Záplava dezinformací o protestech v USA. Krajní pravice šíří paniku, varuje Atlantická rada

Krajně pravicoví aktivisté vedou internetovou dezinformační kampaň s cílem zdiskreditovat účastníky amerických demonstrací proti policejní brutalitě. Snaží se je vykreslovat jako teroristy a šířit paniku kolem údajného zapojení levicově-anarchistického hnutí Antifa.

Tvrdí to středeční analýza expertů z výzkumného ústavu Atlantická rada. Vývoj podle nich ukazuje, jak může "silná síť influencerů ze sociálních médií" ovlivňovat veřejné mínění.

Závěry navazují na zprávy amerických médií, která brzy po začátku protestů spojených se smrtí George Floyda začala mapovat falešné zprávy týkající se činnosti Antify.

Deník The New York Times (NYT) na začátku měsíce napsal, že analytici na internetu zaznamenali statisíce příspěvků s tvrzeními o zodpovědnosti uvedeného hnutí za násilnosti a rabování. Televize NBC News pak zjistila, že v některých menších městech v důsledku zvěstí o nájezdu radikálů vyrazily do ulic ozbrojené hlídky znepokojených místních obyvatel.

Antifa není centralizovaná organizace, nýbrž širší hnutí prosazující přímou konfrontaci s krajně pravicovými silami, a důkazy o jejím podílu na nepokojích z posledních týdnů zatím chybí. Z podněcování výtržností ji nicméně obviňují i nejvýše postavení američtí činitelé včetně prezidenta Donalda Trumpa. Ten dokonce prohlásil, že Spojené státy Antifu zařadí na seznam teroristických organizací.

Podle zprávy Atlantické rady v době od Floydovy smrti zaznamenal obsah spojený s levicovými radikály na sociálních sítích značně zvýšený ohlas. Pracovní skupina Digital Forensic Research Lab (DFRLab) za pomoci běžně používaného analytického nástroje BuzzSumo zmapovala na facebooku, twitteru a redditu kolem 12.000 článků a videí na toto téma, zveřejněných od 25. května do 7. června. Tato sdělení prý dohromady nasbírala asi 27 milionů sdílení.

"Mnohé z těchto příběhů měly alarmistickou povahu, zkreslovaly násilné incidenty nebo si je zcela vymýšlely ve snaze maximalizovat digitální šíření," uvádí DFRLab. Vývoj při tom označuje za pokračování několik let trvající "kampaně krajní pravice", která Antifu vykresluje jako domácí teroristickou organizaci. Nyní je podle analytiků cílem nejen zveličovat vliv Antify, ale také potlačit rozlišování mezi agresivními účastníky manifestací a statisíci pokojně demonstrujících lidí.

Tato snaha je údajně nejvíce patrná na twitteru, kde se k ní připojili i uživatelé s počtem fanoušků v řádu desítek a stovek tisíců. DFRLab uvádí, že první zajímavější příspěvek spojující Antifu a probíhající nepokoje se tam objevil 27. května. Sdělení zveřejněné populárním účtem propagujícím konspirační teorii QAnon hovořilo o "placených agitátorech" a snaze rozpoutat "rasovou válku", přičemž nasbíralo nejméně 12.000 "lajků".

Twitter o několik dní později smazal účet zřízený neonacistickou skupinou Identity Evropa, která se vydávala za odnož Antify a šířila jejím jménem výzvy k násilnostem. Tento účet měl jen několik stovek sledujících, američtí novináři ale v následujících dnech upozorňovali, že dezinformační iniciativa byla replikována i na dalších platformách a že manipulativní obsah se pravděpodobně dostal k milionům lidí.

"Tento případ ukazuje jedinečnou hrozbu, kterou představují virální nepravdy v době překotného vývoje událostí. Také dokládá, jak mohou nepravdivá tvrzení šířená silnou sítí influencerů ze sociálních sítí utvářet postoje veřejnosti a připravit o legitimitu občanská hnutí, jako jsou protesty kolem George Floyda," komentuje vývoj z posledních týdnů DFRLab.

Pozorovaná dezinformační kampaň je podle jeho analýzy efektivní, protože vyústila ve změny v politice americké vlády a zasela paniku v amerických městech. "V hlavách milionů Američanů protesty nezvratně spojila s domácím terorismem. S časem může přinést další protiprotesty a zvýšit riziko násilí," uzavírá tým Atlantické rady.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Antifa Demonstrace v USA USA (Spojené státy americké) Black lives matter Atlantická rada George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy