Zvítězí Biden, předpovídá volební model. Trumpa dle něj čeká drtivá porážka

Volební model pro prezidentské volby v USA předpovídá jasné vítězství Joe Bidena. Biden by dle něj měl získat nejvíce celkových hlasů, zvítězit by měl i v elektorátech. V nich model aktuálně odhaduje, že Biden porazí Trumpa téměř o více jak polovinu. Trump by se tak k minimální hranici prosté většiny hlasů neměl ani přiblížit.

The Economist vypracoval volební model předpovídající průběh prezidentských voleb pro rok 2020. Model je aktualizován průběžně každý den a mapuje tak od března aktuální preference amerických voličů. Data vycházejí ze státních i celonárodních volebních průzkumů a odrážejí i současné ekonomické a demografické faktory v zemi. 

Model a jeho přesnost vycházejí z průběhu a výsledků předchozích voleb, stejně tak jako tendencí vývoje preferencí klíčových segmentů voličů vůči prezidentským kandidátům. To dokazuje i fakt, že oba kandidáti, Biden i Trump, byli až do počátku dubna dle celonárodních průzkumů poměrně vyrovnaní.

Na začátku primárek se voliči tradičně stále rozhodují a nevěnují volbám zdaleka takovou pozornost. Fakt, že Biden je již poměrně dlouhou dobu jediným demokratickým kandidátem, však nasvědčuje tomu, že jeho popularita mezi voliči vcelku stabilně stoupá.

Výraznější vzrůst zaznamenal Biden na počátku června, což je pravděpodobně dáno reakcí voličů na politiku současného prezidenta v souvislosti s pandemií koronaviru a nepokoji v zemi. Model demonstrující celonárodní preference voličů přisuzuje Bidenovi aktuálně zhruba 54 %, Trumpovi necelých 46 %. Na počátku března se oba kandidáti drželi těsně kolem 50% hranice. 

Tyto výpočty vycházejí jak z výsledků plošných volebních průzkumů, které jsou následně zprůměrovány, tak z pravděpodobnostních výpočtů provedených přímo portálem The Economist. Model zároveň předpovídá i nejpravděpodobnější scénář volby v rámci sboru volitelů.

V prezidentských volbách totiž Američané přímo o hlavě státu nerozhodují. Na základě svých sympatií k určitému kandidátovi nejprve volí jeho volitele, kteří následně volí prezidenta. K tomu, aby se kandidát stal prezidentem, musí získat nejméně 270 těchto tzv. elektorálních hlasů z celkových 538, tedy prostou většinu.

The Economist nastínil 20 tisíc různých možností toho, jak by sbor volitelů mohl volit. Na základě simulace, používající různá průběžná předvolební data obou kandidátů pro co největší přesnost modelu, by v 89 % případů, tedy v 19 z 20, vyhrál Biden, a to drtivou většinou. Trump byl vyhrál pouze v 11 % případů, což odpovídá zhruba 1 z 20.

Dle výpočtů se tak dá předpokládat, že Biden obdrží mezi 240-415 hlasy, Trump naproti tomu jen 123-298. Simulace zároveň vyloučila případnou remízu, která by nastala v případě, že by oba kandidáti obdrželi 269 hlasů. Historicky k ní došlo jen dvakrát, a to v letech 1800 a 1824, kdy o hlavě státu rozhodla až Sněmovna reprezentantů, o viceprezidentovi pak rozhoduje Senát. Proto ji také model nevyhodnotil jako pravděpodobnou. 

Navíc, remíza během volební noci nemusí ihned znamenat, že o vítězi voleb zůstává nerozhodnuto. Sbor volitelů se po formální prezidentské volbě setká v pondělí, které následuje po druhé listopadové středě. Jen zhruba v polovině států jsou totiž volitelé legislativně vázáni k volbě toho kandidáta, který v jejich státě obdržel většinu. Ve státech ostatních může volitel odevzdat svůj hlas i opačnému kandidátovi.  

O tom, kolik hlasů kandidát v jednotlivých elektorátech získá, rozhoduje poměrné zastoupení senátorů a sněmovních reprezentantů v Kongresu. Každý stát tak získá dva hlasy za svého senátora, zbytek hlasů je mu přidělen v poměru k počtu jeho volebních okrsků. Washington, D.C. je v rámci voleb brán jako plnohodnotný stát a ústavně jsou mu přiděleni tři volitelé. 

Na základě dat volebního modelu má Biden zhruba 65-99% šanci, že zvítězí v 25 státech, což by konkrétně odpovídalo 304 hlasům. Více jak 99% šanci mu model předpovídá v 15 z nich. Trump má podobné šance ve zhruba 21 státech, přičemž více než 99% šanci na znovuzvolení ve 14 z nich. To by zhruba odpovídalo 164 hlasům.

Tam, kde model kandidátům přisuzuje jednoznačné vítězství, se jedná ve většině případů o státy, jejichž voličská základna je historicky orientována buďto demokraticky nebo republikánsky. V těchto státech se očekává politický zvrat jen velmi zřídka. Rozhodující roli mají naopak státy, které jsou ve své politické příslušnosti buďto nevyhraněné nebo vcelku vyrovnané. 

I to je dáno demografií jednotlivých států, mezi tzv. „battleground states“ lze ale s jistotou zařadit New Hampshire, Wisconsin, Pensylvánii, Floridu, Arizonu, Severní Karolínu, Georgii, Ohio, Iowu a Texas. V přepočtu na hlasy zde budou kandidáti soupeřit o celkem 167 z nich. Dle volebních predikcí má zatím Biden 77-84% šanci, že zvítězí ve státech New Hampshire, Wisconsin, Pensylvánie a Florida. Trump má 66-76% šanci na vítězství v Iowě a Texasu.

Ve státech Arizona, Severní Karolína, Georgia a Ohio voliči zatím nejsou zcela rozhodnuti. Dle odhadů modelu, který zde zohledňuje politicko-ekonomické faktory a postoje v rámci veřejného mínění, má Biden silný potenciál vyhrát Arizonu a Severní Karolínu.

Zároveň však udává, že dané výpočty se ve finále od reality mohou lišit. Je totiž silně pravděpodobné, že státy, které jsou si v jistých ohledech podobné, a to ať demograficky, ideologicky nebo ekonomicky, budou volit podobně. Tedy pokud Trump nakonec zvítězí v Minnesotě, je pravděpodobné, že získá i Wisconsin. 

Související

Více souvisejících

Volby USA USA (Spojené státy americké) Joe Biden Donald Trump průzkumy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy