Třináct zemí včetně EU vyzvalo Izrael, aby neprováděl ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Informovala o tom agentura AFP. Zpravodajský web The Times of Israel zdůraznil, že mezi signatáři výzvy jsou i "tradiční západní spojenci Izraele". Česká republika ani Spojené státy se k této výzvě nepřipojily.

"Jsme proti rozsáhlé vojenské operaci v Rafáhu, která by měla katastrofální důsledky pro civilní obyvatelstvo," stojí v dopise adresovaném izraelskému ministru zahraničí Jisraelu Kacovi. Dopis podepsali ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Finska, Dánska, Švédska, Británie, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Japonska a Kanady.

Ministři ocenili kroky izraelské vlády ke zlepšení přísunu mezinárodní humanitární pomoci do Pásma Gazy, ale vyzvali k dalšímu zintenzivnění těchto snah. "Naléhavě žádáme izraelskou vládu, aby umožnila dovoz humanitární pomoci do Pásma Gazy přes všechny relevantní přechody, včetně přechodu Rafáh," uvedli s odkazem na hranici s Egyptem.

Izrael by měl podle výzvy také "přijmout opatření na ochranu civilistů, mezinárodních a místních humanitárních pracovníků a novinářů". Ministři rovněž vyzvali k zavedení trvalého příměří v Pásmu Gazy, "otevření všech pozemních přechodů, kde je to možné," pro humanitární pomoc a usnadnění evakuací.

OSN a nevládní organizace pravidelně varují před rizikem hladomoru v Pásmu Gazy, kde žije přibližně 2,4 milionu lidí, z nichž 70 procent bylo od začátku konfliktu vysídleno.

Izrael zahájil ofenzivu po teroristických útocích palestinského hnutí Hamás z 7. října loňského roku, při nichž zahynulo na 1200 lidí a dalších zhruba 250 bylo uneseno do Pásma Gazy. Při prvním a dosud jediném příměří na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. Podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem přišlo od října o život 35.305 Palestinců a dalších 79.261 bylo zraněno. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy