Lesbická premiérka Islandu zamířila do Číny, aktivisté jásají

Peking - Návštěva, kterou tento týden v Číně zahájila islandská premiérka se svou partnerkou, vyvolala opatrné naděje mezi čínskou homosexuální komunitou. Ta nyní podle agentury Reuters doufá, že pozornost věnovaná páru stejného pohlaví by mohla být prvním krokem k větší otevřenosti vůči homosexualitě a také začátkem bourání dlouhodobých tabu.

V Číně není ilegální být gay či lesba. Homosexualita však zůstává převážně tabu, což je o to překvapivější, že klasická čínská literatura obsahuje celou řadu homosexuálních referencí. Proto nyní aktivisté za práva gayů vítají návštěvu islandské premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové jako zřídkavou šanci, jak vnést tuto otázku do domovů mnoha lidí prostřednictvím televize a státních sdělovacích prostředků.

Záběry, jak Sigurdardóttirová děkuje čínskému premiérovi Li Kche-čchiangovi za "přátelské přijetí" své manželky, se dostaly i do notoricky nezáživného zpravodajství čínské státní televize CCTV. Snímky premiérky s manželkou v tisku jsou v Číně prakticky bezprecedentní. Když v roce 2010 navštívil Čínu německý ministr zahraničí Guido Westerwelle se svým partnerem, státní média ho prakticky ignorovala.

Ve velkých čínských městech existují homosexuální komunity se svými bary a dalšími místy setkávání, ale jen hrstka lidí je ochotná se k homosexuální orientaci otevřeně přihlásit. Sociální tlak je tak silný, že mnoho gayů a leseb se raději ožení či provdá za osobu, která o jejich skutečné orientaci neví, anebo uzavře fingovaný sňatek s někým z vlastní komunity.

Sigurdardóttirová se svou přítelkyní žila v registrovaném partnerství již od roku 2002. S novým zákonem, který tamější parlament jednohlasně přijal během hlasování 11. června 2010, ale příslušné úřady požádala o změnu v oficiální manželství. Šlo jen o pouhou formalitu, píše agentura AP, takže se žádný svatební obřad nekonal.

Kdo by si však myslel, že její soukromý život plní na Islandu titulní stránky novin, je na velkém omylu. Ačkoli patří mezi nejoblíbenější političky, její orientace není tím, co Islanďany zajímá. „Jóhanna je velmi uzavřená osoba," citoval deník The Independent islandský vládní zdroj. „Mnoho lidí ani nevědělo, že je lesbička. A když o tom zaslechli, jenom pokrčili rameny. To ale neznamená, že je to nezajímá; chtějí vědět, s kým žije – ale ne o nic víc, než kdyby byla muž, který žije s ženou."

Island patří, co se týče názorů na homosexualitu, k těm nejliberálnějším vůbec. Sexuální orientace první ženy v čele vlády tudíž obyvatele ostrova příliš nezajímá, neboť to považují za soukromou věc každého člověka. Registrované partnerství lidí stejného pohlaví bylo na Islandu legalizováno už v roce 1996. Homosexuálním dvojicím je umožněna také adopce dítěte. A od neděle páry mohou uzavírat i manželství, píšou severskelisty.cz.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína island Homosexuálové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy