Zelenskyj v projevu Kongresu USA žádal pomoc proti ruským letadlům

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj volal po další obranné pomoci své zemi i nových protiruských sankcích, když dnes z Kyjeva prostřednictvím videohovoru promluvil ke členům amerického Kongresu. Hovořil o potřebě vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu, případně alespoň poslat jeho bránící se armádě sofistikované protiletecké systémy. Také vyzval k uvalení sankcí na všechny ruské politiky, kteří se od invaze na Ukrajinu nedistancovali.

Volodymyr Zelenskyj

Vystoupení bývalého herce v dnes již dobře známém zeleném tričku zahrnovalo odkazy na americké dějiny a osobní vzkaz pro amerického prezidenta Joea Bidena.

"Vyzývám vás, abyste udělali víc," prohlásil ukrajinský prezident. To, co nyní "každý den" zažívají obyvatelé ukrajinských měst, přirovnal k útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor v roce 1941 a k teroristickým útokům z 11. září 2001. "Nové balíky sankcí jsou potřeba každý týden, dokud se ruská vojenská mašinérie nezastaví," pokračoval.

Zelenskyj svým dnešním projevem pokračoval v sérii virtuálních vystoupení před zahraničními lídry poté, co se stejným způsobem spojil s britským či kanadským parlamentem. Američtí zákonodárci na začátku i na konci jeho vystoupení tleskali vestoje, někteří se podle reportérky deníku The New York Times při videoprojevu "slyšitelně" bránili slzám. Součástí Zelenského poselství bylo také dramatické video, které stavělo do kontrastu aktuální zkázu ukrajinských měst s tím, jak v nich život vypadal dříve.

Na city kongresmanů a senátorů ukrajinský prezident apeloval i odkazy na vize otců zakladatelů americké demokracie nebo bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga. Svůj projev pak zakončil osobnější pasáží v angličtině. "Dnes je mi 45 let... Nevidím žádný smysl v životě, když nemůže zastavit umírání," řekl, načež adresoval několik vět přímo americkému prezidentovi Bidenovi. "Přeji vám, abyste byl lídrem světa. Být lídrem světa znamená být lídrem míru," uvedl.

Ukrajinský prezident předtím zopakoval, že Ukrajinci ani po třech týdnech bojů vůbec nepomýšlí na kapitulaci. Apeloval však na posílení podpory ze strany USA a jejích spojenců, kteří Kyjevu dodávají zbraně i další materiál a posílají ukrajinské vládě peníze.

Zelenskyj znovu hovořil o vytvoření bezletové zóny, což ovšem Západ vytrvale odmítá kvůli obavám z přímé konfrontace mezi jednotkami NATO a ruskými silami. "Žádáme toho příliš?" tázal se prezident, přičemž navrhl i "alternativu" v podobě dodávek protileteckých systémů. Konkrétně hovořil o "S-300 a podobných systémech", čímž odkazoval na ruskou protivzdušnou techniku, kterou mají ve výbavě i členské státy NATO Slovensko, Bulharsko a Řecko.

Přání by se mu mohlo brzy vyplnit, neboť vláda USA se podle amerických médií chystala ještě dnes oznámit nový balík obranné pomoci v hodnotě stovek milionů dolarů, který zahrnuje i protiletecké střely. USA už na Ukrajinu poslaly tisíce protitankových střel, granátomety nebo systémy pro monitorování vzdušného prostoru, napsala agentura AP.

V Kongresu v této souvislosti panuje na poměry posledních let nevídaná jednota mezi republikány a demokraty. Zákonodárci z obou hlavních stran dokonce opakovaně tlačí na prezidenta Bidena, aby přijímal silnější kroky na podporu Ukrajiny. Zelenskyj k některým členům Kongresu promluvil už zkraje měsíce, načež zákonodárný sbor během několika dní schválil nový státní rozpočet zahrnující skoro 14 miliard dolarů vyčleněných na pomoc Ukrajině či sousedním státům Evropské unie. Americký Senát kromě toho jednomyslně schválil rezoluci, která označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince

Co se týče sankcí, USA už podobně jako Evropská unie nebo Británie představily několik balíků a naposledy postihy vystupňovaly v pátek, když na sankční seznam zařadily mimo jiné rodinu kremelského mluvčího Dmitrije Peskova. Podle Zelenského musí Spojené státy úplně přerušit ekonomické styky s Ruskem. "Mír je důležitější než příjmy," prohlásil.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

V Nepálu se ztratilo letadlo s 22 lidmi na palubě, probíhá pátrání

29.05.2022 11:39 V nepálských horách zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě.…

Dívka popsala střelbu v americké škole. Potřela se krví spolužáka a hrála…

28.05.2022 18:38 Jedenáctiletá Miah Cerrillová, která přežila střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde,…

Žena na večírku v USA zabila střelce, zabránila mu tak v útoku

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Trump vyzval po střelbě ve škole v Texasu k ukončení školních zón bez…

28.05.2022 10:56 Aktualizováno Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval po nedávné střelbě na základní škole v Texasu, kde…

Jednali jsme špatně, přiznali po střelbě v USA policisté. Před zásahem…

27.05.2022 19:54 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

Soud zamítl snahu Trumpa přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:52 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

V USA s přibývajícími informacemi o zásahu policie při útoku v Texasu sílí…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken

26.05.2022 21:11 Aktualizováno USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok,…

Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace…

26.05.2022 19:34 Aktualizováno Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace prodeje zbraní, vyplývá z…

Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení

26.05.2022 16:18 Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení, jehož síla podle americké geologické služby USGS dosáhla…

RB OSN projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR

26.05.2022 08:46 Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) dnes projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR, který předložily…

Související:

Právě se děje

reklama