvislosti s propuknutím pandemie v zemi, kdy se od doby prezidentova impeachmentu jeho čísla začala zásadně propadat. Rapidní propad zaznamenal Madrid mezi voliči věkové skupiny nad 65 let, což si vysvětluje tím, že právě tito lidé tvoří nejrizikovější skupinu v rámci úmrtnosti na koronavirus. Biden si u této skupiny aktuálně drží náskok zhruba 9 bodů před Trumpem. 

O dalším vývoji tak dle Madrida rozhodne průběh pandemické situace v červenci, a to především ve státech jako Texas, Arizona a Florida, které se řadí k nejvíce zasaženým. Z volebního hlediska jsou to také státy s velmi silnou republikánskou základnou, proto v závislosti na přístupu prezidenta ke koronaviru očekává další pokles preferencí voličů vůči Trumpovi v těchto státech, a to až o 4 %. 

Na druhou stranu dodává, že se nelze řídit jen průběžnými výsledky vyplývajícími z národních průzkumů. ,,Veškeré prognózy, volební modely a tak dále se zakládají na určitých pravděpodobnostech, historickém vývoji volebních trendů, ale především většina z nich reflektuje pouze plošné preference voličů, které ve finále nemají váhu. Volby vždy rozhodují až elektoráty, volitelé, které si lidi volí. Na nich je náš volební systém postaven.“

Madrid v tomto ohledu raději vychází z aktuálního demograficko-politického rozpoložení v zemi. Dle něj se podíl opravdu konzervativních voličů oproti předchozím rokům razantně snížil. S tím souvisí i fakt, že se z republikánských voličů postupně stávají převážně běloši.

Ty dle Madrida spíše než ideály a hodnoty konzervativců přitahují nacionálně-populistické otázky. Tento trend nazývá termínem „white identity politics“, který poukazuje na to, že velké procento Trumpových voličů je motivováno jasně rasově podmíněnými motivy jako výstavbou zdi proti migrantům, identifikací prostřednictvím vlajek Konfederace nebo hlásáním rasistických výroků. 

,,Paradoxně ale můžeme vidět, že se procento těchto voličů v naší populaci neustále snižuje. Mluvíme tak převážně o běloších bez vysokoškolského vzdělání, kde většinu tvoří muži. Zároveň se tak ale snižuje i podíl těch, kteří vyznávají republikánské ideály, a to je pro stranu hodně nebezpečná situace.“ 

Rozhodující roli tak Madrid přikládá tzv. „battleground states“, tedy státům, kde politické preference voličů poměrně vyrovnané. K nim se řadí státy jako Michigan, Ohio, Iowa, Wisconsin nebo Severní Karolína. Nově se ale mezi ně řadí i státy jako Texas, Arizona a Georgia, kde je populace přece jen mnohem více rozmanitá.

Madrid tyto státy dělí do tří skupin. První nazývá tradičním termínem „rust belt“, což ve Spojených státech charakterizuje ty oblasti, kde vlivem modernizace zkrachovaly tradiční průmysl a lokální podniky. K nim se řadí státy jako Ohio nebo Iowa, které si i Trump na základě své anti-globalizační kampaně v roce 2016 jednoduše získal.

Mnohem zásadnější roli sehrají dle Madrida tzv. „nový jih“ a „sun belt“. V jižních státech jako v Severní Karolíně, Georgii nebo na Floridě pozoruje Madrid rozdílný trend vývoje mezi bělošskými voliči než v předchozích letech. Konkrétně zaznamenal tendenci odklánět se od tradičně zarytých konfederačních regionálních ideologií, na kterých historicky Republikánská strana ve volbách stavěla.

Třetí skupina států, tzv. „sun belt“ nebo-li „slunečný pás“, se postupně začíná přiklánět k Demokratům. Madrid tuto skutečnost vysvětluje zvyšujícím se podílem Latinoameričanů a vysokoškolsky vzdělaných bělochů v této oblasti. Historicky tento převrat zaznamenaly státy jako Colorado nebo Nevada. Konkrétně se jedná o státy jako Arizona nebo Texas, kde Madrid přikládá Bidenovi silný potenciál.

Latinoameričané přitom budou hned druhou nejpočetnější skupinou voličů. Tato skutečnost výrazně nahrává Demokratům, neboť jak Madrid uvádí, Republikánská strana je z 85 % tvořena bělochy, což reflektuje i její voliče. Navíc, byť se nejedná o segment voličů ryze pro-demokratický, panuje v něm silná opozice vůči Republikánům.

,,Co se mě týká, tak nejjednodušší cesta pro Bidena, aby dosáhl na minimum 270 potřebných hlasů, je vyhrát Michigan, tam je to v podstatě jasné, Pensylvánii a ještě jeden stát, nejlépe Arizonu, a je rozhodnuto,“ dodává Madrid.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 49 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy