Washingtonské pomníky bude chránit národní garda, policie čelí dalším skandálům

Přibližně 400 neozbrojených příslušníků washingtonské národní gardy bylo aktivováno, aby v hlavním městě USA pomáhali bezpečnostním složkám střežit některé historické památníky. Informovaly o tom ve středu podle agentury Reuters úřady poté, co se demonstranti pokusili v parku poblíž Bílého domu strhnout sochu bývalého prezidenta Andrewa Jacksona.

Policie USA
doporučujeme

V noci na úterý se skupinka demonstrantů ve Washingtonu neúspěšně pokoušela svrhnout sochu bývalého prezidenta Jacksona, načež se současný prezident Donald Trump na twitteru vyslovil pro tvrdý postup policie a soudů proti pachatelům podobných činů.

zdroj: YouTube

Sochy některých státníků či generálů v USA kvůli vazbám na otrokářskou minulost budí kontroverze a mnoho měst v posledních týdnech přistoupilo k odstraňování v reakci na vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Nejsilnější americké protestní hnutí za poslední dekády nastartovala smrt 46letého Floyda, kterému při zatýkání bělošský policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Rozsah a intenzita protestů pramení i z toho, že květnový případ z Minneapolisu byl jen dalším z dlouhé řady podobných incidentů.

Podle Reuters byli ve středu obviněni z vraždy a dalších trestných činů tři bělošští muži zatčení minulý měsíc kvůli zastřelení černocha v Brunswicku ve státě Georgia.

Video zachycující zastřelení 25letého Ahmauda Arberyho se objevilo na sociálních sítích a během května se rychle rozšířilo a vyvolalo pobouření kvůli tomu, že v té době, deset týdnů po Arberyho, nebyl nikdo zatčen. Po několika dnech byli zatčeni dva muži zachycení na videu, bývalý policista a jeho syn, a také muž, který události z 23. února natáčel.

zdroj: YouTube

V Tucsonu ve státě Arizona mezitím nabídl svou rezignaci šéf místní policie, který zveřejnil video zachycující smrt 27letého Hispánce, jenž si podobně jako Floyd při zákroku policie stěžoval, že nemůže dýchat. Carlos Ingram-Lopez zemřel 21. dubna, když ho policisté ležícího na břiše znehybnili a drželi mu ruce za zády asi 12 minut, uvedl policejní šéf Chris Magnus.

Kvůli incidentu už odešli ze služby tři policisté, kteří porušili několik policejních pravidel, uvedl Magnus a sám nabídl odstoupení z funkce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA lámou rekordy: Přibylo 67.600 nově nakažených koronavirem

16.07.2020 05:22 Ve Spojených státech přibylo za posledních 24 hodin 67.600 nově nakažených nemocí covid-19. Uvedla…

Nové průzkumy ukazují náskok Bidena v klíčových státech USA

16.07.2020 04:15 Demokratického kandidáta Joea Bidena podle nového průzkumu vysoké školy Monmouth University v…

Podvodníci napadli prominentní účty na twitteru

16.07.2020 04:11 Neznámí podvodníci ve středu napadli twitterové účty technologických magnátů, politiků, celebrit a…

USA hrozí sankcemi firmám v projektech Nord Stream 2 a Turkstream

15.07.2020 21:33 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama