Lidé budou tlustší, hloupější a v depresi. Důvodem jsou klimatické změny, tvrdí studie

Klimatické změny způsobí, že lidé budou hloupější, tlustší a budou se potýkat s nemocemi vzešlých z jídel jako je salmonela. Tvrdí to nová studie organizace Global Health Alliance Australia (GHAA).

GHAA, která sestává z 47 zdravotnických organizací, tvrdí, že zvláště budou globálním oteplování zasaženy Austrálie a země v Asii a Pacifiku. Z nich pak venkovské oblasti, kdy redukce agrikulturních produktivity v důsledku změn v počasí povede k větší míře depresí, úzkostí, užívání drog a sebevražd v těchto komunitách.

Globální oteplování se negativně podepíše na jejich tělech, kdy v důsledku nižší fyzické aktivity se stanou tlustšími. Nedostatek látek se podepíše i na jejich podvýživě.

Zpráva poukazuje, že v důsledku nekvalitní stravy plné chemikálií narušujících endokrinní systém a měnících mikrobiální obsah střeva, se mohou rodit děti s změněnými prekurzory adipocytů (tukové buňky) – tedy budou mít větší predispozice k tomu, být tlustí.

Nejedná se o jediný negativní efekt klimatických změn na děti. Zpráva poukazuje na rostoucí doklady toho, že děti žen, které během svého těhotenství zažily extrémní povětrnostní události, jako jsou povodně, požáry, sucha a cyklóny, mají horší kognitivní a jazykové schopnosti.

Globální oteplování též vede k šíření z jídla vzešlých nemocí jako je salmonela. Jak je počasí teplejší, roste riziko jejich šíření v běžných typech jídel.

Roba Grenfell, ředitel pro zdraví a biologickou bezpečnost Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO), tvrdí, že se riziko salmonely z potravin zvyšuje o přibližně 12 procent za každý jeden stupeň zvýšení okolní teploty.

„V teplejším světě již bylo zjištěno zvýšení salmonel," řekl Grenfell australskému serveru 10 Daily. 

Tyto nemoci mají i svoji negativní ekonomickou stránku. Podle jedné studie 5,4 milionů případů těchto nemocí v roce 2000 stály australskou ekonomiku 1,25 miliard dolarů. 

Autoři zprávy, výkonná ředitelka GHAA Misha Colemanová a profesor planetárního zdraví na University of Sydney Anthony Capon uvedli, že „primární prevence“ zdravotních účinků by měla být „nejvyšší prioritou“.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny obezita, nadváha, hubnutí salmonelóza

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy