Svět se potýká s dalšími masivními požáry. Kouř může škodit lidem vzdáleným i tisíc kilometrů

V současné době se od začátku roku 2020 svět potýká s třetím největším lesním požárem v americkém státě Kalifornie. Více než 15. 000 hasičů stále s ohněm bojují. Vyprodukovaný kouř z takto velkých požárů se může kvůli proudění vzduchu rozšířit po celém světě a má neblahý vliv nejen na kvalitu ovzduší, ale převážně na zdraví celé populace.

Obrovské požáry jsou vedlejším produktem rekordních veder letošního roku. Koncem roku 2019 se Austrálie potýkala s nejhorším požárem v historii, který si vyžádal několik desítek obětí a usmrtil kolem tří miliard zvířat. Spáleno bylo 85 kilometrů čtverečních, to je větší rozloha, než má Česká republika. Na přelomu července a srpna začala Sibiř postupně hořet a kouř dusil okolní města, putoval přes Tichý oceán až na Aljašku. Podle BBC kouř snížil kvalitu ovzduší až v americkém Seattlu.

Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí uvedlo, že arktické požáry na Sibiři vytvořily rekord, protože do ovzduší vypustily více zplodin za jediný měsíc než v průběhu 18 let. A nyní se americký stát Kalifornie potýká s největším požárem v její historii. Tisíce blesků vyvolaly stovky požárů a více než 15.000 hasičů se snaží dostat plameny pod kontrolu. Byl vyhlášen stav nouze, protože plameny ohrožují hustě osídlené oblasti.

„Lesní požáry způsobují nejhorší kvalitu ovzduší, jakou lidé v zemích s vysokými příjmy kdy uvidí,“ řekla Sarah Hendersonová, která působí v oblasti environmentálních věd v Centru pro kontrolu nemocí v Britské Kolumbii. Požáry produkují malé částice, které jsou škodlivé pro lidský organismus. Částice jsou mnohdy pouhým okem neviditelné a mohou proniknout do plic, poškodit dýchací systém a dostat se až do krevního řečiště. BBC uvedlo, že některé mohou být až 30krát menší, než je šířka lidského vlasu. Lidé trpí dušností, kašlem a astmatickými záchvaty. V Austrálii se lidé potýkali s dýchacími obtížemi a hospitalizace vzrostla v Novém Jižním Walesu až o 34 %.

Kouřové částice skrývají další nebezpečí, a to je jejich toxicita. Jsou plné chemických sloučenin, které mohou být i karcinogenní. Chemické sloučeniny v částečkách mohou způsobit v lidském organismu zátěž pro respirační systém a tím se jedinec stane více zranitelný proti chorobám dýchacího ústrojí jako je například covid-19. Ukázalo se, že poletující částice z požáru jsou až čtyřikrát toxičtější než částice z jiného znečištění.

Toxicita kouřových částic se stále zvyšuje, když začnou být unášené větrem. Dojde zde k oxidaci a tím se částice přemění na sloučeniny, které mají větší zničující dopad na poškození organismu. „I když se nacházíte daleko od zdroje ohně, můžete se setkat s nepříznivými zdravotními následky. Viděli jsme, že oxidační potenciál kouře může být až čtyřikrát vyšší, když se dostane do atmosféry,“ uvedl Athanasios Nenes, vedoucí řecké studie, která potenciálně vyšší toxicitu částic potvrdila.

Kouř se může v atmosféře vyskytovat až několik měsíců od počátku ohně, protože horké částice vstoupají vzhůru a mohou vytvořit bouřky, které se tvoří až 16 kilometrů nad zemí. V roce 2019 se kouř z lesního požáru v Kanadě rozšířil přes Atlantik až do Evropy a kouř z Austrálie cestoval na Nový Zéland až do Jižní Ameriky.

„Skutečně to má dopad na zdraví v případě, že žijete v podmínkách znečištěného ovzduší. Pokud se projeví příznaky u lidí, kteří žijí čtyři měsíce v těchto kouřových podmínkách, bude to mít vliv na jejich délku života,“ míní Hendersonová, která doporučuje nosit respirátory N95, v Evropě s názvem FFP2.

V případě, že Země nezačne účinně bojovat proti globálnímu oteplování bude se svět potýkat s lesními požáry vysokých rozměrů a jejich četnost stále poroste. „Čím tepleji bude, tím více požárů můžeme očekávat. Čím více bude požárů, tím více emisí skleníkových plynů bude v ovzduší, což způsobí ještě větší globální oteplování a takhle to půjde dál, dokud se to nezmění,“ uvedl Mike Flannigan, který se zabývá interakcemi požárů s počasím a klimatem včetně možného dopadu klimatických změn.

Související

Více souvisejících

Požáry

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 22 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy